A korábbi vizsgálatok során megfigyelték, hogy az alváshiány károsítja az immunrendszert, és ront egyes agyi funkciók működésén – mint például a memória és a tanulás. Azzal azonban meglepően kevés kutatás foglalkozik, hogy miként hat az alvásmegvonás az érzelmekre – mondta el Matthew Walker, a Kaliforniai Egyetem idegrendszerrel foglalkozó tudósa.
Walker és kollégái 26 önkéntest vontak be a kísérletbe. A társaság egy része rendesen aludt, másik részétől viszont megvonták az alvás lehetőségét, így ők 35 órát töltöttek ébren. A következő napon a kutatók funkcionális MRI segítségével megvizsgálták az alanyok agyi tevékenységét, miközben 100 képet vetítettek nekik. A képsorozat elején érzelmileg semleges fotók szerepeltek: kanalak, kosarak, ilyesmik. Később azonban egyre durvább, negatív érzelmeket okozó képeket vetítettek: többek között támadó cápákat, viperákat is.„Számítottunk arra, hogy az agy érzelmi központjai túlreagálják a helyzetet az alvásmegvonás miatt, arra azonban nem számítottunk, hogy ilyen mértékben teszik ezt” – mondta Walker. Az érzelmi központok reakciói 60 százalékkal haladták meg a normális értékeket. Walker szavai szerint az agy ezen részei egyszerűen ámokfutásba kezdtek.
A kutatók megállapították, hogy a hiperaktív válasz a prefrontális lebeny leállása miatt következik be. Alapesetben az agy ezen területe felelős az érzelmek kordában tartásáért. Az emberi evolúció szemléletében ez a struktúra viszonylag újnak mondható, így Walker szerint még nem tudott alkalmazkodni az esetlegesen fellépő extrém biológiai helyzetekhez. „Az emberek azon kevés élőlények közé tartoznak, amelyek megvonják maguktól az alvást. A természetben ez igencsak bizarr dolognak számít.”
A modern világban akár napi rendszerességgel is megkurtítják a szükséges alvásidőt az emberek. A jövőbeli kutatások során arra próbálnak választ adni, hogy melyik alvástípussal lehet helyreállítani az érzelmi stabilitást – a gyors szemmozgással járó (REM) alvás, vagy a nyugodtabb, álomtalan alvás tölti fel jobban az érzelmi központokat.
Nem alszik eleget? Az életével játszik
Szex és földrengés: mitől kaphatunk infarktust?
Külön hálószoba - harmónikus házasság?
Bagoly vagy pacsirta? A génjeibe van kódolva
A szexmánia, az visz a sírba minket
LiveScience