Az adatokból kiderül: a felmérés negyedévében 0,3 százalékkal nőhet a foglalkoztatottak száma. Az elmúlt negyedév felmérésében 2,6 százalékos növekedéssel számoltak az akkor megkérdezett munkáltatók.
A vállalkozások 62,4 százaléka három hónapon belül stagnálással számol, míg negyedük növekedést vár és 12,7 százalékuk létszámcsökkenést jelez. A 2009 azonos időszakában készült felmérésben a vállalkozások 60,8 százaléka három hónapon belül stagnálással számolt, míg közel negyedük növekedést jelzett, 15,4 százalékuk pedig létszámcsökkenést jelzett.
A kiinduló létszámot alapul véve az előrebecsült átlagos 0,3 százalékos munkaerő-növekedés 2,6 százalékos létszámcsökkenéssel és 2,9 százalékos növekedéssel együtt valósul meg, vagyis a jelenlegi teljes létszám 5,5 százalékát érinthetik a rövidtávú változások. Számokban kifejezve a válaszoló szervezetek által jelzett közel 14.600 fős létszámcsökkenés 16.300 munkavállaló belépésével valósul meg, a változások csaknem 31.000 munkavállalót érinthetnek.
Átlagot meghaladó, csaknem 5 százalékos létszámbővítést az adminisztratív szolgáltatás munkáltatói várnak, de 1 százalék feletti bővítést terveznek a víz - és hulladékgazdálkodás, a feldolgozóipar, a vendéglátás területén tevékenykedő cégek (1,1 százalék), de átlag feletti felvétellel számolnak például az oktatásban, és az egészségügyben is a harmadik negyedév végéig.
A mezőgazdaságban 4,7, a művészet, szórakozás, szabadidő területen 2,1, a közigazgatásban 1,9, a bányászatban pedig 1,6 százalékos létszámcsökkenés várható a felmérés adatai szerint.
A mikrovállalkozások 6,8 százalékos, a kisvállalkozások pedig 0,8 százalékos létszámbővülést jeleztek, míg a középvállalkozások stagnálást várnak szeptember végéig. A nagyvállalkozások összességében 0,2 százalékkal növelnék munkavállalói állományukat.
Az éves létszámmozgás 3.200 munkahely bővítését vetíti előre, ami 0,6 százalékos létszámbővülésnek felel meg a felmérésben résztvevő munkáltatók körében. Az egy évvel ezelőtti felmérésben 0,4 százalékos csökkenést jeleztek a munkáltatók.
A vállalkozások 55,9 százaléka egy éven belül stagnálással számol, 28,2 százalékuk növekedést vár és 15,9 százalék jelez létszámcsökkenést.
MTI