Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága hétfői ülésén Cinkotai János közgazdászt és Kocziszky György dékánt jelölte a jegybank monetáris tanácsába. A bizottsági jóváhagyást követően az Országgyűlés még hétfő délután meg is választhatja a tanács két új külső tagjait.
Cinkotai János március 22-i, Kocziszky Györgyöt április 5-i hatállyal választhatja meg a parlament.
Barta György, a CIB Bank elemzője azt mondta: a jelölések alapján enyhülhetnek azok az aggodalmak, hogy a jegybanki függetlenséget bármilyen csorba érné. Mint mondta, az új tagok visszafogott hangot használtak nyilatkozataikban, amelyek alapján józan politikát lehet tőlük várni.
A szakértő szerint a nyilatkozatokból arra lehet következtetni, csak akkor nyúlnak a kamatcsökkentés eszközéhez, ha ehhez van tér.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint sem kell arra számítani, hogy a kormány nyomást gyakorolna a monetáris tanácsra a kamat csökkentése érdekében. A szakember megjegyezte, hogy ennek egyébként sincs most tere.
Mindkét elemző azzal számol, hogy rövid távon nem változik, 6 százalékon marad a jegybanki alapkamat.
A londoni elemzők szerint sem lesz "radikális" irányváltás
Hitelesnek nevezték a magyar jegybank monetáris tanácsának két újabb tagját hétfői kommentárjaikban londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a pénzügypolitikai testület kiegészülése után sem várható "radikális" fordulat az MNB monetáris politikájában.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó térségi szakelemzői Cinkotai János és Kocziszky György hétfői parlamenti meghallgatása után annak a véleményüknek adtak hangot, hogy "mindkét (akkor még) jelölt hiteles". A JP Morgan szakértői szerint ez "tovább enyhíthetik azokat az aggályokat, hogy az új kinevezettek politikailag motiváltak lesznek, és megbízatásuk kamatcsökkentésre szól".
A ház elemzői hétfői kommentárjukban úgy vélekedetek, hogy a tagok háttere és a parlamenti meghallgatáson tett nyilatkozataik alapján Cinkotai János a monetáris testület "héjább" - vagyis pénzügypolitikai szigorra hajló - táborához csatlakozhat, Kocziszky György ugyanakkor "inkább galamb benyomását kelti".
A JP Morgan londoni szakértői szerint ez lehetővé teszi, hogy a monetáris tanácson belüli korábbi egyensúly a "héják" és a "galambok" között jórészt fennmaradjon.
A cég mindezek alapján fenntartja azt az előrejelzését, hogy a pénzügypolitikai testület összetételének változása nem módosítja a magyar monetáris politika pályáját. A JP Morgan elemzői közölték, hogy a következő hónapokra a jelenlegi, 6 százalékos MNB-alapkamat változatlanul tartását várják.
"Mérsékelten galambok" az új tagok?
Az RBC Capital Markets befektetési társaság londoni felzárkózó piaci elemzői hétfői kommentárjukban úgy fogalmaztak, hogy a két új tag megválasztása "várakozásaink ellenére nem negatív". Hozzátették ugyanakkor: véleményük szerint a magyarországi költségvetési kockázatok nem tükröződnek a jelenlegi piaci árazásokban. Az RBC elemzői e kockázatok közé sorolták az idei év eleji államháztartási hiányszámokat, és azt is, hogy az EU eljárást kezdett a távközlési szektorra kirótt válságadó ügyében.
Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi kockázatelemző csoport londoni szakértői közölték: várakozásuk szerint az MNB pénzügypolitikája enyhébbé válik ugyan, "de nem radikális mértékben". A ház "mérsékelten galamb" alapállásúnak minősítette a két új tagot.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó piaci szakértői hétfői kommentárjukban azt emelték ki, hogy a négy új monetáris tag közül háromnak vannak jegybanki tapasztalatai, és ez a GS szerint arra vall, hogy az új tagoknak a korábban gondoltnál nagyobb pénzügypolitikai ismereteik vannak.
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint "ez pozitív hír". A ház szakértői azzal számolnak, hogy az új összetételű monetáris tanács enyhébb alapállású lesz, és ha a kondíciók lehetővé teszik, inkább hajlik majd a pénzügypolitikai enyhítésre, mint elődje.
A GS felzárkózó piaci szakértői ugyanakkor közölték: nem számolnak azzal, hogy az új pénzügypolitikai testület olyan radikális lépéseket kockáztatna meg, amelyek gyengítenék a forintot, mivel "ennek politikai árát a kormány fizetné meg és romlanának az inflációs kilátások is".
MTI