1p
Az euróövezeti perifériával kapcsolatos javuló piaci hangulatot követve többhavi mélypontra süllyedt londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztés kockázati árazása (CDS)
Az euróövezeti perifériával kapcsolatos javuló piaci hangulatot követve többhavi mélypontra süllyedt londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztés kockázati árazása (CDS) szerdán a magyar strukturális reformcsomaghoz fűződő piaci várakozások nyomán - tudósít az MTI.

A CMA DataVision citybeli adósságpiaci adatszolgáltató csoport adatai szerint a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, azaz CDS) díja a szerdai londoni kereskedésben 305 bázispont körül mozgott a 311,7 bázispontos előző záró után. Egy hónapja, január első hetében még 400 bázisponthoz közeli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon.

A CMA szakelemzői az MTI-nek szerdán Londonban elmondták, hogy a magyar CDS-díjszabás legutóbb tavaly november közepén volt a mostanihoz hasonló alacsony szinten.

A szerdára kialakult árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg 305 ezer euró körüli éves díjat kérnek középárfolyamon minden 10 millió euró magyar államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre. A magyar CDS-kontraktusok így most csaknem 100 ezer euróval olcsóbbak, mint egy hónapja.

Javuló tendenciák

Ütemesen javulnak az adósság- és költségvetési gondokkal küszködő perifériális euróövezeti tagállamok törlesztéskockázat-biztosítási árazásai is, elsősorban a piacon biztatónak tartott új feldolgozóipari teljesítményadatok hatására.

A leggyengébb lábakon álló Görögország CDS-árazása, amely egy hónapja jóval ezer bázispont - tízmillió euró adósságonként egymillió euró - felett járt, szerdán 797 bázispont körül mozgott Londonban, vagyis a görög törlesztéskockázati biztosítási ügyletek az egységnyi adósságmennyiségre jelenleg több mint 200 ezer euróval olcsóbbak az egy hónappal korábbinál.

A CMA számítási modellje szerint a jelenlegi görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac 49 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban. A CDS-piaci szereplők hosszú hetek óta most először áraznak kisebb esélyt a görög államadósság-törlesztés leállására, mint arra, hogy ez be fog következni.

A valószínűségi modell Magyarország esetében ugyanerre - szintén ötéves időtávlatra szóló, halmozódó kockázati számítási módszerrel - 19 százalékos esélyt mutat a jelenlegi CDS-árazás alapján, vagyis a piac Görögországot a mérce alapján még mindig két és félszer kockázatosabb adósnak tartja Magyarországnál.

Tavaly a 10 legrosszabb adós között voltunk mi is

A CMA nemrégiben közölt 2010-es évzáró kockázati listáján - amely a decemberi utolsó CDS-árazások alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország a világ legkockázatosabb adós országaként fejezte be a tavalyi évet, megelőzve Venezuelát. A tíz legmagasabb kockázatú államadós mezőnyébe négy további EU-tagállam is bekerült, köztük két új: Magyarország és Spanyolország. Ez utóbbi két uniós tagállam korábban nem szerepelt a CMA DataVision által összeállított előző negyedéves adóskockázati kimutatások felső tízes csoportjában.

Az európai törlesztéskockázati biztosítási árazásokban most mért jelentős javulás egyik hajtóerejét a feldolgozószektorok teljesítményének gyorsuló növekedésére utaló új mutatók adják. A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak egyéni teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzőmenedzser-indexét (PMI), januárról szóló, szerdán Londonban kiadott legújabb összesítésében azt írta, hogy az általa képzett mutató a múlt hónapban 1,6 ponttal a már erőteljes gyáripari teljesítménynövekedést jelző 57,2  pontra emelkedett.

Rendületlenül emelkedik a feldolgozóipari mutató

A JP Morgan szakértői a felméréshez fűzött elemzésükben kiemelték, hogy negyedik hónapja megszakítási nélkül emelkedik a globális feldolgozóipari mutató, ami annak a kedvező jele, hogy a világgazdasági termelés zömét adó legnagyobb gazdaságok gyáripari szektorai túljutottak a raktárkészlet-kiigazítási cikluson, és a feldolgozóipari termékek iránti kereslet erősödik.

A kimutatás szerint az átfogó beszerzőmenedzser-indexen belül a gyáripari kibocsátási részmutató 1 ponttal 58,6-re emelkedett, amely a JP Morgan szakelemzőinek számítási modellje szerint "robusztus", 5-6 százalékos éves szintre vetített globális feldolgozóipari növekedésnek felel meg - közölte az MTI.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG