.jpg)
A minisztériumnak a szakmai részleteket kell kidolgoznia, azt, hogy milyen termékkörök vásárlása esetén lenne kötelessége a vevőnek megőrizni a nyugtát, milyen értékhatár felett, mennyi ideig; ennek elmulasztása milyen szankciókkal járhat, illetve milyen törvényeket kellene ehhez módosítani. Ezek mellett el kell dönteni azt is, hogy a vevőknek mit is kell megőrizniük: a blokkot vagy a számlát. Egyelőre nem tudni, hogy őszre elkészül-e a javaslat, mindenesetre a számlatartást kötelezően előíró jogszabályokat érdemes lenne az adótörvényekkel együtt elfogadni. Ha erre novemberben sor is kerül, még ez sem feltétlenül jelenti azt, hogy a rendszer működhetne is 2008 januárjától, hiszen az adóhatóságnak felkészülési időt kell biztosítani.
Veres János pénzügyminiszter e témáról csupán annyit mondott, hogy a legálisan működő vállalkozások erősítése érdekében megvizsgálják: Magyarországon miként lehet bevezetni a számlatartási, -megőrzési kötelezettséget. Pichler Ferenc, a minisztérium sajtófőnöke a Világgazdaság megkeresésére megerősítette, hogy folyik a tárcánál a munka, szeretnék a számlatartási passzust őszre elkészíteni, hogy az adótörvényekkel együtt beterjeszthessék. Cél, hogy ne csak azt lehessen büntetni, aki nem ad számlát, hanem azt a magánszemélyt is, aki nem kér. E módszertől azt várják, hogy a vevőkön keresztül lehessen rászorítani az üzleteket a legális működésre.
Az olasz példát – amely szerint az ellenőrök a boltok ajtajában kérik el a számlát – egyelőre követhetetlennek tartja Zara, aki szerint ehhez nálunk túlságosan kicsi az apparátus. |
VIlággazdaság
ÁFA-változások: nem mindegy, ki, hol áll
Ne szólj száj: évi 1000 milliárdot hallgatunk el
APEH-vizsgálatok: elkapják a csalókat (hanganyag)