Kell félnünk? Egyre ütőképesebb az al-Kaida
A szolgálatok igazgatója, Mike McConnell által kedden a washingtoni kongresszusban bemutatott jelentés szerint a terrorszervezet 2006 óta nagy számban toboroz tagokat a nyugati országokból, kiképzi őket a szervezet biztonságos rejtekhelyein, Pakisztán törzsek uralta országrészében, majd kijelöli számukra a műveleti helyet magában Pakisztánban, a Közel-Keleten, Afrikában vagy az Egyesült Államokban.
"Az al-Kaida folyamatosan javítja az Egyesült Államok elleni csapásmérő képességének egyik kulcsfontosságú oldalát: az újonckiválasztást, a kiképzést és a terroristák tartózkodási helyének kijelölését azzal a céllal, hogy majd támadást hajtanak végre nemzeti (egyesült államokbeli) területen" - olvasható a jelentésben.
McConnell hozzátette, hogy az al-Kaidának nem csak sikerei vannak, nemzetközi presztízse például csökken.
Félő, hogy az al-Kaida iraki szárnya ezután zömmel az arab ország területén kívül fog támadásokat végrehajtani, miután az Irakot megszállva tartó amerikai erők országon belül nagyon megszorongatják a szervezetet. Igaz, a terroristák közül csak kevesebb mint száz hagyta el az országot, és hozott létre másutt terroristasejtet - mondta a nemzeti hírszerzési igazgató szenátusi meghallgatásán. A tálibok pedig, akikről valamikor azt gondolták, hogy felmorzsolták őket Afganisztánban, kiterjesztették hadműveleteiket eddig békés országrészekre is, mint például Nyugat-Afganisztánra vagy Kabul környékére. A tálibok sikereit elősegítik a pakisztáni törzsi területen menedéket találó al-Kaida-terroristák határon átnyúló támadásai - tette hozzá.
McConnell mindazonáltal dicsérte Pakisztán együttműködését a szélsőségesek elleni harcban.
A jelentés másfelől megállapítja, hogy a pakisztáni belpolitikai válság "nem veszélyezteti komolyan az ország nukleáris arzenálja feletti katonai ellenőrzést", de ennek az ellenőrzésnek "vannak sebezhető pontjai".
Oroszországnak, Kínának és a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) tagországainak aggasztóan nagy lehetőségeik vannak arra, hogy növekvő pénzügyi erejüket politikai nyomásgyakorlásra használják fel - jelentette ki a hírszerzési igazgató. Oroszország arra törekszik, hogy az ellenőrzése alá vonjon egy Európától Kelet-Ázsiáig nyúló energiaellátó és -szállító hálózatot. Kína globális szerepvállalását pedig az vezérli, hogy piacokhoz és forrásokhoz akar jutni. Hangot adott annak a sokat ismételt amerikai aggodalomnak, hogy Irán idővel képes lesz atomfegyver előállítására.
CIA: egy törzsi vezető és az al-Kaida ölte meg Benazir Bhuttót
Terrorriadó Franciaországban
Csak Hillary tudna elbánni bin Ladennel?
Albright durván leszólta a Bush-érát
MTI