Kiemelte: a kormány számára az utóbbi hetek fejleményei szűkítették a mozgásteret, ha a nemzetközi szervezetekkel a még hivatalos, GDP-arányos 3,8 százaléknál magasabb államháztartási hiánycélban akar megállapodni. Korábban még elfogadtak volna a nemzetközi szervezetek 5-5,5 százalékos hiányt, most az Európai Unió (EU) várhatóan kemény tárgyalópartner lesz.
A TakarékBank legújabb prognózisa szerint az idén Magyarországon szerény, 0,6 százalék körüli lesz a gazdasági növekedés, az éves átlagos infláció 4,4 százalékra valószínűsíthető. Ádám Zoltán, a TakarékBank elemzési osztályának vezetője elmondta, hogy az euróövezetben is hasonló növekedéssel számolnak.
Suppan Gergely szerint 5-5,5 százalék körül lehet az a hiánycél, ami a nemzetközi befektetők és az új magyar kormány számára is elfogadható lenne. Ebben azonban több egyszeri tétel is szerepelhet, például a BKV és a MÁV konszolidálása - elemezte a szakértő.
A megbeszéléseken az EU azért lehet a keményebb tárgyalófél, mert ha az unió engedné fellazítani a magyar államháztartást, akkor az precedenst jelenthetne a görögök, vagy más államok számára is - mutatott rá Suppan Gergely.
Az elemző szerint egyelőre nem látszik például az, hogy a kormány mekkora mozgásteret tud elérni a bürokrácia leépítésével, azonban a mostani jelzések szerint az első hónapok államháztartási hiányszámai kedvezőbben alakulnak a vártnál, így akár ez plusz összeget is biztosíthat a kormánynak.
Ha nem sikerül nagyobb mozgásteret kialkudni, akkor azt az államháztartásban kiadáscsökkentéssel kell elérni, mert minél előbb el kell kezdeni az adók csökkentését, már csak az ország versenyképességének javítása miatt is - mutatott rá.
Suppan Gergely kérdésre válaszolva elmondta: az eurózónához való csatlakozás menetrendjében először sokkal inkább a reálkonvergencia megvalósítását, a gazdaság felzárkózását kellene megtervezni, végrehajtani, mint például az euró hazai bevezetésének a céldátumát kijelölni.
Figyelmeztetést kaptunk Brüsszeltől
Megvan a Fidesz első lépése!
Itt a gazdaságpolitika: lesz idén adócsökkentés
Az ország sorsa a jövő évi költségvetésen múlik
Kicsit nagyobb hiány még belefér
MTI