"Gyurcsányt nem lehet lezsidózni!"
"Lehet Gyurcsányt szeretni vagy nem szeretni, ez akkor is fasiszta megnyilvánulás, és el kell utasítani" - mondta a német szociáldemokrata politikus, utalva az elmúlt napok budapesti eseményeire. Mint megjegyezte, a tüntetések ellen nem lehet mit tenni, de ez - fogalmazott - "új minőséget jelent".
Schultz szavait a hallgatóság zöme tapsviharral fogadta.
A frakcióvezető azt kérte az ülés levezető elnökétől: továbbítsa Hans-Gert Pöttering házelnöknek, hogy az EP túlnyomó többségének reagálásából leszűrhető az állásfoglalás az ilyen megnyilvánulásokkal szemben. A levezető elnök azt válaszolta, hogy az üzenetet mindenki megértette, és mindezt továbbítani fogja Pötteringnek.
Mivel az Európai Parlament házszabálya nem tette lehetővé a felszólalásra történő reagálást, a magyar néppárti Fidesz-delegáció nyilatkozatban közölte: minden jogsértő cselekedetet, valamint az antiszemitizmus bármilyen megnyilvánulását a leghatározottabban elítélik, és azzal semmilyen formában közösséget nem vállalnak.
"A törvényellenes megmozdulásokat és kijelentéseket azért is különösen károsnak tartjuk, mert ezek elterelik a Gyurcsány-kormány hazugságra épülő, az országot szegénységbe döntő, katasztrofális kormányzati teljesítményéről a figyelmet" - olvasható a nyilatkozatban.
A fideszes EP-képviselők szerint a gyülekezési jogukat gyakorló százezrek megmozdulásait a szocialista politikusok nagy igyekezettel próbálják összemosni a szélsőséges megnyilvánulásokkal. Ehhez hozzátették: a kormány kötelessége lenne a jog és a törvény érvényesítése, a magyar rendőrség feladata pedig az volna, hogy a jogállami normák tiszteletben tartásával, a garázdálkodók megfékezésével biztosítsa a békés ünneplés feltételeit.
Gyurcsány: Megöljük magunkat, vagy megindulunk?
Orbán: Minket nem lehet megfélemlíteni
Gumibotokkal és könnygázzal oszlattak
MTI