Selmeczi Kamil, a szervezet ügyvezető alelnöke hangsúlyozta: az egészségügy különböző területeinek finanszírozási kérdései nem választhatók el egymástól, ha a kórházakban súlyos problémák vannak, az visszahat az alapellátásra is, és fordítva.
Éppen ezért szavai szerint az egészségügyben érintett szakmai érdekvédelmi szervezeteknek, kamaráknak, orvos szövetségeknek közösen kell fellépniük érdekeik és az egészségügyi ellátás egészének védelme érdekében.
A FAKOOSZ kongresszusán rendezett szakmapolitikai fórumra péntek este hiába várták Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárt, ő levélben mentette ki magát, de közölte, hogy októberben hivatalában kész találkozni az orvosszövetség képviselőivel és választ is ad feltett kérdéseikre.
Rácz Jenő, a Kórházszövetség elnöke a fórumon arról beszélt, hogy számításaik szerint 230 milliárd forintnyi finanszírozás hiányzik az egészségügyből, amelynek megléte azt jelentené, hogy sikeresen felzárkózunk a visegrádi tagországok, például Szlovákia és Csehország átlagához.
A volt egészségügyi miniszter szerint az egészségügy finanszírozásából hiányzó pénz egy jelentős részét elő lehetne teremteni például ha a dohánytermékek és szeszesitalok forgalmazása után egészségügyi hozzájárulást fizettetnének az érintettekkel.
A fórumon szó esett még arról is, hogy az alapellátásban jellemzően vállalkozóként dolgozó háziorvosok helyzetén sokat segítene, ha például mentességet kapnának az iparűzési adó alól, illetve elismernék és finanszíroznák műszereik amortizációs költségeit.
MTI