A társaságiadó-törvény és a személyi jövedelemadóról szóló törvény 2010. január 1-je óta szabályozza az ingatlannal rendelkező társaság tagjának adókötelezettségét. Először a 2010-es adóévben keletkezik adókötelezettség a részesedés elidegenítése, kivonása után, amelyet az adókötelezettség keletkezését követő naptári év november 20-ig kell megfizetni, elsőként 2011-ben. A téma aktualitását most az adja, hogy a tag adókötelezettségén túl a jogszabály több, év közben teljesítendő kötelezettséget ír elő az ingatlannal rendelkező társaságok számára.
Hegedűs Sándor, az RSM-DTM adópartnere szerint a feladatot nehezíti, hogy az előírások alapján nem csak saját jogon, hanem az adott gazdasági társasággal egy csoportban lévő társaságok jogán is válhat valamely társaság ingatlannal rendelkező társasággá. Jól szemlélteti a feladat összetettségét, hogy közbenső határidőként július 31-ig, azaz az adatszolgáltatási határidő előtt egy hónappal már minden csoporttagnak tájékoztatnia kellett a többi csoporttagot a szükséges adatokról annak érdekében, hogy mindenki meg tudja állapítani, hogy a törvényi rendelkezések kiterjednek-e rá vagy sem.
Ki rendelkezik ingatlannal?
Az adózó akkor minősül ingatlannal rendelkező társaságnak, ha az alábbi három körülmény együttesen fennáll: részesedését elismert tőzsdén nem jegyzik, és a beszámolójában, illetve a – belföldi, külföldi – kapcsolt vállalkozásaival együttesen a beszámolóiban kimutatott eszközök mérlegforduló-napi piaci értékének (együttes) összegéből a belföldön fekvő ingatlan piaci értéke több mint 75 százalék, és a tagja, vagy a kapcsolt vállalkozásaiból álló csoport valamelyikének tagja az adóév legalább egy napján olyan államban rendelkezik külföldi illetőséggel, amellyel a Magyar Köztársaság nem kötött a kettős adóztatás elkerüléséről egyezményt, vagy az egyezmény lehetővé teszi az árfolyamnyereség Magyarországon történő adóztatását.
Kiemelést érdemel, hogy a fogalom alkalmazásában a csoportba csak a belföldi illetőségű vagy a külföldi vállalkozónak minősülő kapcsolt vállalkozások tartoznak, tehát a megjelölés alatt nem az egész (külföldi illetőségű vállalatokat is magában foglaló) vállalatcsoportot kell érteni. Ennek következtében az ingatlanállomány vizsgálatakor sem valamennyi kapcsolt vállalkozás beszámolóját kell figyelembe venni, csak a magyar társasági adó hatálya alá tartozó adózókét.
Az ingatlanarányt a 2011. május 31-én rendelkezésre álló beszámoló alapján kell meghatározni. A naptári évvel azonos üzleti évet alkalmazó adózónál a 2010-es adóév, a naptári évtől eltérő üzleti év alkalmazása esetén pedig a 2009-es adóév is figyelembe vehető.
Bejelentési kötelezettség
Az ingatlannal rendelkező társaságnak e minőségét (illetve annak megszűnését) augusztus 31-ig kell bejelentenie az adóhatóságnak (11T201T nyomtatvány). A bejelentésben nyilatkozni kell arról is, ha a társaság külföldi tagjai elidegenítették részesedésüket a bejelentést megelőző naptári évben. Fel kell tüntetni az elidegenítés időpontját, a részesedés névértékét, illetve a tag illetőségét. A bejelentés jelentősége abban áll, hogy elmulasztása esetén a tagot terhelő adókötelezettségért korlátlan és egyetemleges felelősség terheli az ingatlannal rendelkező társaságot.
Ahhoz, hogy e bejelentését meg tudja tenni az adózó, szükség van a csoporttagok közötti megfelelő tájékoztatásra. A törvény ezért előírja, hogy az adózónak az ingatlan 75 százalékos arányának megállapításához szükséges adatokról az adókötelezettség keletkezését (a részesedés elidegenítését) követő naptári év július 31-ig tájékoztatnia kell a csoporthoz tartozó valamennyi kapcsolt vállalkozását. A bejelentési kötelezettség a csoport minden tagját külön terheli.
Nem kell az adózónak a fentieket alkalmazni, ha: az adózót elismert tőzsdén jegyzik, az adózó vagy a csoporthoz tartozó kapcsolt vállalkozás egyik külföldi illetőségű tagja (részvényese) sem idegenítette el, és nem vonta ki (részben sem) a részesedését a július 31-i tájékoztatási kötelezettség esedékességét megelőző naptári évben.
Adókötelezettség
A külföldi jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cég, személyi egyesülés, egyéb szervezet adókötelezettsége az ingatlannal rendelkező társaságban lévő részesedés elidegenítésének, illetve a jegyzett tőke tőkekivonás útján történő leszállításának napján keletkezik.
Az adóalap a részesedés elidegenítésekor, illetve a társaság jegyzett tőkéjének leszállításakor az ellenértéknek a részesedés szerzési értékével és a szerzéshez vagy a tartáshoz kapcsolódó, igazolt kiadásokkal csökkentett pozitív összege. Az adó mértéke 19 százalék (a 2011. adókötelezettség esetben az adóalap 500 millió forintot meg nem haladó összegéig 10 százalék, felette 19 százalék lesz).
A társasági adót az ügylet (ingatlannal rendelkező társaságban meglévő részesedés elidegenítése, kivonása) naptári évét követő november 20-ig kell bevallani, megállapítani, megfizetni (előleg megállapítási, bevallási és fizetési kötelezettség nincs), elsőként tehát 2011. november 20-ig kell teljesíteni az adókötelezettséget.
Ha a tag magánszemély, ingatlanértékesítésből származó jövedelme keletkezik, ha jövedelmet szerez az ingatlannal rendelkező társaságban lévő részesedésének ellenérték fejében történő átruházása, kölcsönbe adása vagy ilyen társaságból történő kivonása révén. Az adókötelezettség keletkezésének napja a részesedés ellenérték fejében történő átruházásának vagy kölcsönbe adásának, illetve a részesedés ingatlannal rendelkező társaságból történő kivonásának a napja.
A felsorolt ügyletekből származó jövedelem megállapítására az értékpapír-kölcsönzésből, az árfolyamnyereségből származó jövedelemre, illetve a vállalkozásból kivont jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A jövedelem után fizetendő adó mértéke 25 százalék (a 2011. adóévi adókötelezettség esetén 16 százalék). Adóelőleg bevallási és fizetési kötelezettség a magánszemélyt sem terheli. A 2010. évre megállapított adót 2011. november 20-áig kell megfizetni és bevallani.
Privátbankár