A szektor összesített mérlegfőösszege június végén megközelítette a 25.655,4 milliárd forintot, éves szinten 16,7 százalékkal bővült - állapítható meg a PSZÁF honlapján közzétett adatok alapján. A nagybankok adózott profitja mintegy 10 százalékkal, 140,721 milliárd forintra, a középbankoké pedig mintegy 40 százalékkal, 24,703 milliárd forintra mérséklődött a tavalyi első félévihez képest, míg a kisbankoknak a tavalyi első félévi 1,021 milliárd forintos veszteséget az idén sikerült 715 millió forintra letornászniuk.
Profitgyarapodással csak a szakosított hitelintézetek csoportja dicsekedhet, a két lakás-takarékpénztár és a három jelzálogbank együttesen 11,262 milliárd forint adózott nyereséget könyvelt el, ami közel kétszerese a tavalyi első félévi 5,785 milliárd forintnak.
A nagybankok mérlegfőösszege jóval a bankszektor átlaga felett, több mint 25 százalékkal bővült, így részesedésük a szektor összevont mérlegfőösszegéből az egy évvel korábbi 71,3 százalékról 76,5 százalékra nőtt. A szakosított hitelintézetek mérlegfőösszege 23 százalékkal bővült, a középbankoké és a kisbankoké 20 illetve 4 százalékkal csökkent, a szakosítottaké pedig 23 százalékkal emelkedett.
A nagybankok köre az idén a korábbi hétszereplősről nyolcra bővült, mivel PSZÁF az idei statisztikában az OTP, a CIB, az MKB, a Raiffeisen, a K&H, az Erste és az UniCredit mellett idesorolta a BB-t is. A középbankok közül kikerült az IEB (fúzionált a CIB Bankkal) és az ÁÉB (tulajdonosa előbb befektetési vállalkozássá alakította, majd beolvasztotta másik vállalkozásába). A kisbankok közül előbbre rukkolt a KDB, az AXA. A kisbankok köre a Kinizsi Bankkal és a Calyon Bankkal bővült - az utóbbi tavaly még a középbankok közé tartozott.
Nagy meló, de megéri: váltaniuk kell a bankoknak
Két dolog biztosabb a halálnál: a bank és a hitel
Kevés a bankár
MTI