Ezek között van például a családi pótlék kifizetésének iskoláztatáshoz való kötése, a "három csapás" törvénye, a közfeladatot ellátó személyekkel - például tanárokkal - szemben elkövetett erőszakos bűncselekmények jelenleginél szigorúbb szankcionálása, a kisebb parlamentre vonatkozó javaslatok, az alkalmi munkavállalást ellehetetlenítő jogszabályok eltörlése, valamint az egyházi iskolák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése - ismertette.
"Igyekszünk a lehető leghamarabb benyújtani ezeket a törvényjavaslatokat" - mondta Szijjártó Péter. Közölte, ezek önálló képviselői indítványok lesznek, ugyanakkor a keddi elnökségi ülésen arról is szót váltottak, hogy melyek lesznek azok a törvényjavaslatok, amelyeket már a következő kormány fog benyújtani a megalakulása után.
Tájékoztatása szerint a tanácskozáson foglalkoztak az Országgyűlés alakuló üléséről szóló szerdai frakcióközi egyeztetéssel is. Ezzel kapcsolatban arról számolt be, hogy nem szeretnék növelni a parlamenti bizottságok számát.
Az MTI azon kérdésére, hogy mit kell érteni Orbán Viktor azon korábbi kijelentése alatt, miszerint a leendő parlamenti ellenzéknek elegáns alkotmányjogi elbánásban lesz része, Szijjártó Péter úgy válaszolt: mindenben az alkotmányos előírások alapján eljárva, a parlamenti mandátumaránynak megfelelő módon illetik meg az ellenzéket a demokrácia adta jogosultságok.
Júniusra feltárják a tényeket
Varga Mihály szerint a monetáris politikát olyan embereknek kell vezetniük, akik arra "méltóak". A politikus a TV2 Mokka című műsorában a Simor András MNB-elnök elmozdítását firtató további kérdésre az felelte: "ez egy nagyon nehéz feladat, nagyon tapintatosan kell eljárni". Az újabb kibontakozó globális válság miatt óvatosan kell nyilatkozni a jegybank függetlenségét érintő kérdésekben. De - fűzte hozzá - gazdaságpolitikából egy lehet csak, nem lehet más a monetáris és a fiskális politika célja. Mint mondta, megnézik, mely törvények módosítására van szükség, az "első körben" biztos nem kerül sor a jegybanktörvény módosítására. |
Arra a kérdésre, hogy a jelentés mostani állása szerint lesz-e, és ha igen, milyen mértékű július 1-jén az adócsökkentés, ahogy Orbán Viktor ígérte, azt válaszolta: a miniszterelnök sürgeti a tényfeltáró munkát, de "ez nem határidős munka", több gazdasági tényadatot kell megismerni.
Leszögezte: az adatok nagyobb része az átadás-átvétel megindulásával kerülhet a bizottsághoz. Varga Mihály közölte, bízik abban, hogy a következő három hétben a részjelentés elkészül. Egyúttal megismételte, hogy
a gazdaság sokkal rosszabb helyzetben van annál, mint amit a jelenlegi kormány gazdaságpolitikusai eddig arról elmondtak.
A leendő államtitkár leszögezte: elkötelezettek a július 1-i adócsökkentésben; a kormány a tényfeltáró bizottság munkájától függetlenül elkezdi a munkáját, előkészíti a gazdaság területére vonatkozó intézkedéseket.
Elmondta még, hogy e lépéseket megelőzi egy másik törvénycsomag parlamenti benyújtása, amely a "nemzet önbecsülését, az emberek magabiztosságát hivatott szolgálni", részben takarékos államra vonatkozó intézkedésekkel.
Ön mit szól a kormánynévsorhoz? Szavazzon! |
Saját jövőbeni feladatáról szólva hangsúlyozta: a miniszterelnök munkáját segíti majd, azért felel, hogy a választók által kijelölt, a kormány által vállalt irányt tartani tudják; a Miniszterelnökség "speciális révkalauz" lesz, az egész út folyamán irányba tartja majd a "hajót".
Az IMF-tárgyalások kapcsán elmondta: a Nemzetközi Valutalappal a Nemzetgazdasági Minisztérium tárgyal hivatalból, de ez egy olyan ügy, amely az ország egész megítélésre kihat, ezért "fél szemmel figyelni" fog ő is, mi történik ezeken a tárgyalásokon.
A szervezet képviselőivel már a tényfeltárást követően úgy kívánnak leülni, hogy el tudják mondani, mekkora lehet a hiány mértéke, a kormány által kijelölt hiány tartásához pedig esetleg milyen intézkedések kellenek a következő hónapokban - hangsúlyozta a politikus. Úgy fogalmazott: lesz feladata ez ügyben, még akkor is, ha hivatalból teendője nem lesz. Varga Mihály azt mondta, hogy az Orbán-kormányban több gazdaságstratéga lesz, de stratégia egy.
Semjén: egy nemzet van, egy állampolgárság lesz
Orbán: nyitott kérdés Sólyom újraválasztása
Orbán olcsó államot épít
Mivel kezd az új kormány?
Íme, az Orbán-kormány névsora
MTI