
A Financial Times-ban közölt grafikus kimutatás szerint a szabad munkavállalás jogát a britek alig több 30 százaléka támogatja, miközben a többi négy nagy EU-tagállamban rendre meghaladja a 40 százalékot - Olaszországban és Spanyolországban a 60 százalékhoz közelít - az unión belüli akadálytalan munkaerő-áramlás híveinek aránya. A briteknek valamivel több mint a fele azt is szeretné, ha a kormány felkérné a munkanélkülivé vált bevándorlókat a hazatérésre.
A Külügyminisztérium azt tanácsolja a magyar munkavállalóknak, hogy alaposan fontolják meg, akarnak-e munkát vállalni az Egyesült Királyságban - részletek >> |
A brit szakszervezeti szövetség (TUC) hétfőn közölt felmérése szerint országos átlagban tízen jelentkeznek minden egyes meghirdetett állásra; egy évvel ezelőtt négy jelentkező jutott egy-egy álláshirdetésre. A TUC adatai szerint az átlagon belül vannak olyan térségek, ahol 25 jelentkező jut egy megüresedő munkahelyre.
A Financial Times minap közölt nagy-britanniai körképe azt mutatta, hogy egyre több brit jelentkezik az eddig jórészt kelet-európai EU-munkavállalók által betöltött, alacsony fizetésű, nehéz fizikai munkával járó állásokra is a súlyos recesszió nyomán tömegessé váló hazai munkanélküliség miatt. Mindeközben - éppen a brit gazdaság mély válsága és a font jelentős árfolyam-veszteségei miatt - az EU-bővítés óta nem tapasztalt mélypontra süllyedt a Nagy-Britanniában szerencsét próbáló kelet-európai EU-munkavállalók száma.
Nagy-Britannia volt a legnagyobb EU-gazdaság, amely a 2004-es bővítés után azonnal megnyitotta munkapiacát az új kelet-európai uniós tagállamok előtt. Azóta hozzávetőleg egymillió keleti munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába - kétharmaduk Lengyelországból -, egybehangzó becslések szerint azonban a kelet-európaiak fele már hazament.
Külügy: ne menjen Angliába dolgozni!
Megteltek a kikötők az eladatlan autókkal
Az útépítés kihúz a gödörből?
Egyelőre a Volkswagen a válságmenő
"Senki sem lesz fizetésképtelen Kelet-Európában"
MTI