.jpg)
„Elemzésünk néhány olyan konkrét lépésre világít rá, amelyeket a vállalati M&A-csapatok és a magántőke-befektetők is egyaránt megtehetnek, ha azoknak az élbolyba tartozó cégeknek a működési modelljeit szeretnék átvenni, amelyek sikeresen és folyamatosan képesek fenntartható értéket teremteni” – tájékoztat Gál Balázs, a KPMG Tranzakciós Szolgáltatások részlegének partnere.
A KPMG 160 amerikai és európai céget vett górcső alá, hogy meghatározza a sikeres M&A megállapodások szervezeti és végrehajtási jellemzőit, valamint néhány olyan gyakorlati megoldást is azonosított, amelyek álláspontja szerint a legnagyobb hatást gyakorolták a tranzakciók sikerére – tekintet nélkül az iparágra vagy a földrajzi elhelyezkedésre:
• Átvilágítás: A „bajnokok” más és rendszerint több erőforrást alkalmaznak, hogy az üzleti kérdések szélesebb körét vizsgálják meg, és az értékelési modelljüket is tovább finomítsák. A dobogó legfelső fokán álló cégek egyharmad idővel többet szánnak az átvilágítási folyamatra kevésbé sikeres társaikhoz képest.
• Az üzletkötés utáni eredmények figyelemmel kísérése: A piacvezető cégek az üzletkötés után elért eredményekkel mérik a vállalatfejlesztési menedzsereik teljesítményét. A legsikeresebb cégek hozzávetőleg 60 százaléka lehetőséget ad a vállalatfejlesztési csapatoknak, hogy felkészítse az új vállalkozást az indulásra, ami a kevésbé sikeres cégek által közölt csapat közreműködésnek pontosan kétszerese.
• A vállalkozás stabilizálása: A vezető M&A-csapatok megteszik azokat a szükséges lépéseket, amelyekkel gyorsan stabilizálják és ellenőrzésük alá vonják az új szervezet tevékenységét az üzlet megkötése után. A vezető cégek a kevésbé sikeresekhez képest 33 százalékkal gyorsabban tudják stabilizálni a megszerzett új vállalkozást.
„A cégek folyamatosan fejlesztik az M&A-tudásukat és -módszereiket, mivel a keményebb finanszírozási feltételek kisebb hibalehetőséget hagynak bármilyen üzleti tranzakcióban, továbbá a lendületét vesztett gazdaság még jobban megnehezíti az üzletkötés utáni szinergiák fellelését" – vélekedik Gál Balázs.
„A vállalatok számos változtatást végrehajthatnak, melyekkel kedvezőbb M&A-eredményeket érhetnek el, miközben a meglévő működési modelljük sem szenved jelentősebb csorbát” – fejti ki Gál. „A sikeres üzleti tranzakciók fenti három jellemzőjét aránylag egyszerű átlátni és megvalósítani, tehát az M&A-folyamatok értékelése és átszabása melletti elkötelezettség nagyban növelheti a sikeres üzletek létrejöttének esélyét." - írja a KPMG tanulmánya.
Hogyan éli túl az évet a magyar tőzsde?
Átrendeződhet a tanácsadói piac
Ha a cégeknek jó, akkor az országnak is jó
Nem sok mindent lehet tenni az adókkal
Egyszerűbb lesz a szakhatósági eljárás
Kelet-Európán áll vagy bukik Európa gazdasága
Privátbankár