Ki csap le az orosz olajiparra?
German Gref úgy vélte, hogy privatizálni kell mind a Rosneftet, mind pedig a Yuganskot, ha ez utóbbit államosítják.
Az üzleti lap Grefet a gazdasági liberalizmus egyik utolsó bástyájának nevezte abban az orosz kormányban, amely sokak szerint vissza akarja állítani az olajágazat állami ellenőrzését.
A Rosneft a múlt év végén megvette a Kreml közeli Baikalfinansgroup fedőcéget, amely előzőleg elnyerte a Yuganskot egy vitatott kényszerárverésen.
A Yukos főegységét eredetileg a 39 százalékban állami Gazprom gázmonopóliumnak kellett volna megszereznie, de a Kreml jobbnak látta, ha a száz százalékig állami Rosneft birtokába kerül. A Rosneft ugyanis könnyebben bújhat a szuverenitáselv mögé egy amerikai bíróság elől, amelytől a Yukos csődvédelmet kért.
Az orosz kormány fenntartotta azt a szándékát, hogy a Gazpromba beolvasztja a Rosneftet egy részvénycserével. Ez a Gazprom egészében 50 százalékra növelné az állami hányadot, bár a Rosneftet privatizálná a Gazprom kebelében. Ugyanakkor Viktor Hrisztyenko energiaipari miniszter azt mondta, hogy a Yugansk vagyonát külön állami vállalat keretében tartják.
- Nincs a világon olyan ország, ahol az állam elfoglalta az üzleti szférát és az mégis virágzik - mondta Gref, feltételezve: ha az olajágazatban fennmaradt volna az állami monopólium, akkor az olajtermelésben (az elmúlt évek tíz százalékot felülmúló üteme helyett) hasonlóan alacsony növekedés mutatkozott volna, mint a gáztermelésben.
Gref bírálta a hatalmas Gazprom csekély hatékonyságát, piaci mechanizmusok bevonását szorgalmazva.