A 250 ezer forintos készpénzes korlátozás csak bankszámlanyitásra kötelezett adózókra és kizárólag a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó vagy azt szolgáló ügyletekre vonatkozik. A szankció alkalmazása szempontjából a bankszámláról történő fizetésre a kifizetést teljesítő személy kötelezett. Tehát a vevőre, a kifizetést teljesítő adózóra (a terméket megvásárló, a szolgáltatást igénybevevő adózóra) szabható ki a mulasztási bírság - hívja fel rá a figyelmet az APEH.
Készpénzlimit: februárban okosabbak leszünk |
Az egy ügylethez tartozó kifizetéseket össze kell számítani. Az APEH tájékoztatója szerint azonban az ügyletek célzatos „feldarabolása” nem megengedett abból az egyetlen célból, hogy a kifizetések ne érjék el a 250 ezer forintos határt, így az adózók a szabály alkalmazását megkerüljék. Ezért ebben az esetben az adóhatóság erre az elvre való hivatkozással szankcionálhatja a szabály alól szándékosan kibúvó adózókat.
A készpénzforgalomra vonatkozó bejelentési kötelezettség független a 250 ezres fizetési limittől. Ez a bejelentési kötelezettség a bankszámlanyitásra nem kötelezett adózók közötti ügyletekre is vonatkozik, illetve azon ügyletekre is, amelyek egy bankszámlanyitásra nem kötelezett és egy bankszámlanyitásra kötelezett adózó között jönnek létre. A bejelentési kötelezettség az összes készpénzes ügyletre vonatkozik, nem csak bankjegy, illetve érme átadásával történő fizetésre. Az előírások szerint a készpénzfizetés napjától számított 15 napon belül az állami adóhatósághoz a vevőnek továbbra is be kell jelentenie a kapcsolt vállalkozások között létrejött, egymillió forintot meghaladó, egyéb esetben pedig az ötmillió forintot meghaladó értékben teljesített készpénzszolgáltatást. |
Amennyiben a felek egy adott ügylet ellenértékének a kifizetésére részletfizetésben (vagy határozott időre szóló elszámolásban) állapodtak meg, akkor az értékhatár megállapításánál ezen ügylethez tartozó valamennyi kifizetést – azaz a részleteket - össze kell számítani, még abban az esetben is, ha a részletfizetések több hónapon keresztül történnek.
A devizában kiegyenlített ügyleteknél az összeghatár megítélésénél a Magyar Nemzeti Bank által megadott, és a kifizetés napján érvényes árfolyamot kell irányadónak tekinteni. A foglaló az ellenértékbe beleszámít és amennyiben a teljes ellenérték kifizetése a foglaló kifizetésének hónapjában megtörténik, akkor a két kifizetést össze kell számítani, lévén, hogy egy ügylethez tartoznak.
Amennyiben az ügylet folyamatos teljesítésű, minimum egy havi teljesítési időtartamra kell a kifizetéseket összeszámítani. Amennyiben azonban negyedéves vagy féléves elszámolásról van szó, azt nem lehet visszaosztani havi szintre. Ha egy cégnél több személy végez különböző vagy azonos helyeken beszerzést, mindenekelőtt több eltérő gazdasági eseményhez kapcsolódóan (például különböző helyeken végzett építési tevékenység), ezeket az ügyleteket szintén különállónak kell tekinteni - áll a tájékoztatóban.
Egyre többen az APEH feketelistáján |
Úgyszintén ezen megítélés alá esik a váltó is. Amennyiben tehát az adózó váltóval egyenlíti ki az ellenértéket, akkor nem valósul meg bankjegy és/vagy érme átadása, így ezen magatartás kívül esik a szankcionálás körén. Nem tartozik a büntetendő tételek közé a postai készpénzátutalási megbízás, vagyis a csekk útján történő fizetés sem.
Szintén nem szankcionálható ha a szerződő partnerek bármely ok miatt úgy határoznak, hogy mindketten megjelennek a hitelintézetnél és a kifizetést teljesítő személy a terméket értékesítő, szolgáltatást nyújtó pénzforgalmi bakszámlájára fizeti be (bankjeggyel, érmével) az ellenértéket - olvasható az adóhatóság honlapján.
Hetvenezerrel több APEH-ellenőrzés volt tavaly
Jelentkezzen, aki nem tartozik az APEH-nak!
Csak a gyanús elemekre száll rá az APEH?
Valami bűzlik a vagyonosodási vizsgálatok körül
Adóbevallás? Rábízhatja az APEH-ra!
Egyszerűbb adószabályok, de vasszigor
A tulajdonosokat is levadászhatja az APEH
Jobban megéri számlára dolgoztatni
Mikor kell adózni a munkaruha után?
Lakásvásárlás: szóljon, hogy illetékmentes!
Meghatalmazás: mit fogad el az APEH?
Privátbankár