A végrehajtott cégértékesítési ügyletek kumulált értéke csaknem 120%-os növekedést mutatott 2010 első három hónapjában – mely elsősorban ismét egyetlen nagy tranzakciónak volt köszönhető –, történt mindez a tranzakciók számának kismértékű csökkenése mellett. A tranzakciók száma alapján a legvonzóbb szektor egyértelműen a média, míg az ügyletek összértékét tekintve a fémfeldolgozás áll az első helyen.
Bár az eddigi adatok alapján a 2010-re prognosztizált javulás tetten érhető, az Invescom véleménye szerint az egyértelmű élénkülés az év második felében várható.
Globális kitekintés
A cégfelvásárlások összértékének világpiaci alakulása 2010 első negyedévében lassú javulást jelez a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Az idei esztendő első három hónapjában a bejelentett felvásárlási és fúziós tranzakciók összértéke meghaladta az 520 milliárd dollárt, mely a 2009-es év azonos időszakához képest mintegy 18%-os növekedést jelent. A lassú javulás tényét támasztja alá a gördülő adatok vizsgálata is, mely visszafogott élénkülést jelez 2009 utolsó negyedévétől kezdve.
A magyarországi M&A piac alakulása
Az értékesített hazai vállalatok összértéke 2010 első három hónapjában 337 milliárd forintot tett ki, melyet ismét egy nagy értékű tranzakció módosított jelentős mértékben. Bár ez jelentősen elmarad 2008 első negyedévének értékétől, ugyanakkor közel kétszerese volt a tavalyi első negyedév 154 milliárd forintos tranzakciós összértékének. (A 2009 első negyedévében történt Mol-Surgutneftegas tranzakciót az Invescom elemzői kiszűrik az elemzésben.) Az idei év első negyedévében a kimagasló eredmény elsődleges oka az ISD Dunaferr Zrt. közvetett értékesítése (az ukrán holding cég orosz kézbe került), mely ügylet összértéke közel 180 milliárd forintra tehető. Ezen tranzakciótól eltekintve a piaci összérték nem sokban tér el az egy évvel ezelőtti időszakban kalkulált értékétől.
A magyarországi cégértékesítések száma ugyanakkor visszaesést jelez, hiszen míg 2008 első negyedévében 65, a tavalyi év azonos időszakában pedig 33 közepes és nagyméretű tranzakció történt hazánkban, addig 2010 első három hónapjában ez az érték nem érte el a 30-at. A 2009 utolsó negyedévében lezárt 42 tranzakcióhoz viszonyítva is jelentős volt a csökkenés a vizsgált időszakban.
Szektorok szerinti hazai bontás: tarolt a média
A második legaktívabb szektor az olajipar volt, amely elsődlegesen a MOL saját részvényeire, az ING-vel szembeni vételi opció lehívásához kapcsolódik, melynek értéke meghaladja a 40 milliárd forintot. A tranzakciószám vonatkozásában első helyen álló média szegmens itt is dobogós helyet szerzett 9%-os részesedéssel, mely elsősorban a Ringier AG – Axel Springer AG 30 milliárd forintra becsült, magyarországi entitásokat érintő tranzakciós értékének volt köszönhető. Eltűnt ugyanakkor a telekom és IT szektor, amely az elmúlt negyedévek alatt folyamatosan dobogós helyen, vagy annak közvetlen közelében állt.
A hazai cégek külföldi vásárlásait illetően a vizsgált időszakban nem volt aktivitás. Míg 2008 első negyedévében 6, 2009 hasonló időszakában pedig 1 olyan felvásárlás történt, ahol magyar cégek vásároltak külföldön, addig 2010-ben nem került nyilvánosságra ilyen tranzakció. A megvásárolt cégek többségét magyar társaságok vették meg, 27 tranzakcióból 6 olyat hajtottak végre, ahol külföldiek szereztek tulajdont magyar cégben.
Mi várható idén?
Az Invescom előrejelzése alapján a reálgazdasági nehézségek miatt továbbra is érezhető a bizonytalanság a befektetők részéről. A piaci adatok azt mutatják, hogy 2010 első három hónapja alatt tapasztalható volt ugyan némi javulás mind a globális M&A piacon, mind pedig Magyarországon, azonban ez véleményünk szerint nem tekinthető egyértelmű pozitív trendfordulónak. Az Invescom elemzői tapasztalják a szakmai befektetők élénkülő érdeklődését, de ez inkább a 2010-es év második felében mutatkozhat meg erőteljesebben a számokban.
A 2009 közepétől tartó részvénypiaci emelkedés még nem hozott magával kitörő optimizmust a hazai közepes és nagyméretű tőzsdén kívüli M&A tranzakciók piacán. Ennek ellenére 2010 a lehetőségek időszaka a szakmai befektetők számára a még mindig erősen nyomott értékeltségi szinteken történő vásárlásra. A kínálkozó piaci konszolidációnak két kiemelt hozadéka lehet: egyrészt a konszolidáción keresztül lehetőség nyílik a méretgazdaságosság kihasználására és a hatékonyság növelésére, másrészt az adott cég megnövekedett piaci részesedésére támaszkodva nagyobb részt hasíthat ki magának a várhatóan meginduló gazdasági növekedésből.
Belépünk az eurózónába még mielőtt felbomlik?
Munkanélküliség: lesz ez még rosszabb is
Idén is elfelejthetjük a fizetésemelést
A szolgáltató központok országa lehetünk
A gyengék elhullanak a vulkáni hamu miatt
Reklámpiac: az internet növekedésében bíznak
Privátbankár - Zsiborás Gergő