1p
Magyarországon a munkaerő képzettsége és struktúrája határozza meg a fejlődést, ezért hosszú távon hazánk számára a legjobb stratégia, ha a humán tőkébe fektet be
Magyarországnak nincs olyan természeti adottsága, amelyre az európai átlagnál gyorsabb fejlődést hozó gazdasági stratégiát alapozhatna – hangzott el az MTA Veszprémi Területi Bizottsága, a Budapesti Gazdasági Főiskola és Komárom városa által a napokban szervezett konferencián. Dr. Majoros Pál, a BGF intézetvezető főiskolai tanára a tudományos rendezvényen elmondta, „félperiférikus”, kis, nyitott gazdaságú kompországként a munkaerő képzettsége és struktúrája határozza meg a fejlődést, ezért hosszú távon hazánk számára a legjobb stratégia, ha a humán tőkébe fektet be.

Magyarország huszonegyedik századi kihívásait és lehetséges jövőképét kutatta számos felsőoktatási intézmény mintegy 80 szakértője azon a tudományos konferencián, melyet a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága, a Budapesti Gazdasági Főiskola és Komárom városa rendezett a napokban. A felszólaló szakértők a gazdasági, jogi, történelmi, logisztikai, demográfiai megközelítéseken túl azt is vizsgálták, hogy a nemzetközi kapcsolatok, az emberi erőforrások, vagy akár a munkaerő mozgás szempontjából milyen lehetséges feladatok és problémák elé néz Magyarország a jövőben.

A kulcspozíciókban munkaerőhiány van?

A Manpower Magyarország Kft. 39 állam mintegy negyvenezer munkaadójának bevonásával végzett felmérésének eredményei azt mutatják, hogy a hazai cégek 23 százaléka szerint kifejezetten nehézséget okoz bizonyos, számukra fontos állások betöltése, míg a világátlag 34 százalék.

Dr. Majoros Pál, a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Kar Nemzetközi Gazdálkodási Intézetének intézetvezető főiskolai tanára a konferenciát záró plenáris ülésen kiemelte: „Magyarország – jövőjét is meghatározó – elsőszámú célja, hogy gazdasági téren utolérje a fejlett európai országokat. Ugyanakkor hazánknak nincs olyan természeti erőforrása, adottsága, amelyre az európai átlagnál gyorsabb fejlődést hozó gazdasági stratégiát alapozhatna.”

Mint azt a szakember elmondta, „Magyarország nem tartozik az EU centrum országai közé, sokkal inkább egy félperiférikus, kis, nyitott gazdaságú kompország, így hosszútávon a munkaerő képzettsége és struktúrája határozza meg a fejlődés fő vonalát. Ezért hazánk számára a legjobb stratégia – ahogy azt számos előadó is hangsúlyozta –, ha a humán tőke fejlesztésére fordít. Azonban a rövidtávú kényszerek – mint a költségvetési stabilizáció – és a hosszú távú fejlődési lehetőségek jelenleg összeütközésbe kerülnek”. Dr. Majoros Pál azt is hozzátette: „Olyan elképzelést ugyanakkor, mely egyszerre felel meg a rövidtávú kényszereknek és a hosszú távú lehetőségeknek, jelenleg sem a nemzetközi szervezetek, sem a tudomány nem képes felvázolni”.

Kihívások a külgazdaság-politikában

A konferencia során kiemelték, hogy az elmúlt tíz év több kihívással is szembesítette a magyar külgazdaság-politikát.

- Az EU-csatlakozás lényegesen megváltoztatta a külgazdasági feltétel- és szabályrendszert.

- A 2008-ban kezdődő világméretű válság a nemzetközi gazdasági környezetet átalakította. A kevésbé nyitott gazdaságok jobban reagáltak a válság jelenségekre. Magyarország számára két jelenség érdemel kiemelt figyelmet: a BRIC országok kiemelkedően gyors fejlődése, illetve, hogy a szomszédos Kelet-Közép-Európához tartozó gazdaságok is dinamikusabban reagáltak, mint hazánk.

- A 2010 évi kormányváltás a korábbitól eltérő cél- és eszközrendszert vezetett be.

Mindezek a változások erőteljes hatást gyakoroltak az exportorientált külgazdasági stratégiát folytató Magyarországra. Ezért a jövőben fontos feladat lesz hazánk számára a külgazdasági partnerszerkezet átalakítása, a KKV-k szerepének erősítése a kivitel növelésében, a külkereskedelem és a foglalkoztatás összefüggéseire való odafigyelés.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG