Készítse kutyáját a szilveszterre!
A Noé Állatotthon Alapítványhoz minden év első napjaiban több száz bejelentés érkezik azoktól a gazdiktól, akiknek négylábú kedvencei a petárdázások hatására világgá szaladtak ijedtükben. Nem ritka, hogy a kutyák a zárt ablakon keresztül próbálnak félelmükben kiugrani. Számos alkalommal volt arra példa, hogy a pánikba esett állatok a biztonságosnak vélt kerítésen is kimásztak, szétbontották az ajtót, de még az is előfordult, hogy egy vályogépületből a többcentis falon keresztül rágta ki magát egy kutya - közölte Bélafalvy Krisztina, a Noé Állatotthon Alapítvány szóvivője.
A hirtelen fellépő, ismeretlen hanghatás teljesen megzavarhatja az állatokat. A félelemből adódó menekülési kényszer hatása alatt nem képesek megfelelően tájékozódni, így nem lehet arra számítani, hogy ha elszöknek, majd maguktól hazatalálnak.
A Lelenc Kutyamentő Egyesület azt tanácsolja, hogy a kutyára tegyenek nyakörvet és arra telefonszámos bilétát a gazdik, de ennél is jobb megoldás a mikrochip, amelynek beültetését állatorvos végzi. Az interneten (www.petvetdata.hu) ellenőrizhető, hogy a chip beültetése után felkerültek-e az állat adatai az internetes nyilvántartásba.
Mindkét szervezet úgy véli, hogy félős, pánikra hajlamos kutyáknak nem árt nyugtatót kérni az állatorvostól.
Ha megszökött az eb, első körben a környéken kell körülnézni, hátha előkerül. Ha nem, akkor fotóját - nem árt előre gondoskodni arról, hogy legyen aktuális kép a kedvencről - fel kell tenni az internetre és plakátot készíteni, amelyet jól látható, forgalmas helyekre, állatorvosi rendelőkbe ajánlott kitenni. A leggyakrabban használt, képfeltöltési lehetőséggel rendelkező portál a www.elvesztem.hu, a www.gazditkeresek.hu és a www.kutyakereso.hu.
A Noé Állatotthon Alapítvány külön bejelentő számot üzemeltet a kritikus időszakban és folyamatosan fogadja az állatukat elvesztők és a becsületes megtalálók bejelentéseit. A 70/635-0780-as számra munkaidőben SMS-ben, öt óra után telefonon várják a bejelentéseket, amelyek lehetőség szerint tartalmazzák az elvesztés/megtalálás helyét, idejét, az állat fajtáját, méretét, becsült korát, nemét, különös ismertetőjelét, ha van, illetve azt, volt-e rajta nyakörv, biléta, valamint az elvesztő/megtaláló elérhetőségét.
Az elveszett állatok gazdáinak azt javasolják, hogy Budapest területén feltétlenül keressék fel személyesen a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi (Ebrendészeti) Telepét (IX. ker. Illatos út 23/A), vidéken pedig érdeklődjenek az önkormányzattal szerződésben álló ebbefogónál a gyepmesteri telepen, illetve a helyi állatvédő szervezeteknél.
Karácsonykor se szórakozzon az állatokkal!
Kedvenceinken verjük el a válságot
MTI