Az anyák tiszteletére az ókori görögök rendeztek tavaszi ünnepet, ilyenkor Rheával, az istenek anyjával együtt ünnepelték az édesanyákat is. A történelem során később is külön ünnepnapot szenteltek az anyáknak, a XVII. századi Angliában az ünnep némi vallási köntöst is kapott. Az édesanyák ünnepét akkoriban a húsvétot követő negyedik vasárnapon tartották, a családjuktól távol dolgozó szolgálók ilyenkor hazamehettek, hogy e napot édesanyjukkal töltsék. A látogatás előtt külön erre a napra elkészítették az anyák süteményét.
Az anyák napjának legújabb kori hagyománya az Egyesült Államokból terjedt el. Először 1872-ben, Bostonban szervezték meg az ünnepet Julia Ward Howe költő, politikai aktivista kezdeményezésére. A XX. század elején Anna Jarvis már azért küzdött, hogy az anyák napja nemzeti ünnep legyen, törekvéseit 1914-ben koronázta siker: Woodrow Wilson elnök hivatalos ünneppé nyilvánította az anyák napját, időpontja Jarvis elhunyt édesanyja emlékére május második vasárnapjára került.
Kardinális változások: mától már csak 2 év a gyes |
Európában az 1920-as években először a virágkereskedők szervezetei propagálták az ünnep átvételét. Ausztriában 1924-ben a katolikus egyház is felkarolta a kezdeményezést, hogy az iparosodással és gazdasági törekvésekkel együtt járó elvilágiasodás ellenében a természetes és egészséges élet és anyaság mellett emeljen szót.
Magyarországon is az 1920-as években kezdődött megünneplése, és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt honosította meg a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. Az első megemlékezést 1925-ben szervezték, 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé az anyák napját.
Az ünnephez kapcsolódóan Magyarországon 1990 óta az anyák napját követő hétfőn - A Nevelőotthonok Magyarországi Egyesületének kezdeményezésére - az anya nélkül nevelkedő gyermekek napját is megrendezik.
Vasárnapi zárás: nem örülne az Auchan és a Tesco
Európa vasárnapra bezárná a boltot
Nem tudnak belőlünk pénzt csinálni
MTI