Halálbüntetés rabszolgatartásért
A Tajjüantól, Sanhszi tartomány közigazgatási székhelyétől 240 kilométerre lévő Hungtung téglaégető üzemének egyik alkalmazottja az embertelen körülmények között fogva tartott, napi 14-16 órás rabszolgarobotra fogott munkások egyikét lapáttal ütlegelve olyan súlyosan bántalmazta, hogy az illető másnap belehalt sérüléseibe. Csao Jen-pingre ezért a legsúlyosabb ítéletet mondta ki a bíróság.
A művezető életfogytiglani börtönbüntetést kapott, és az ő ellene felhozott vádak között is szerepelt a súlyos testi sértés bűntette. A rabszolgamunkára fogott emberek elenyésző fizetést kaptak, vagy egyáltalán nem is díjazták munkájukat. Kiskorúak és szellemi fogyatékosok is voltak köztük.
A botrány azt követően robbant ki, hogy a múlt hónapban a közép-kínai Honan tartományban több száz szülő emelt panaszt amiatt, hogy gyermekeiket elrabolták és kényszermunkára fogták. A rendőrség ennek nyomán kezdte a meg a két tartomány téglagyárainak az átvizsgálását.
Ven Csia-pao kínai kormányfő június végén elrendelte: a hatóságok az egész országban vizsgálják át a kisebb bányákat és kisüzemeket, hogy felvegyék a harcot az olyan bűncselekményekkel szemben, mint a gyermekmunka alkalmazása és a kényszermunkára fogás. A nyomozás megállapította, hogy a kommunista párt több helyi vezetője is cinkosságot vállalt a modernkori rabszolgatartókkal. Emiatt a párt fegyelmi bizottsága 95 kádert marasztalt el, a többségüket figyelmeztetésben részesítve.
Kínában a vállalkozók bőségesen találnak munkaerőt a százmilliónál is több munkanélküli köréből, akik a hivatalos statisztikákban nem munkanélküliekként, hanem úgynevezett vándornépességként tartanak nyilván. Főként olyan emberekről van szó, akik a mezőgazdaságból már nem tudnak megélni, ezért a városokban próbálnak szerencsét, de legfeljebb csak alkalmi - gyakran veszélyes, egészségre káros - munkát találnak éhbérért.
Rabszolgák, pusztítás, éhezés: "tiszta" üzemanyag?
Bocsánat a szexrabszolgák miatt
Szexrabszolgának adták el a magyar lányokat
100 ezren esnek áldozatul az emberkereskedelemnek
MTI