Az elemzés négy forgatókönyvvel számol, ám ebből csak a két említett változatot tartják valószínűnek. Az intézet szerint szinte teljesen kizárható egy előrehozott választás, és egy ellenzéki összefogáson alapuló szakértői kormány megalakulása is valószerűtlen.
A Vision szerint a legnagyobb esélye annak van, hogy a kisebbségi kormány fennmarad, átvészeli az őszt, s talán még a költségvetési szavazást is. E forgatókönyv mellett szól az MSZP és az SZDSZ előrehozott választástól való félelme, Gyurcsány Ferenc pártján belüli ereje, valamint az SZDSZ és az MDF belső megosztottsága. A kisebbségi kormány megmaradását, a burkolt támogatást "renitens" szabad demokrata és MDF-es képviselők biztosíthatnák a távolmaradás parlamenti eszközével.
A másik, ennél kevésbé valószínű forgatókönyv szerint Gyurcsány Ferenc távozik, és új MSZP-SZDSZ bázisú kormány alakul. Az új kabinet lehet szakértői jellegű is, amelybe a pártok nem frontpolitikusokat delegálnak, ám lehet egy új koalíció is. E forgatókönyv valószínűségét erősíti, hogy Fodor Gábor SZDSZ elnöknek nyilatkozatai alapján ez a célja. Ilyen kormány alakulhat akkor is, ha Gyurcsány Ferenc nem képes megfelelő számú ellenzéki politikus támogatását megnyerni, s így pártelnökségét megtartva feláldozza kormányfői pozícióját.
A harmadik forgatókönyv, az előrehozott választás lehetősége a Vision szerint szinte teljesen kizárható. Ehhez ugyanis arra lenne szükség, hogy az ellenzék pártjai közösen döntsenek a parlament feloszlatása mellett. Az elemzés szerint az SZDSZ-nek ebben az esetben fel kellene adnia egyik fő célját, a korai választás elkerülését, ám ez csak akkor következhet be, ha a Fidesz egyértelmű választás elé állítja a liberálisokat a közvélemény előtt. Előrehozott választásra akkor is sor kerülhet, ha Gyurcsány Ferenc úgy látja, nem tud támogatást szerezni a parlamentben, ám párton belüli helyzete stabil annyira, hogy túléljen egy 2009-es parlamenti választást. Gyurcsány Ferenc ebben a helyzetben dönthet úgy, hogy a miniszterelnöki poszt átengedése és egy új koalíció létrehozása helyett az előrehozott választást támogatja.
A Vision szerint a forgatókönyvek között a legkevésbé valószínű a negyedik: egy új, ellenzéki összefogáson alapuló, szakértői jellegű kormány létrehozása, mert ezt mind a Fidesz, mind pedig az SZDSZ elutasítja. A Fidesznek nem érdeke a jelenlegi parlamenti erőviszonyok mellett hatalomba kerülni, mert ez rontaná a 2010-es választási esélyeit.
Nem hisznek Gyurcsány ötletében: leminősítéssel fenyegetik az országot
Sokmindenre számítottak a szocialisták, de erre nem
Két kérdés: színvallást kérnek az SZDSZ-től
Az SZDSZ-nek nem esett nehezére nemet mondani
Az SZDSZ buktatja meg Gyurcsányt?
Nem kaptunk szárnyakat Gyurcsány tervétől
Már szinte senkit nem érdekel a politika
MTI