1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc kiemelte: az egészségügyi reform lényege, hogy a beteg mint vevő kerüljön a középpontba, s meg kell szüntetni az ingyenesség illúzióját a rendszerben.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: az egészségügyi reform lényege, hogy a beteg mint vevő kerüljön a középpontba, s meg kell szüntetni az ingyenesség illúzióját a rendszerben.

A mai magyar egészségügyi rendszerre ugyanaz jellemző, mint a szocializmus hiánygazdaságára - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök A reformok szerkezete és társadalmi hatásai című konferencián.

Szakítani kell az egészségügyben azzal a működési renddel, ami az ötvenes évek nyomait is magán viseli és túlélte a rendszerváltást - hangsúlyozta a kormányfő a Táncsics Alapítvány és a Friedrich Ebert Alapítvány rendezvényén a Károlyi-Csekonics rezidencián.

Gyurcsány Ferenc kiemelte: az egészségügyi reform lényege, hogy a beteg mint vevő kerüljön a középpontba, s meg kell szüntetni az ingyenesség illúzióját a rendszerben. Mint mondta, az 1950-es évekből örökölt egészségügyi rendszer nem a betegekről szól, hanem az egészségügyi intézményről, az ott dolgozókról, nem a vevők, hanem az eladók igényei diktálják a piacot.

A miniszterelnök, akinek egészségüggyel kapcsolatos szavait többször is taps fogadta, úgy fogalmazott, azt szeretnék, hogy törje össze kezét-lábát mindenki, aki bennünket kiszolgál, és féljen attól, ha elégedetlenek vagyunk vele, akkor holnap nem tőle fogjuk megvásárolni a szolgáltatást. Gyurcsány Ferenc azt mondta, ennek egyik feltétele, megszüntetni az ingyenesség illúzióját. Ez az elosztás a szocialista jegyrendszerre hasonlít, amikor az elosztásban érdekelt elitek összekacsintanak, vagyis "a főorvos úr segíti a professzor urat".

A vizitdíj és a kórházi napidíj nemcsak a pénzről szól, hanem arról, hogy a beteg a vevő - hangoztatta. A miniszterelnök szerint a parlament meg fogja szavazni az egészségügyi reformhoz kapcsolódó törvényjavaslatokat. Ha az egészségbiztosítási törvényjavaslatot elfogadják, akkor lezárul a kiigazítás első, legnehezebb szakasza - vélekedett.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy 2000 és 2006 között elhibázott volt a gazdaságpolitika. Nem lehet őszintén kritizálni ezt az időszakot, ugyanakkor ma amellett érvelni, ne csináljunk semmit - fűzte hozzá. Úgy vélte, ez egy mély politikai-társadalmi hazugság lenne.

A kormányfő arról is beszélt, hogy a magyar reformfolyamatnak három jellemzője adja sajátosságát. Ez a három jellemző: a felülről vezéreltség, továbbá az, hogy mintáit a világgazdasági fejlődés legdinamikusabb centrumaiból hozza, illetve, hogy rövid távon a reformok és a költségvetési kiigazítás összekapcsolódnak - fejtette ki a politikus. Mint mondta, ez utóbbi jellemző önmagában is megalapozza azt a vádat, hogy nem reformokról, hanem megszorításokról van szó.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, a reformok lényege a társadalmi kultúra- és attitűdváltás, a polgárosodás felgyorsításának szándéka. Szavai szerint a globális versenyképesség alapja a nyitott társadalmi kultúra és attitűd. Példaként az Egyesült Államokat és Dániát említette.


Támogatókat kellene találni a reformokhoz

Megoszlottak a szakértők véleményei az egészségügyi reform menetéről és eddigi eredményeiről.

Bauer Tamás közgazdász, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa felszólalásában hangsúlyozta: nem nélkülözhető a közszolgáltatások körében a privatizáció. Arra kell törekedni, hogy az állam ne maga gazdálkodjon az erőforrásokkal, hanem csak szabályozza a folyamatokat az egészségügyben is - tette hozzá.

Az egykori SZDSZ-es politikus szerint ebben a körben - ahogy a tervgazdaságban is - még mindig az állam működteti az intézményrendszert, a közalkalmazotti logikában pedig nincs meg a magánszférára jellemző újítási kényszer. Ebből a szempontból Gaskó Istvánnak, a Liga Szakszervezetek vezetőjének is igaza van, hiszen ő egy érdekvédelmi szervezet vezetőjeként a változatlanságban érdekelt - húzta alá. Bauer Tamás szerint a politikai osztály is - mindkét oldalon - a változatlanság fenntartásában látja saját politikai szempontjainak a megvalósítási lehetőségét.

Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint a globális folyamatok, az átmenet sajátosságai és a magyar társadalmi, gazdasági helyzet kényszeríti ki a reformokat. A szakember a problémák között említette, hogy a magyar társadalom - a szocializmus örökségeként - képtelen az öngondoskodásra, ráadásul ma már a gazdasági helyzet is akadálya a társadalmi fejlődésnek. Az állampolgárokat meg kellene nyerni a változásoknak, hiszen például az egészségügyi társadalom egy nagy része is a reformok ellen van.

Chikán Attila szerint a kormány ma "egyszerre nyomja a gázt és a féket", nincs átfogó koncepció, ami összekötné a különböző területeken zajló reformokat. Egyelőre nem lehet tudni, hogy elérte-e Magyarország a mélypontot, de az egyáltalán nem jó jel, hogy az emberek az "utcán vannak" - hangsúlyozta a szakember.

Ferge Zsuzsa szociológus, az MTA tagja
is azt hangsúlyozta, hogy sok célja van a reformoknak, de nem átláthatóak és egymáshoz való viszonyuk sem világos. Szerinte újra kellene tárgyalni az egészségügyi reformot, de ez nem azt jelenti, hogy ő reformellenes lenne. A költségvetési megszorítások szükségesek - húzta alá.

Kolosi Tamás szociológus, a TÁRKI elnöke
azt mondta: ma Magyarországon az a reform, amiről a kormánypártok meg tudnak állapodni. Lehet, hogy vannak hatástanulmányok, valahol a kormányfő titkos széfjében, de ezek nem ismertek - fűzte hozzá. A szociológus úgy vélte: a negyvenezres orvostársadalmon belül támogatókat kell találni a reformhoz, mivel a kétezer fős főorvosi kar minden átalakítási próbálkozásnak ellenszegül. Véleménye szerint alapvetően a járóbeteg-ellátásban dolgozó orvosok között lehetne partnereket találni.

Gyurcsány Ferenc szerint, ha nincs progresszióra nyitott közkultúra, akkor a politikai diskurzus is töredezett lehet. A baloldaliak és a liberálisok végig azzal küszködnek, hogy van-e idejük a megvalósításra és a visszaigazolásra. A miniszterelnök zárszavában úgy vélekedett, hogy a megkésettségből és a megosztottságból a sürgetettség érzése keletkezik a kormányban. "Pontosan tudod: ha nem fejezed be, amit elkezdtél 2006 és 2010 között, akkor nemcsak hogy meg fogsz bukni, az egy dolog, a félig kész reformjaidat vissza fogják fordítani" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő hozzátette: hiába vállal a kormány nagy társadalmi, politikai konfliktusokat, ennek semmi eredménye nem lesz, ha visszafordítják az átalakításokat. "Sem reform, és idézőjelben fogom mondani: sem hatalom" - tette hozzá.

Gyurcsány: Nyugodtabbak leszünk jövőre
Politikusok: korruptak és szavahihetetlenek
Gyurcsány kihallgatást tart
Gyurcsány szerint csak ijesztget az SZDSZ

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG