1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ICEG European Center független gazdaságkutató intézet az idén 2,1, jövőre pedig 3 százalékos GDP-bővülést prognosztizál Magyarországon
Az ICEG European Center független gazdaságkutató intézet az idén 2,1, jövőre pedig 3 százalékos bruttó hazai termék (GDP) bővülést prognosztizál Magyarországon, mivel a legfrissebb adatok szerint a belföldi felhasználás visszaesése komolyabb az eddig feltételezettnél, így a változatlanul kedvező nettó export ellenére a növekedési pályán mélyebb és elhúzódóbb lassulás mutatkozik

Az ICEG pénteken közzétett kutatása szerint, bár a jelentős fékeződés hátterében főként az állami kiadások - közösségi kiadások, a háztartások felé irányuló pénz- és természetbeni juttatások, valamint az állami beruházások - visszafogása húzódik meg, az exportkonjunktúrát meglovagolni képes néhány ágazaton kívül lényegében a magángazdaság teljesítménye is kifejezetten lanyha.
 
Az ICEG ezért a korábban feltételezettnél elhúzódóbb gyengélkedésre számít a tavaly bevezetett keresletszűkítő intézkedések eredményeként. Az intézet szerint, bár a vártnál lassúbb a dezinfláció, és a 2008-as inflációs cél is veszélybe kerülhet, tovább folytatódhat az óvatos monetáris lazítás.

A közlemény szerint szeptemberben az ICEG előrejelzéseinek megfelelően jelentősen csökkent a fogyasztóiár-index éves növekedési üteme, a csökkenés mértéke némileg elmaradt a várttól. Ennek hátterében különösen a mezőgazdasági árak növekedésének következtében magasba szökő élelmiszerárak húzódnak meg, ugyanakkor a tartós fogyasztási cikkek árának alakulásában bekövetkezett változások is gyengítették az infláció csökkenését.

Az ICEG szerint mindezek alapján 2007 hátralévő részében a korábban vártnál magasabb éves fogyasztóiár-indexek várhatók, az energiaárak alakulásában rejlő kockázatok miatt pedig 2008-ban is lassúbb dezinfláció várható. Az éves átlagos fogyasztóiár-emelkedés így 2007-ben 7,6 százalék, míg jövőre 4 százalék lehet.

Mivel az intézet szerint az inflációs várakozások erősödésének kockázatait alacsonyak, arra számít, hogy a Monetáris Tanács folytatja az eddigi óvatos lazítást, s az idei év végére 7,25 százalék, 2008 végére pedig 6,5 százalék lehet a jegybanki alapkamat.

Az ICEG tanulmánya szerint az államháztartási egyensúly az eredetileg tervezett mértéket meghaladóan javult 2007 eddigi részében, bár némi aggódásra adhat okot, hogy ez leginkább a kedvező kamategyenlegre vezethető vissza, miközben az elsődleges egyenleg javulása a várttól elmaradt. Miközben a javulást 2007-ben sokkal inkább a bevételek növelése, semmint a kiadások lefaragása idézte elő, addig 2008-ban kiegyensúlyozottabb mértékben támaszkodik a költségvetés a két hiánycsökkentési lehetőségre.

Az intézet főbb kockázatot inkább a bevételek további növelésére irányuló elképzelésekben lát: ennek ellenére a jelenleg előrelátható folyamatok alapján a 2007. évi 6,3 százalékot követően elérhetőnek véli a GDP-arányos hiány 4,3 százalékra történő javulását 2008-ban.

Az ICEG szerint a gazdaság külső finanszírozási igénye a vártnál kevésbé csökken - a finanszírozás kedvezőtlen szerkezete miatt a külföldi eladósodás pedig erőteljesen növekszik. Az ICEG szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2007-ben a GDP 4,8 százaléka, jövőre pedig 4,3 százaléka lesz.

A felmérés szerint mindez annak ellenére lesz így, hogy az év második felében a nettó tőkebeáramlás szerkezetében várható némi javulás. Az év egészét azonban továbbra is a szinte kizárólagos adósságjellegű finanszírozás jellemzi, aminek eredményeként a bruttó külföldi adósság GDP-arányosan is tovább nő, és 2008 végére meglehetősen közel kerül a 100 százalékos küszöbértékhez.

Az ICEG szerint a keresleti és kínálati oldalról egyaránt lanyha a munkapiac. Néhány, a kedvező külső konjunktúrát meglovagolni képes feldolgozóipari ágazattól eltekintve a foglalkoztatás alapvetően csökkent 2007 eddigi időszakában. A költségvetési szférában a kiigazító lépések közvetlenül vezettek leépítésekhez, míg a magánszektorban a foglalkoztatottak számának csökkentése az egyik alkalmazkodási folyamat volt a romló üzleti jövedelmezőséghez.

A munkanélküliségi ráta ennek ellenére a vártnál alacsonyabb, 2007 végére 7,2 százalék, 2008 végére pedig 7 százalék lesz azért, mert a munkaerő kínálata is csökken. A felmérés alapján a reálkeresetek csökkenése idén 4,5 százalékos lehet, aminek hátterében főként a nem rendszeres jellegű jövedelmek visszaesése húzódik meg.

Kevesebb lehet az éves hiány
Mindenkit meghúztak, globálisan
."Most fizetjük a hibás gazdaságpolitika árát"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG