1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni elemzők szerint Romániának még több pénzre lenne szüksége az IMF-től, mint amit Magyarország kapott. "Gazdaságpolitikai kényszerzubbonyban" a szomszédok?
Romániának nagyobb értékű pénzügyi keretre lehet szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mint amennyit Magyarország kapott, mert nem biztos, hogy a magyarországihoz hasonló méretű védőháló elég lesz a román gazdaság finanszírozási igényeihez, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtöki elemzésében.

A Barclays Capital napi feltörekvő piaci helyzetértékeléseinek csütörtöki összeállításában felidézi a Financial Times előző nap közölt értesülését arról, hogy Románia 20 milliárd euró körüli pénzügyi védőcsomagra számíthat a Nemzetközi Valutaalappal e héten folytatódó tárgyalások eredményeként.
A londoni gazdasági napilapnak "egy illetékes, aki ismeri az ügyet", azt mondta: a gazdasági válság megelőzését szolgáló többoldalú támogatás valószínűleg hasonló méretű lesz ahhoz, amelyet novemberben Magyarországnak állítottak össze az IMF vezetésével.

A Barclays Capital londoni szakértőinek csütörtöki elemzése szerint azonban nem biztos, hogy Romániának ez elég lenne. A ház saját becslése alapján ugyanis a román gazdaság finanszírozási hiánya két évi távlatban "legalább" 22 milliárd euró lesz. A cég kiemeli, hogy Románia jelentős ikerdeficiteket görget: folyómérleg-hiánya tavaly a GDP-érték 13 százaléka volt, és ehhez 5 százalékos államháztartási deficit járult.

A románoknak is vannak feltételeik
IMF-hitel: a románok nem engednek az adókulcsból
A cég szerint azonban a legnagyobb kockázatot az IMF-megállapodás politikai támogatásának hiánya jelentheti; a kormánykoalíción belüli egyetértés hiánya a tárgyalások elhúzódásához vezethet. A Barclays Capital kiemeli, hogy a koalíciós partner szoci alisták vezetője is az IMF-csomag ellen érvel, az ahhoz járuló "gazdaságpolitikai kényszerzubbony" szociális és gazdasági következményeire hivatkozva.

Románia szuverén adósságát a nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Standard & Poor´s és a Fitch Ratings egyaránt "BB plusz", vagyis a befektetési sáv alatti, spekulatív szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek adósosztályzatát több hitelminősítő is a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztette.

Az S&P és a Fitch a tavaly ősszel bejelentett román osztályzatrontások indoklásában egyaránt a kockázatok között említette a függést az egyre bizonytalanabb külső finanszírozási csatornáktól. Magyarország szuverén adósságára mindkét hitelminősítő közepes befektetői "BBB" besorolást tart érvényben. A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody´s Investors Service listáján továbbra is elsőrendű befektetői "A3"-as osztályzattal szerepel a magyar államadósság.

A lengyeleknek az IMF helyett jó a Világbank is

Lengyelországnak nem kell IMF-kölcsön, "nincs kölcsöntervük az IMF-től", mondta csütörtökön újságíróknak Dominik Radziwill lengyel pénzügyminiszter-helyettes.
- A szokásos munkakapcsolatban vagyunk a Nemzetközi Valutaalappal. Lengyelország nem szorul IMF-programra - hangsúlyozta a miniszterhelyettes.

Ugyanakkor közölte: Lengyelország az idén egymilliárd eurót és jövőre is egymilliárd eurót kap a világbanktól.
- Van egy 3 milliárd eurós hitelszerződésünk. Ennek első részét tavaly megkaptuk. A második részt idénre, a harmadikat jövőre tervezzük lehívni, mindkettő körülbelül egymilliárd euró lesz - mondta Radziwill.

A 3 milliárd dolláros Világbank-kölcsön említése varsói diplomáciai körökben meglepetést keltett. A lengyel pénzügyminisztérium szóvivője az MTI érdeklődésére csak későbbre ígért tájékoztatást a kölcsön mibenlétéről, illetve, hogy mikor kötöttek hároméves megállapodást a Világbankkal.

Szerbia is kap IMF-hitelt?
London: "ha baj van, előbb kell szólni"
Semmire se mentünk az IMF-hitellel 
Kizárt, hogy ne mentsen meg az unió 

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG