Greenspan szerint az euróövezetet szétfeszíti a bajba jutott tagok megsegítésének kényszere. Az eladósodott tagországokért indított mentőakciók nem lesznek sikeresek, és az euró végül összeomlik - vélekedett a Fed volt elnöke.
Alan Greenspan szerint az Egyesült Államok gazdaságát elsősorban az euróövezeti válság keltette bizonytalanság hátráltatja. Az európai problémák miatt fogják vissza kiadásaikat az amerikai fogyasztók, és Európa miatt tartózkodnak a létszámbővítéstől az amerikai vállalatok - mondta Greenspan, aki szerint nőtt ugyan a recesszió valószínűsége Amerikában, de egyelőre nem kell tartani újabb visszaeséstől.
Az euró válsága azért fontos tényező, mert a világgazdaság rendkívül erősen összefonódott rendszerré alakult, ezt mutatja például, hogy az amerikai export 20 százalékát az euróövezet szívja fel - fejtette ki Greenspan.
A Fed elnöki tisztét 1987-től 2006-ig öt cikluson át betöltő szakember sok tapasztalatot szerzett válságkezelésben. Hivatali ideje alatt pukkant ki a dotkom-lufi, azaz hirtelen véget ért az informatikai részvények szárnyalása. Sokan a dotkom-lufihoz hasonló jelenségtől tartanak az arany esetében is, Greenspan szerint azonban ezúttal nincs piaci buborék, az arany rohamos drágulását az inflációs félelmek gerjesztik.
Egyes vélemények szerint az eurózóna nem csak magának köszönheti, hogy eddig nem dőlt össze: abban, hogy az euró az adósságválság közepette is megőrizte viszonylagos erejét a dollárral szemben, Soros György szerint komoly szerepe van egy "titokzatos vásárlónak". A magyar származású amerikai spekuláns Kínát sejti a háttérben. Kína viszont a kormány szócsövének tekinthető sajtóban ostorozza az euróövezeti vezetőket, sürgetve a gazdasági rendszer reformját.
Az euróövezet stabilitásával kapcsolatban mindenesetre intő jel az is, hogy a közép-európai térség egyik legerősebb gazdasága, Csehország épp a napokban közölte: az euró bevezetése jelenleg egyáltalán nem szerepel a tervei között.
MTI, Privátbankár