Gyurcsány rendőrlakásokkal orvosolná a létszámhiányt
A kormányfő a rendőrség vezetésének feladataként határozta meg a rendészeti stratégia következő évtizedre szóló kidolgozását. Ezt őszre, a rendészeti igazgatás, s a partnerszervezetek bevonásával kell elkészíteni.
A miniszterelnök az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium és Bencze József országos rendőrfőkapitány számára azt határozta meg feladatként, hogy őszre készítsenek átfogó programot a rendőrök budapesti létszámhiányának megoldására. Gyurcsány Ferenc szerint a kollégiumépítésnél bevált PPP-konstrukcióban 200-300 rendőrlakás is épülhetne évente, így a lakhatás kérdését megoldva, pár éven belül megszűnne a budapesti rendőrség súlyos létszámhiánya.
A miniszterelnök közölte: egyetért azzal a javaslattal, hogy a körzeti megbízottakat tavasztól magasabb fizetési kategóriába sorolják, és elképzelhető, hogy később ezt az emelést végrehajtják a váltásparancsnokoknál is. Támogatja a kormány azt is, hogy ebben az évben 1,5 milliárd forint álljon a rendőrség rendelkezésére különböző eszközbeszerzésekre.
A kormányfő fontos feladatnak nevezte, hogy olyan rendészeti életpályát alakítson ki a rendőrség, amely képes vonzani és megtartani a fiatalokat.
Gyurcsány Ferenc szerint a rendőri vezetők kiemelt feladata, hogy a határőrség rendőrségbe integrált tagjai helyet és szerepet kapjanak az új szervezetben, és hogy "megtalálják a helyüket". Azt várja, hogy a rendőrség erősítse a hétköznapokban megélhető biztonságot. Védeni fogja a rendőrséget az igaztalan támadásoktól, ugyanakkor "botlás" esetében arra bátorítja a parancsnokokat, hogy határozottan és bátran járjanak el - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc szerint a rendőrségnek válaszolnia kell arra a kihívásra is, hogy 2002 óta - Szabó Máté ombudsman szavai szerint - megváltozott a korábbi, erőszakmentes társadalmi kultúra.
Takács Albert igazságügyi miniszter ehhez kapcsolódva azt emelte ki: a rendőrség legfontosabb feladata 2008-ban, hogy elemezze és értékelje a kockázatokat, a nem várt, nem rutin jellegű kihívásokat, amikre válaszolnia kell. A miniszter szerint javítani kell a lakosságot legjobban irritáló bűncselekmények elleni fellépés hatékonyságán, növelni kell a felderítési arányokat.
Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány azt mondta, a bűncselekmények száma minimálisan változott tavalyhoz képest, bár a rablások száma 15 százalékkal nőtt. A kábítószeres, emberöléses ügyek felderítési mutatója 80 százalék feletti, míg a lopások felderítésének mutatója 30 százalék alatt van. A főkapitány kijelentette: ez az alacsony felderítési mutató elfogadhatatlan, a jövőben jelentős erőfeszítéseket kell tenni a visszaszorítás érdekében, a rendőrség a korábbinál jobban fogja támogatni az önkéntes vagyonvédelmi polgári kezdeményezéseket is.
Mint mondta, a vezetők teljesítmény-értékelésének meghatározó szempontja lesz az ezen bűncselekmények felderítésében elért jelentős előrelépés. Hozzátette: "egyértelművé tettük és tesszük, hogy a valós teljesítménymérést nem lehet statisztikai trükkökre alapozni, ezzel felvállalva talán azt is, hogy az eredményességi mutatószámok átmenetileg csökkennek".
A főkapitány jelezte: a közterületi állomány intézkedési aktivitása csökkent, ennek oka lehet, hogy az állomány nagyon fiatal, a tiszthelyettesek átlagéletkora a 27 évet alig haladja meg. A rendőrség állományának átlagéletkora egyébként 32 évre csökkent, miután több nagytapasztalatú rendőr inkább nyugdíjba vonult a rendőrség és határőrség integrációja miatti szervezeti változások követeztében.
Bencze József kiemelte: a rendőrség tavaly a 29 milliárd forint többletpénznek köszönhetően évek óta először veszteség nélkül zárta az évet. A főkapitány hatékony szolgálatellátást, helytállást és példamutató magatartást vár el kollégáitól. Az ez évi feladatok közül kiemelte a családon belüli erőszak, a korrupció, a természetkárosítás elleni fellépést, a bűnügyi hírszerzés fejlesztését, a körözési tevékenység és a közlekedésbiztonság javítását.
EP: Összefogás kell a különleges egységek között
Nincs díjfizetés?: A rendőrség nem mérlegel
"Kiirtják" az autósokat a buszsávból
A tűzoltókra számítunk - a rendőrökre nem igazán
MTI