.jpg)
A potenciális növekedési ütem csökkenése mellett a legfontosabb problémát a magyar gazdaság régiós összevetésben kiemelkedő államadósság/GDP arány jelenti, amelynek következtében a külső finanszírozás költsége a régióban a magyar adósság esetében a legmagasabb - vélekedett a közgazdász.
Hangsúlyozta: Magyarországon eddig főként fizetésimérleg-válságok voltak, most azonban elsősorban adósságválságban van az ország. Külföldi befektetők szerint a magyar állam eladósodottsága elérte azt a szintet, ahol meggondolandó, hogy érdemes-e a jelenlegi kamatszinten finanszírozni az országot - fogalmazott Hamecz István.
Heim Péter, az AEGON Magyarország Befektetési Alapkezelő elnök-vezérigazgatója előadásában úgy vélte, hogy az államháztartás elsődleges (kamatkiadások nélküli) egyenlegének többletét a GDP 4-4,5 százalékára kellene növelni az adósságválság kezeléséhez. A nehézség abban áll, hogy a kiigazítást úgy kell végrehajtani, hogy közben a növekedési potenciál is növekedjen, hiszen ez a két dolog együttesen szükséges ahhoz, hogy megálljon a GDP-arányos államadósság növekedése - húzta alá.
Heim Péter úgy vélte, a magyar gazdaságpolitikának jelenleg a kkv-szektor erősítésére és a hitelállomány szűkülésének megállítására kell elsősorban koncentrálnia. A foglalkoztatás növeléséhez meg kell nehezíteni a munkanélküli segélyhez való hozzájutást, ezzel párhuzamosan pedig vonzóbbá tenni a munkavállalást. Radikálisan meg kell nyirbálni a túlságosan kiterjedt ártámogatási rendszert, gázártámogatásra például nincsenek keretek - fogalmazott. Célszerű lenne továbbá leállítani egyes állami vagy EU-s finanszírozású megaprojekteket, és azok forrásait a kkv-szektorba csoportosítani - tette hozzá.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke hangsúlyozta: az egész fejlett világ a magyarországihoz hasonló adósságproblémával küzd. A válságban minden európai felzárkózási modell zsákutcává vált, kiderült ugyanis, hogy a világgazdasági nyitottság egy globális krízisben a kockázatok fő forrása.
Vértes András társelőadói javaslatait azzal toldotta meg, hogy Magyarországnak egy gyors és hiteles eurócsatlakozási programra van szüksége, azonnali belépéssel az euró előszobájának tekintett ERM-II árfolyam-mechanizmusba.
A GKI vezetője Simor András jegybankelnök kedd reggeli nyilatkozatára reagálva kifejtette, hogy a létező legnagyobb állami kiadáscsökkentés szükséges, de "felesleges ezermilliárdokat belemondani a levegőbe, anélkül, hogy megmondanánk, mindez hogyan történjen." Egy 2000-2500 milliárd forintos kiadáscsökkentés, hasonló mértékű adócsökkentés mellett a felső rétegeknek kedvezne, hiszen az adóbevétel jelentős részét a leggazdagabb rétegek fizetik be - emelte ki. Egy ilyen mértékű program azonnali végrehajtsa "kivont kaszákat" eredményezne, és gazdaságilag is irracionális - vélekedett Vértes András.
Átírták az adóterveket: idén nem nyúlnak a kulcsokhoz
A kedvezményekből nem enged a szakszervezet
A szövetség programját nyúlták le a kicsik?
A Reformszövetség elfeledkezett 2 millió magyarról
Munkáltatói járulék: 10%-os csökkentést 2011-ig!
MTI