A beruházások első negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 1,1%-os csökkenésén belül az építési beruházások 8,0%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól; a gép- és berendezésberuházások viszont – főként a feldolgozóiparnak köszönhetően – 4,2%-kal nőttek a KSH szerint.
A nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkenést regisztráltunk. Az előző évi növekedés után a szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene 2011 első negyedévében 32,3%-kal volt alacsonyabb, aminek oka az autópálya-, a vasút, a városi személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak előző év azonos időszakához viszonyított jelentős csökkenése. A lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 20,1%-kal maradt el az előző évhez képest.
Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág beruházásai 14,6%-kal estek vissza a távközlés alág volumencsökkenésének következtében. A tavalyi szinthez képest elmaradtak a beruházások a közigazgatásban (32,7%), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (7,8%), az építőipar (7,1%) és a lízinget is tartalmazó adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység nemzetgazdasági ágban (5,1%) is.
A KSH adataiból kitűnik, a beruházások csökkenő tendenciája ellenére néhány ágban növekedés tapasztalható. Az exportorientált feldolgozóipar beruházásai 38,4%-kal nőttek, az alágak többségében volumennövekedés mutatható ki. Számottevően emelkedtek a beruházások a gumi-, műanyag, nemfém ásványi termék, a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termék és az élelmiszer, ital, dohány alágakban is.
A jövőbeli növekedéshez ma kellenek a beruházások A kiskereskedelmi forgalom stagnálása mellett az első negyedéves beruházási adatok csökkenő trendje is azt mutatja, hogy a gazdasági növekedésünk egyelőre egy lábra, az export bővülésére támaszkodik. A beruházások vártnál kisebb bővülésében azonban a feldolgozóipar teljesítményén keresztül már megmutatkoznak a nagy, elsősorban autóipari beruházások pozitív hatásai is - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Az idei évben a különadók hatásaként mindenképpen számolni lehet a fejlesztések visszafogására, mivel azonban a beruházások többsége jellemzően több negyedév alatt valósul meg, így a különadó hatása sem feltétlenül az első negyedévben, hanem az év során folyamatosan jelenik majd meg. Ezt a negatív folyamatot ellensúlyozza az első negyedévben a feldolgozóipar kiemelkedő teljesítménye, amelyet a főként a német gazdasági növekedés hatására bővülő export mellett az autó- és elektronikai iparban történt nagyberuházások ösztönöztek. Emellett ugyan több ágazatban – energiaiparban, oktatásban – is számottevő bővülés mutatkozik, ezek súlya azonban lényegesen elmarad a főként a lakásépítések miatt 20%-kal csökkenő ingatlan beruházások negatív hatásától – elemezte a szakember. A régió többi országával, főként Lengyelországgal, Csehországgal összehasonlításban a beruházások dinamikája egyelőre kifejezetten kedvezőtlennek mondható. Ami ennél is fontosabb azonban, hogy a jövőbeli növekedéshez már ma kellenek a beruházások. Az idei évre tervezett GDP növekedés eléréséhez és a költségvetési célok megvalósításához, ezzel együtt pedig a tőkepiacokon kiharcolt kedvező megítélésünk megtartásához mind a nagyvállalati, mind a kkv szektor beruházásaira nagy szükség van – tette hozzá Horváth. |
A pénzügyi, biztosítási tevékenység ág volumene a tavalyi 12,4%-os csökkenést követően idén 6,0%-kal emelkedett. Az egyéb szolgáltatás ág 40,3%-os növekedésében főként gyógyfürdő-beruházások játszottak szerepet. A földgázkitermelés ágazatban megvalósult nagyberuházás miatt megkétszereződött a bányászat beruházásainak volumene (97,0%) az egy évvel korábbihoz képest.
Fordulatról beszél az NGM és az elemzők is
A vártnál kevésbé csökkent az első negyedévben a beruházások volumene az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik úgy látják, elérkezett a fordulópont a beruházásoknál, és az év hátralévő részében már fokozódó bővülésre lehet számítani.
Az NGM közleményében azt írta, hogy megindult a fordulat a gazdaságban: 1,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági beruházások volumene az előző negyedévhez képest, amire utoljára 2007 negyedik negyedévében volt példa. Hozzáteszik: dinamikusan, 38,4 százalékkal bővült a feldolgozóipari beruházások volumene, ami az exportorientált gazdasági növekedés gyorsulásának alapjait teremti meg.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője úgy fogalmazott, az összetételt tekintve nem okoztak meglepetést az adatok. Mint mondta, számítani lehetett a feldolgozóipari beruházások robosztus növekedésére, amely továbbra is húzni fogja az összberuházások eredményét. Hozzátette: önmagában a Mercedes beruházása is érdemben javította az adatokat, az Audi és az Opel fejlesztése pedig ezt még fokozni fogja.
Az elemző szerint az sem meglepő, hogy a lakásberuházások volumene csökkent, úgy vélte, ez még nem érte el mélypontját.
A többi ágazat vegyesen alakult - mondta Suppan Gergely, aki kiemelte a szállítási beruházásokat, amelyek szerinte jövőre kaphatnak lendületet. Külön szólt a telekommunikációs beruházásokról, szerinte a nyár elején itt is fordulat következhet be. Emlékeztetett arra, hogy mindhárom mobilszolgáltató társaság bejelentette már, hogy hálózatfejlesztésbe kezd még az idén. A TakarékBank elemzője arra számít, hogy az idén a beruházások 2,5-3,0 százalékkal bővülnek.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a számok nagyjából megfeleltek várakozásaiknak. Kiemelte: az a kettősség, amely az egész gazdaságot jellemzi, miszerint az export jól termel, a belgazdaság pedig még gyengélkedik, a beruházás statisztikájában is megfigyelhető. A szakértő arra számít, hogy az építési beruházások lassan megindulnak, míg a járműberuházások robosztus növekedése lassulni fog.
Előrejelzése szerint enyhe növekedés indulhat el a beruházásokban, és az idei évben az állóeszköz-felhalmozás 2 százalékkal bővül.
Az NGM szerint bár az előző év azonos időszakához képest visszaesés figyelhető meg, a csökkenés mértéke 2008 első negyedéve óta a legkisebb, ami a gazdasági fordulatot jelzi.
Az egyértelműen kedvező tendencia nagyrészt a feldolgozóipar gyorsuló ütemű beruházásainak köszönhető. A felfutó külső kereslet, illetve egyes nagyberuházások miatt az exportorientált alágak többségében bővülés tapasztalható - olvasható a minisztérium közleményében. A tárca kiemelte az oktatási beruházások EU-támogatásoknak köszönhető rendkívül dinamikus, 54,7 százalékos, illetve az energiaszektor közel 40 százalékos volumennövekedését. A lakásépítések erőteljes visszaesése miatt ugyanakkor az ingatlanügyletek beruházásai továbbra is csökkennek - teszik hozzá.
Jóllehet az építési beruházások az első negyedévben is visszaestek, a gép- és berendezés beruházások 2008 harmadik negyedéve óta először bővültek, ami főként a feldolgozóipari beruházások impozáns mértékű növekedésére vezethető vissza.
A dinamikusan bővülő feldolgozóipari beruházások mentén létrejövő kapacitások fokozatos termelésbe állítása nagymértékben elősegítheti az exportorientált gazdasági növekedés gyorsulását az év második felétől - véli az NGM.
Privátbankár