1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány túlélheti ugyan a Fidesz által szervezett népszavazást, de még akkor is szembe kell néznie azzal, hogy saját pártja akarja őt eltávolítani hivatalából 2010 előtt - a FT elemzésének első része
A magyarországi reformprogramot kísérő konfliktusokról ír a Financial Times csütörtökön megjelenő terjedelmes Magyarország-mellékletének belpolitikai elemzése

A londoni gazdasági napilap - amely a csütörtöki mellékletet előzetesen eljuttatta az MTI londoni irodájának - az összeállítás politikai fejezetében azt írta: Gyurcsány Ferenc az elmúlt 18 hónapban zavargásokat, tüntetéseket, előre hozott választásokra szóló felhívásokat élt át, reformprogramját nem szűnő bírálatok érik, sok magyar pedig egyszerűen hazugnak tartja a 46 éves miniszterelnököt.

Gyurcsány azonban a Financial Timesnak azt mondta: a magyar politikusok már sok bajt okoztak azzal, hogy a közvélemény-kutatási adatokat figyelték. "Úgy láttam, itt az ideje a változásnak, és remélem, hogy e kormányzati periódus végén a legtöbben azt mondják majd: nagyon nagy kihívás volt, de igaza volt, keresztül kellett menni ezen az időszakon ... a végső döntés a választók kezében van" - idézi a brit napilap Gyurcsány Ferencet. A kormányfő szerint "néha arról kell dönteni, hogy az ember népszerű vagy hasznos akar-e lenni".

A Fidesz azonban, amely messze a szocialisták előtt jár a közvélemény-kutatások szerint, előre hozott választásokat szeretne akár már jövőre - írja a lap.

A Financial Times véleménye szerint Gyurcsány túlélheti ugyan a Fidesz által szervezett népszavazást, de még akkor is szembe kell néznie azzal a fenyegetéssel, hogy saját pártja akarja őt eltávolítani hivatalából még jóval 2010 előtt.

Szabados Krisztián, a Political Capital elemző cég igazgatója azt mondta a lapnak: Gyurcsányt azért választották meg, hogy reformer legyen, és ezt is várták tőle, de "elvesztette hitelességét, és a választók most zűrzavart és káoszt látnak".

A Financial Times szerint a legutóbbi hitelességi kételyek a helyi szintű szocialista illetékesek által "eltérített" állami juttatásokkal kapcsolatos botrányok miatt támadtak. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor azt mondta a lapnak: (csak) akkor jelentett volna ez számára hitelességi kihívást, ha ő ebben valóban érintett lett volna.

Az elemzés szerint azonban a korrupciós ügyek a Fidesz malmára hajtják a vizet, és a tervezett népszavazás valós célja Gyurcsány Ferenc távozásának kikényszerítése.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a brit lap idézete szerint kijelentette: amikor a Fidesz volt kormányon, Magyarország a térség legsikeresebb országai között volt, "most pedig a legsikertelenebb".

Gyurcsány Ferenc támogatói ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a Fidesznek a hatalom visszaszerzésén túl nincs semmilyen programja. "Halvány ígéretei vannak" a vizitdíj eltörlésére, az adók csökkentésére és a közkiadások "megfegyelmezésére", de nem részletezi, hogy miként kerülné el a fájdalmas kiadáscsökkentéseket - áll a Financial Times elemzésében.

A brit lap szerint az sem egyértelmű, hogy a Fidesz tagjai mennyire támogatják még Orbán Viktort. A kilencvenes években, miniszterelnökként és ellenzékben is domináns alakja volt a magyar politikának, de most már egyre inkább túlságosan megosztó figurának tekintik az ingadozó szavazók megnyeréséhez; igaz, azonnali kihívással nem kell szembenéznie - áll a Financial Timesban.

A lap szerint az SZDSZ "valós súlyánál nagyobb befolyásra törekvő" kis reformista erő. Kóka János gazdasági miniszter, a párt elnöke azt szeretné, ha az SZDSZ a tavalyi 5 százalékról 10 százalékra növelné szavazati arányát. Kóka a lapnak kijelentette: az SZDSZ hatékony harmadik parlamenti erő kíván lenni. "Magyarországnak szüksége van liberális eszmékre" - idézi a párt vezetőjét a Financial Times.

Gyurcsány: Megöljük magunkat, vagy megindulunk?
Orbán: Minket nem lehet megfélemlíteni
Őszödi beszéd: Karsai csak sejti, ki a kiszivárogtató
"Válsághangulat van az országban"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG