
Az EU átlagát tekintve politikai beállítottság szerint nincs különbség abban, ki miként ítéli meg a helyzetét, "Magyarországon azonban megdöbbentően nagy különbséget" mutatott ki a felmérés. "A politikai skálán magukat középre helyezők csoportjában is jóval alacsonyabb az elégedettek aránya (51 százalék), mint a baloldali csoportban" - áll a nemzeti jelentésben.
Az Eurobarométer évente két alkalommal méri fel a tagállamokban a polgárok EU-val kapcsolatos kérdésekről alkotott véleményét, hangulatát 2004 óta. A most ismertetett tanulmány a 2007. év első félévében végzett kutatás eredményeit tartalmazza. Az adatfelvétel valamennyi uniós országban április 10-e és május 15-e között történt a 15, illetve az annál idősebb polgárok körében, valamennyi államban egy ezer fős országos reprezentatív mintán. |
A felmérés szerint az életükkel való elégedetlenségben 2007 tavaszán is élen jártak a magyarok, ám a nemrég uniós taggá váló Bulgária polgárai még nagyobb arányban bizonyultak pesszimistának, s ezzel átvették a "vezető helyet" Magyarországtól. Az EU átlagától eltérően hazánkban a megkérdezett férfiak jóval nagyobb arányban elégedettek életükkel, mint a nők; előbbiek 55, utóbbiak 47 százaléka nyilatkozott így.
A magyarok pesszimizmusa mellett az EU-ba vetett bizalmuk is változatlan. A fél évvel korábbi felmérés adataihoz hasonlóan a magyarok közel kétharmada bízik az EU-ban. Ez meghaladja az összes uniós állam átlagát, ám a korábbi jelentős különbség már csökken.
A magyarok nem csak jelenlegi helyzetüket, de jövőjüket tekintve is borúlátóak, minden második megkérdezett számít romlásra anyagi helyzetében egy éven belül. Még ennél is többen vannak azok, akik az ország gazdasági helyzetében várnak negatív fordulatot. A felmérés szerint 2007 tavaszán a magyar megkérdezettek 90 százaléka mondta, hogy rossz a gazdasági helyzet Magyarországon.
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |