1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiteles gazdaságpolitikai vezetőkre van szükség, és egy olyan programra, amellyel megfordítható lenne a magyar állami adósságdinamika iránya
Az állami adósságspirál megállításához további költségvetési kiigazításra, a gazdaság növekedési ütemének fokozására, valamint hiteles gazdaságpolitikai vezetésre van szükség, amely mindezt hitelesen kommunikálja - vélekedett egybehangzóan Hamecz István, Heim Péter és Vértes András a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által szervezett budapesti csúcstalálkozón.

Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezetője úgy vélte, hogy a magyar gazdaság statikus mutatói nem rosszak, ám ha dinamikájukban tekintjük őket, fenntarthatósági gondok merülnek fel. Ennek elsősorban az az oka, hogy a 1996-2002 közötti 4-5 százalékos szintről 2 százalék körülire csökkent a magyar gazdaság potenciális növekedési üteme. Ez azt jelenti, hogy jelenleg körülbelül a régi EU-tagországok szintjén mozog, lehetetlenné téve a gazdasági felzárkózást.

A potenciális növekedési ütem csökkenése mellett a legfontosabb problémát a magyar gazdaság régiós összevetésben kiemelkedő államadósság/GDP arány jelenti, amelynek következtében a külső finanszírozás költsége a régióban a magyar adósság esetében a legmagasabb - vélekedett a közgazdász.

Hangsúlyozta: Magyarországon eddig főként fizetésimérleg-válságok voltak, most azonban elsősorban adósságválságban van az ország. Külföldi befektetők szerint a magyar állam eladósodottsága elérte azt a szintet, ahol meggondolandó, hogy érdemes-e a jelenlegi kamatszinten finanszírozni az országot - fogalmazott Hamecz István.

Heim Péter, az AEGON Magyarország Befektetési Alapkezelő elnök-vezérigazgatója
előadásában úgy vélte, hogy az államháztartás elsődleges (kamatkiadások nélküli) egyenlegének többletét a GDP 4-4,5 százalékára kellene növelni az adósságválság kezeléséhez. A nehézség abban áll, hogy a kiigazítást úgy kell végrehajtani, hogy közben a növekedési potenciál is növekedjen, hiszen ez a két dolog együttesen szükséges ahhoz, hogy megálljon a GDP-arányos államadósság növekedése - húzta alá.

Heim Péter úgy vélte, a magyar gazdaságpolitikának jelenleg a kkv-szektor erősítésére és a hitelállomány szűkülésének megállítására kell elsősorban koncentrálnia. A foglalkoztatás növeléséhez meg kell nehezíteni a munkanélküli segélyhez való hozzájutást, ezzel párhuzamosan pedig vonzóbbá tenni a munkavállalást. Radikálisan meg kell nyirbálni a túlságosan kiterjedt ártámogatási rendszert, gázártámogatásra például nincsenek keretek - fogalmazott. Célszerű lenne továbbá leállítani egyes állami vagy EU-s finanszírozású megaprojekteket, és azok forrásait a kkv-szektorba csoportosítani - tette hozzá.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke hangsúlyozta: az egész fejlett világ a magyarországihoz hasonló adósságproblémával küzd. A válságban minden európai felzárkózási modell zsákutcává vált, kiderült ugyanis, hogy a világgazdasági nyitottság egy globális krízisben a kockázatok fő forrása.

Vértes András társelőadói javaslatait azzal toldotta meg, hogy Magyarországnak egy gyors és hiteles eurócsatlakozási programra van szüksége, azonnali belépéssel az euró előszobájának tekintett ERM-II árfolyam-mechanizmusba.

A GKI vezetője Simor András jegybankelnök kedd reggeli nyilatkozatára reagálva kifejtette, hogy a létező legnagyobb állami kiadáscsökkentés szükséges, de "felesleges ezermilliárdokat belemondani a levegőbe, anélkül, hogy megmondanánk, mindez hogyan történjen." Egy 2000-2500 milliárd forintos kiadáscsökkentés, hasonló mértékű adócsökkentés mellett a felső rétegeknek kedvezne, hiszen az adóbevétel jelentős részét a leggazdagabb rétegek fizetik be - emelte ki. Egy ilyen mértékű program azonnali végrehajtsa "kivont kaszákat" eredményezne, és gazdaságilag is irracionális - vélekedett Vértes András.

Átírták az adóterveket: idén nem nyúlnak a kulcsokhoz
A kedvezményekből nem enged a szakszervezet
A szövetség programját nyúlták le a kicsik?
A Reformszövetség elfeledkezett 2 millió magyarról 
Munkáltatói járulék: 10%-os csökkentést 2011-ig!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG