Mint a terméktanács elnöke hozzátette, ez annak ellenére igaz, hogy tavaly az extrém időjárási körülmények miatt az átlagosnál - ez 2,5-2,6 millió tonna - kevesebb mintegy 2 millió tonna körüli mennyiség termett az országban.
A termelés felfuttatásának eredményeként a zöldség- és gyümölcstermelésben több tízezer új munkahely jöhet létre, mivel az ágazat nagy kézi munkaerő-igényű, és ezen a területen tevékenykedők 90-95 százaléka kis- és közepes vállalkozás. Így az ágazat aktívan segíthetné a kormány munkahelyteremtő elképzeléseit - vélte a FruitVeB elnöke.
Az elnök kiemelte a termelői szerveződések (TÉSZ-ek) jelentőségét. Mint aláhúzta: ezek jelentős mértékben segíthetik a kis és közepes vállalkozások áruinak piacra jutását. Javasolva az összefogási forma szerepének erősítését. Megemlítette ugyanakkor, hogy a bürokrácia gyakran hátráltatja - főként a rendszerszemlélet hiánya miatt - az ágazat működését.
A jelenlévő szakemberek szerint szintén növelhető az árualap mennyisége. Jelezték azonban, hogy ehhez megfelelő feltételek szükségesek. Példaként említették az összefogást, a kereskedelemmel való jó viszony kialakítását, valamint a célzott marketing tevékenység szükségességét.
A tanácskozáson Gyuga Pál, a fejlesztő cég, a Central Market ügyvezető igazgatója ismertette a jelenlévőkkel azt a tervet, hogy a fővárostól mintegy 40 kilométerre, az M3-as autópálya bagi-aszódi lehajtójánál egy új nagybani piac létesítését tervezik.
A 45 hektáros területen kereskedelmi bevásárló központ, nagybani zöldség-gyümölcs elosztó központ és kiszolgáló épületek sora kapna helyet. A beruházás mintegy 20 milliárd forintból lenne megvalósítható. Az első ütemre 3,5-5,0 milliárd forintot szánnának. A nagybani piachoz mintegy 40-50 regionális gyűjtőhely is tartozna az országban. Az MTI kérdésére az átadás időpontjáról még nem tudott konkrétumot mondani az ügyvezető igazgató.
MTI