(2).jpg)
Szakítani kell az egészségügyben azzal a működési renddel, ami az ötvenes évek nyomait is magán viseli és túlélte a rendszerváltást - hangsúlyozta a kormányfő a Táncsics Alapítvány és a Friedrich Ebert Alapítvány rendezvényén a Károlyi-Csekonics rezidencián.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: az egészségügyi reform lényege, hogy a beteg mint vevő kerüljön a középpontba, s meg kell szüntetni az ingyenesség illúzióját a rendszerben. Mint mondta, az 1950-es évekből örökölt egészségügyi rendszer nem a betegekről szól, hanem az egészségügyi intézményről, az ott dolgozókról, nem a vevők, hanem az eladók igényei diktálják a piacot.
A miniszterelnök, akinek egészségüggyel kapcsolatos szavait többször is taps fogadta, úgy fogalmazott, azt szeretnék, hogy törje össze kezét-lábát mindenki, aki bennünket kiszolgál, és féljen attól, ha elégedetlenek vagyunk vele, akkor holnap nem tőle fogjuk megvásárolni a szolgáltatást. Gyurcsány Ferenc azt mondta, ennek egyik feltétele, megszüntetni az ingyenesség illúzióját. Ez az elosztás a szocialista jegyrendszerre hasonlít, amikor az elosztásban érdekelt elitek összekacsintanak, vagyis "a főorvos úr segíti a professzor urat".
A vizitdíj és a kórházi napidíj nemcsak a pénzről szól, hanem arról, hogy a beteg a vevő - hangoztatta. A miniszterelnök szerint a parlament meg fogja szavazni az egészségügyi reformhoz kapcsolódó törvényjavaslatokat. Ha az egészségbiztosítási törvényjavaslatot elfogadják, akkor lezárul a kiigazítás első, legnehezebb szakasza - vélekedett.
Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy 2000 és 2006 között elhibázott volt a gazdaságpolitika. Nem lehet őszintén kritizálni ezt az időszakot, ugyanakkor ma amellett érvelni, ne csináljunk semmit - fűzte hozzá. Úgy vélte, ez egy mély politikai-társadalmi hazugság lenne.
A kormányfő arról is beszélt, hogy a magyar reformfolyamatnak három jellemzője adja sajátosságát. Ez a három jellemző: a felülről vezéreltség, továbbá az, hogy mintáit a világgazdasági fejlődés legdinamikusabb centrumaiból hozza, illetve, hogy rövid távon a reformok és a költségvetési kiigazítás összekapcsolódnak - fejtette ki a politikus. Mint mondta, ez utóbbi jellemző önmagában is megalapozza azt a vádat, hogy nem reformokról, hanem megszorításokról van szó.
Gyurcsány Ferenc úgy vélte, a reformok lényege a társadalmi kultúra- és attitűdváltás, a polgárosodás felgyorsításának szándéka. Szavai szerint a globális versenyképesség alapja a nyitott társadalmi kultúra és attitűd. Példaként az Egyesült Államokat és Dániát említette.
Támogatókat kellene találni a reformokhoz
Megoszlottak a szakértők véleményei az egészségügyi reform menetéről és eddigi eredményeiről.
Bauer Tamás közgazdász, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa felszólalásában hangsúlyozta: nem nélkülözhető a közszolgáltatások körében a privatizáció. Arra kell törekedni, hogy az állam ne maga gazdálkodjon az erőforrásokkal, hanem csak szabályozza a folyamatokat az egészségügyben is - tette hozzá.
Az egykori SZDSZ-es politikus szerint ebben a körben - ahogy a tervgazdaságban is - még mindig az állam működteti az intézményrendszert, a közalkalmazotti logikában pedig nincs meg a magánszférára jellemző újítási kényszer. Ebből a szempontból Gaskó Istvánnak, a Liga Szakszervezetek vezetőjének is igaza van, hiszen ő egy érdekvédelmi szervezet vezetőjeként a változatlanságban érdekelt - húzta alá. Bauer Tamás szerint a politikai osztály is - mindkét oldalon - a változatlanság fenntartásában látja saját politikai szempontjainak a megvalósítási lehetőségét.
Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint a globális folyamatok, az átmenet sajátosságai és a magyar társadalmi, gazdasági helyzet kényszeríti ki a reformokat. A szakember a problémák között említette, hogy a magyar társadalom - a szocializmus örökségeként - képtelen az öngondoskodásra, ráadásul ma már a gazdasági helyzet is akadálya a társadalmi fejlődésnek. Az állampolgárokat meg kellene nyerni a változásoknak, hiszen például az egészségügyi társadalom egy nagy része is a reformok ellen van.
Chikán Attila szerint a kormány ma "egyszerre nyomja a gázt és a féket", nincs átfogó koncepció, ami összekötné a különböző területeken zajló reformokat. Egyelőre nem lehet tudni, hogy elérte-e Magyarország a mélypontot, de az egyáltalán nem jó jel, hogy az emberek az "utcán vannak" - hangsúlyozta a szakember.
Ferge Zsuzsa szociológus, az MTA tagja is azt hangsúlyozta, hogy sok célja van a reformoknak, de nem átláthatóak és egymáshoz való viszonyuk sem világos. Szerinte újra kellene tárgyalni az egészségügyi reformot, de ez nem azt jelenti, hogy ő reformellenes lenne. A költségvetési megszorítások szükségesek - húzta alá.
Kolosi Tamás szociológus, a TÁRKI elnöke azt mondta: ma Magyarországon az a reform, amiről a kormánypártok meg tudnak állapodni. Lehet, hogy vannak hatástanulmányok, valahol a kormányfő titkos széfjében, de ezek nem ismertek - fűzte hozzá. A szociológus úgy vélte: a negyvenezres orvostársadalmon belül támogatókat kell találni a reformhoz, mivel a kétezer fős főorvosi kar minden átalakítási próbálkozásnak ellenszegül. Véleménye szerint alapvetően a járóbeteg-ellátásban dolgozó orvosok között lehetne partnereket találni.
Gyurcsány Ferenc szerint, ha nincs progresszióra nyitott közkultúra, akkor a politikai diskurzus is töredezett lehet. A baloldaliak és a liberálisok végig azzal küszködnek, hogy van-e idejük a megvalósításra és a visszaigazolásra. A miniszterelnök zárszavában úgy vélekedett, hogy a megkésettségből és a megosztottságból a sürgetettség érzése keletkezik a kormányban. "Pontosan tudod: ha nem fejezed be, amit elkezdtél 2006 és 2010 között, akkor nemcsak hogy meg fogsz bukni, az egy dolog, a félig kész reformjaidat vissza fogják fordítani" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő hozzátette: hiába vállal a kormány nagy társadalmi, politikai konfliktusokat, ennek semmi eredménye nem lesz, ha visszafordítják az átalakításokat. "Sem reform, és idézőjelben fogom mondani: sem hatalom" - tette hozzá.
Gyurcsány: Nyugodtabbak leszünk jövőre
Politikusok: korruptak és szavahihetetlenek
Gyurcsány kihallgatást tart
Gyurcsány szerint csak ijesztget az SZDSZ
MTI