1p
Alapvetően nem sokat változott az elmúlt év során az Ipsos kutatásában résztvevő 24 ország polgárainak megfogalmazott minősítése a bizalmi index, a helyi gazdaság pozitív megítélése és a 6 hónapra vonatkozó pozitív várakozások terén
Alapvetően nem sokat változott az elmúlt év során a 24 ország polgárainak - a földrengés előtt is - megfogalmazott minősítése a három dimenzióban a bizalmi index (41 százalék), a helyi gazdaság pozitív megítélése (31 százalék) és a 6 hónapra vonatkozó pozitív várakozások (28 százalék) terén - derül ki az Ipsos kutatásából.

Nagyjából tízből négy válaszadó jó véleménnyel van nemzetgazdaságáról, s tízből hárman optimisták a helyi paramétereket górcső alá véve  – úgy aktuálisan, mint a következő 6 hónap tekintetében.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nemzetközi adatfelvétel 2011 nehézségekben gazdag  első két hónapjában, az észak-afrikai felkelések,  az üzemanyagárak drasztikus emelkedése,  egyes országokban súlyos költségvetési problémák, illetve heves árfolyammozgások idején  történt.

Regionálisan a BRIC országok – Brazília, Oroszország, India és Kína – szárnyalnak töretlenül mindhárom vizsgált dimenzióban, elnyerve ezzel a  valódi feltörekvő piacok megtisztelő titulusát.  A lista végen Európa szerepel, csak Svédország és Németország bizalmi indexe átlag feletti (de ők  átlag is alatt teljesítenek a hat havi várakozások  tekintetében).

A 24 ország összesített bizalmi indexe 1 százalékponttal 41 százalékra emelkedett, tehát gyakorlatilag változatlan 2010. óta.

A magyarok még mindig nem bíznak túlzottan a gazdaságban

A nemzetgazdaság megítélésében – egy-egy százalékpontnyi emelkedéssel, illetve eséssel -  Szaúd-Arábia (81 százalék) és Kína (73 százalék) a két legstabilabb pozícióban lévő nemzet. A második hely – 2 százalékpontos eséssel, erejét és európai vezető szerepét megőrizve - Svédországé. A 24 ország rangsorának harmadik helyén India (77 százalék) áll.

Magyarország (5 százalék), Spanyolország (6 százalék) és Japán (8 százalék)  bizalmi indexe 2 százalékpontot emelkedett ugyan, de továbbra is a leggyengébben teljesítő országok táborát erősítik. Japán 8 százaléka sem ad túl nagy mozgásteret az országnak arra, hogy megbirkózzon belső nehézségeivel.

A japánok a földrengés előtt sem voltak optimisták

Az Ipsos Global Advisor kutatásának interjúi a pusztító japán földrengés előtt egy hónappal történtek.

Az USA és Kína után a világ harmadik legerősebb gazdaságaként Japán következetesen az országok rangsorának alsó harmadába sorolódik a nemzeti és helyi gazdaság lakossági megítélése alapján.  Már a földrengést megelőzően csak 8 százalékon állt a gazdasági bizalmi index (azok aránya, akik saját országuk állapotát jónak ítélik) éppen hogy megelőzve Spanyolországot és Magyarországot, alig lemaradva Franciaország mögött.

A vezető nemzetgazdaságok  a helyi (az egyes országokon belül a lakóhely szerint meghatározott)  gazdaság  pozitív megítélésben is az élen járnak:  Kína (57 százalék), Svédország (57 százalék), Szaúd-Arábia (55 százalék), India (55 százalék) és Ausztrália (54 százalék). S hasonlatos módon a nemzeti rangsor sereghajtói helyi szinten sem szerepelnek túl fényesen: Japán (5 százalék), Spanyolország (9 százalék), Magyarország (10 százalék).

Nemzetgazdaságának megítélése alapján változatlanul 20 százalékon áll USA, büszkeségre okot adóan azonban 5 százalékpontot emelkedett (24 százalék) -a helyi gazdaság teljesítményének lakossági értékelése. A belga polgárok optimizmusáról tanúskodik, hogy 10 százalékpontot emelkedett (30 százalék) náluk a helyi gazdaság megítélése.

A brazilok rózsaszínben, mi sötéten látjuk a jövőt

Az adatfelvétel legizgalmasabb megállapításai az optimizmus és pesszimizmus nemzetközi összegzéséből erednek. Ugyan Brazília a 24 ország vonatkozásában a szerény 8. helyet (61 százalék) foglalja el a nemzetgazdaság, s a hetediket (47 százalék) a helyi gazdaság állapotának megítélése alapján, mégis messze lepipálja a többi nemzetet, ha az optimizmus tekintetében: 73 százaléknyian bíznak benne, hogy javul a jövőben a  helyi gazdaság állapota. Ez 45 százalékponttal jelent többet a nemzetközi átlagnál, s 12-vel előzi meg a rangsorban következő Indiát (61 százalék).

Néhány országban ez pont fordítva van, erős a bizalom az aktuális állapotot illetően, de a jövőt illetően szerény a várakozás. Ausztrália áll a rangsor tetején úgy a nemzeti (72 százalék), mint a helyi gazdaság megítélésében (54 százalék), de csupán a 13. (24 százalék), ami az optimizmust illeti. Hasonlóan Kanada (29 százalék) és Németország (28 százalék) a nemzetközi élboly húzónemzetei az aktuális gazdaság megítélésében, de csupán a 8. illetve a 9. helyen állnak a hat havi előrejelzésben.

Magyarország érdekes eset, mindhárom dimenzióban sereghajtó: a hat havi  pozitív várakozások esetében (15 százalék), s ennél is „jobban” az aktuális helyi (10 százalék) és a nemzetgazdaság (5 százalék)  pozitív  lakossági értékelésében - állapítja meg a kutatás.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG