Egyes citybeli kommentárok szerint a múlt havi jelentős inflációs lassulás után is változatlanul nagyobb az esély arra, hogy az MNB következő kamatmódosítása inkább kamatemelés lesz.
A szerdai adatismertetés előtt a londoni felzárkózó piaci elemzők 4,2-4,5 százalék közötti inflációs előrejelzéseket adtak májusra; prognózisaik átlaga 4,4 százalék volt. Előző hónapban, áprilisban 4,7 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Magyarországon.
Inflációs hullámvasút jöhet
A májusi adatok bejelentése után a Barclays Capital - az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport - elemzői közölték: előrejelzésük szerint a tizenkét havi összevetésű magyarországi inflációs számok az idei év hátralévő részében a múlt havihoz közeli szinteken maradnak. A ház 2011 végére 3,8 százalékos éves inflációt vár, és azzal számol, hogy 2012-ben 3,3 százalékra lassul tovább az ütem. A Barclays Capital londoni elemzői közölték ugyanakkor azt is, hogy a májusi inflációs számok ellenére változatlanul "óvatosan" ítélik meg az MNB-kamatkilátásokat.
A ház véleménye szerint úgy tűnik, hogy az új tagokkal kiegészült monetáris tanácsot sem aggasztja kevésbé az infláció, és a testület kommunikációs nyelvezete ebben a tekintetben továbbra is "meglehetősen konzervatív".
Nagy durranás: 4 százalék alatt az infláció Az előző havi 4,7 százaléknál és az elemzői várakozásoknál is lényegesen jobb májusi árindexet tett közzé a KSH. Biztosan kedvezőleg hatott a forint elmúlt hetekben való szárnyalása. Bővebben>> |
Mindemellett Magyarország változatlanul ki van téve a devizaárfolyam-kockázatoknak, ami valószínűtlenné teszi, hogy az MNB "kamatcsökkentési kísérletezésre vállalkozna", mert ezzel forintgyengülést kockáztatna, és ez kedvezőtlen hatással járna a háztartások pénzügyi helyzetére - fejtegették a Barclays Capital londoni felzárkózó piaci elemzői.
A ház mindezek alapján fenntartja azt a véleményét, hogy a jegybanki kamatcsökkentés esélye "meglehetősen csekély" Magyarországon. A cég elemzői szerint a jó magyarországi inflációs számok és más felzárkózó piaci jegybankok várható kamatemelései együtt azt jelenthetik, hogy az MNB-alapkamat "igen hosszú ideig" a jelenlegi 6,00 százalékon maradhat.
Inkább felfelé visz az út?
A JP Morgan londoni részlegének felzárkózó piaci szakértői szerint "a májusi meglepetés" valamelyest javította a magyarországi inflációs kilátásokat. A cég továbbra is azzal számol, hogy az infláció üteme szeptemberre visszagyorsul, de azt most már - korábbi várakozásával ellentétben - valószínűtlennek tartja, hogy akkor 5 százalékos tizenkét havi ütemen tetőzne az infláció.
A bankcsoport elemzői szeptember után újbóli lassulást várnak, de továbbra is azt jósolják, hogy az infláció 2012-ben is még a 3 százalékos cél felett marad.
A ház citybeli szakértői szerdai kommentárjukban közölték: kitartanak azon nézetük mellett is, hogy a következő MNB-kamatmódosítás nagyobb eséllyel lesz kamatemelés, mint kamatcsökkentés.
A JP Morgan az idei negyedik negyedévre vár egy negyed százalékpontos emelést, azzal indokolva ezt az előrejelzését, hogy a magyarországi maginfláció várhatóan fokozatosan gyorsulni fog, a forint várt árfolyama nem lesz elég egy esetleges költségoldali sokk hatásainak ellentételezésére - a ház az idei második félévre 265 forintos átlagos euróárfolyamot jósol -, emellett kamatemelések valószínűsíthetők a többi közép-kelet-európai országban és az euróövezetben is.
Monetáris tanács: nem lesz komoly fejtörés?
"A fogyasztói árak növekedése a pozitív várakozásokat is felülmúló mértékben lassult májusban, így még egy okkal több szól amellett, hogy a jövő heti kamatmeghatározó ülésen a jegybankárok az alapkamat jelenlegi, 6%-os szinten tartása mellett döntsenek”- mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
A szakember szerint a folyamatosan emelkedő inflációs trend megszakadt, és a fogyasztói árak növekedése áprilisban érte el tetőpontját, mivel a legutóbbi, májusi infláció a javuló elemzői várakozásokat is jelentősen meghaladó mértékben mérséklődött.
Horváth szerint a jegybank 20-ai ülése előre láthatóan nem okoz majd komoly fejtörést, hiszen az inflációs nyomás jelenleg nem jelentős, emellett pedig a mérsékelt gazdasági növekedés és az erős forint is a jelenlegi, 6%-os alapkamat tartása mellett szól, akár több hónapos időtávra is. Az erre vonatkozó várakozásokat azonban a 22-én publikált inflációs jelentés erősítheti majd meg” – magyarázta a szakember.
MTI