A Köztársasági Elnöki Hivatal hétfőn közölte, hogy május 14-én 13 órára hívta össze Sólyom László államfő az Országgyűlés alakuló ülését.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője múlt pénteken a parlament alakuló ülését előkészítő megbeszélésen azt mondta, kezdeményezni fogják, hogy a pénteki, első ülést követően május 17-én, hétfőn újból üljön össze a parlament.
Az MTI információi szerint vagy több napos ülés lesz azon a héten, vagy több ülésnap. Utóbbi forgatókönyv megvalósulása esetén akár már szavazhatnak is a szimbolikus ügyeket tartalmazó törvényjavaslatokról.
A képviselők azután nyújthatnak be önálló indítványokat, miután mandátumukat igazolták, és megszüntették az esetleges összeférhetetlenségüket. A mandátumigazolás a pénteki alakuló ülésen megtörténik, így, akik esetében nem áll fenn összeférhetetlenség, azok akár már azon a napon nyújthatnak is be törvényjavaslatot. Az MTI úgy tudja, a Fidesz-KDNP egyik forgatókönyve szerint ezt pénteken meg is teszik, és a korábban bejelentetett tucatnyi indítványát a frakciószövetség benyújtja.
Semjén Zsolt KDNP-elnök a Hír TV-ben pénteken azt mondta: a Fidesz-KDNP frakciószövetség már az első parlamenti napon beadja a kettős állampolgárságról szóló előterjesztést. |
A kormányzati struktúráról szóló törvénytervezet része lenne az átadás-átvétel törvényi szabályozásáról szóló előterjesztés is. Ezt a "csomagot" Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője múlt hét kedden az MTI-nek nyilatkozva azzal egészítette ki, hogy benyújtanák az alkalmi munkavállalást ellehetetlenítő jogszabályok eltörlésére, valamint az egyházi iskolák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetésére vonatkozó javaslatukat is. "Igyekszünk a lehető leghamarabb benyújtani ezeket a törvényjavaslatokat" - közölte akkor Szijjártó Péter.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az MTI-nek adott interjúban azt mondta, hogy a parlament elé kerülő első indítványok között szerepelhet a családok csődvédelméről szóló kereszténydemokrata javaslat is. A vázolt forgatókönyv menetrendje szerint a parlamenti bizottságok már jövő hétfő délelőtt megvitathatják az indítványokat, és délután az Országgyűlés plenáris ülésén megkezdődhet egyes javaslatok általános vitája.
Mindennek az az előfeltétele, hogy a Ház pénteki alakuló ülésén a képviselők megszavazzák a bizottsági struktúrát és a tisztségviselőket, hétfőn pedig meg is alakuljanak a testületek.
Az MTI úgy tudja, a tervek szerint legkorábban a május 17-i héten nyújthatja be a miniszterelnök-jelölt a kormányprogram tervezetét. Fideszesek úgy fogalmaztak: várhatóan május 20. és 25. között nyújtja be Orbán Viktor a kormányprogram tervezetét. Ez gyakorlatilag három munkanapot fed le, hiszen május 22-én háromnapos ünnep kezdődik.
1998-ban 10, 2002-ben 2, 2006-ban pedig 14 nappal a parlament alakuló ülése után nyújtották be a kormányprogram tervezetét. A kormányprogram vitájával az elmúlt három ciklusban általában 2-3 napot töltött az Országgyűlés.
A sorrend ezután a következő: kormányprogram elfogadása, miniszterelnök megválasztása, majd a kabinet megalakulása. A tervek szerint a Ház június-júliusban végig ülésezne. A kormány megalakulása után eddig 1990-ben húzódott a legtovább a nyári szünetig tartó ülésezés.
MTI