Az elemzők egy éve tisztában vannak vele, hogy a Gyurcsány-csomaghoz kapcsolódó adó- és járulékemelési döntések hatásai egy év alatt kikerülnek az inflációból, így bázis alapon csökkenhet a pénzromlás mértéke, és visszatérhet egy hosszabb távú csökkenő trendbe. Az inflációtól a nyári csúcs után ősszel gyorsuló csökkenést vártak, amit jegybanki kamatvágások követnek. A lényegesen alacsonyabb infláció és a sokkal kisebb költségvetési deficit hatására egy sokkal "kulturáltabb", alacsonyabb kamatszint kialakulására számítottak Magyarországon - mondta el Barlai Róbert.
És ami lett
Tíz év alatt kétszer állt fel: így görbüljek meg! |
Barlai szerint nem szerencsés az MNB részéről ez a fajta kettős kommunikáció. "A jegybank egyrészt azt mondja, nem kíván reagálni olyan átmeneti ársokkokra, amire úgysincs hatása. Egy megfelelően távoli időpontban azonban úgyis nagyon szuper lesz az infláció, és erre kamatvágásokkal hivatkoznak." Az elemzők emiatt a jegybankot "galamblelkűnek", alacsony kamatszintet favorizálónak tekintik. Ehhez képest viszont Simor András lényegesen óvatosabb, szigorúbb jegybankelnök képét kezdte kommunikálni a piac felé.
A szakértő szerint nagyon fura kettős helyzet állt elő. Egyrészt van egy "világból importált" inflációs környezet, amely elsősorban az energia- és élelmiszerárakból tevődik össze. Másrészt viszont erre a héják távozása után az új összetételű Monetáris Tanács nem kíván kamattal reagálni - sőt, inkább kamatot akar vágni. A jegybanki vezetés látja az inflációs veszélyeket, és sokkal óvatosabban kommunikál; Barlai szerint azonban több tanácstag is azt hangoztatja - nemzetközi befektetők előtt -, hogy az inflációs sokkot nem kell túlreagálni. Emiatt komoly hitelességi probléma kezd kialakulni - fogalmazott.
A kérdés az, hogy a jegybankelnök és szakértői stábja mekkora befolyással bír a Monetáris Tanácsban. Barlai Róbert úgy véli: a hitelesség kérdése csak akkor rendeződhet megnyugtatóan, ha a jegybank vezetésének szava nagyobb súlyt kap a döntések meghozatalában.
Lökne egyet a kamatcsökkentésen a sáveltörlés
Nyolcan szavaztak a kamatcsökkentésre
Még nincs vége a drágulásnak
Már nem fél az inflációtól a Fed
Mégse lesz kamatcsökkentés?
Simor: egyértelmű volt
Döntött a Monetáris Tanács: 25-ös vágás
Privátbankár, Gazdasági Rádió