(1).jpg)
A keddi Nabucco-csúcs legnagyobb eredménye, hogy kimozdult a projekt a több éve tartó holtpontról - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Budapesten.
A részt vevő országok megtesznek mindent azért, hogy június közepéig elfogadják a kormányközi megállapodást. Ezt követően megkísérelnek előzetes megállapodást kötni a forrásországokkal - mondta a kormányfő a konferenciát követő sajtóértekezleten. Gyurcsány Ferenc közölte, arra törekednek, hogy az unió a Nabucco-programot a legfontosabb programjai között szerepeltetve azt finanszírozza is, legalább az induláshoz elegendő pénzzel. Dolgoznak azon, hogy létrehozzák a Nabucco-program magas szintű politikai vezetését - tette hozzá.
Gyurcsány konkrét számokat is mondott
Az a cél, hogy kétmilliárd eurós uniós támogatást kapjon a Nabucco-projekt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Budapesten, a konferencia közben tartott sajtótájékoztatóján. A kormányfő arról is beszélt, hogy június végéig alá kell írni a kormányközi megállapodást a projektről.
Azt szeretnénk, ha a következő hetekben az unió úgy döntene, 200-300 millió euróval elindítja a finanszírozást. Ez nem hitel, hanem tőke. Ez azonban csak a kezdet, az lehet a cél, hogy mintegy kétmilliárd eurós uniós támogatást kapjon ez a program - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. Az uniós támogatást egészíthetik ki az Európai Befektetési Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank hitelei, ezek az összegek a projekt nagy részét képesek finanszírozni.
A kormányfő azzal indokolta az uniós hozzájárulás szükségességét, hogy a Nabucco nem egyszerűen üzleti kérdés, hanem biztonsági is: nem szabad csak az üzlet világára bízni, hogy megépül-e a vezeték, vagy sem. Tavaly decemberben az Európai Tanács ülésén megállapodtak abban, hogy intenzív közösségi beruházásokat hajtanak végre, egyebek mellett az energiaszektorban is, a gazdasági válság hatásainak csökkentéséért. A Nabuccóhoz szükséges pénzeket ebből lehet majd finanszírozni - fűzte hozzá.
A Fidesz is örül az eredményeknek "Végre a kormány is belátta a Nabucco prioritását |
Az előzetes egyeztetések alapján arra lehet számítani, hogy a résztvevők elfogadják a tervezett politikai nyilatkozatot is a csúcstalálkozón - tette hozzá a miniszterelnök.
Gazprom: Nem vetélytárs a Nabucco
A Gazprom nem vetélytársat lát a Nabucco vezetékben, mert tisztában van azzal, hogy Európának szüksége van gázra - erősítette meg az orosz energiakonszern vezérigazgató-helyettese egy osztrák lapinterjúban, hozzáfűzve: a kérdés csak az, hogy honnan kapja majd a gázt a vezeték.
Alekszandr Medvegyev a bécsi Kurier keddi számában megjelent interjúban aláhúzta: a közelmúltban kirobbant orosz-ukrán gázvita rámutatott annak szükségességére, hogy diverzifikálni kell a szállítási útvonalakat. Minél több exportútvonal létezik, annál biztonságosabb a szállítás - érvelt. Az orosz vállalatóriás olyan nemzetközi mechanizmus kialakítását javasolja, amely szabályozná a jogokat és a kötelezettségeket. "Oroszország több mint 40 éve ad el gázt a Nyugatnak, továbbra is megbízható partner szeretnénk maradni" - mondta Medvegyev.
Arra a kérdésre, hogyan tervezi szilárdabbá tenni Európa gázellátását a Gazprom, a vezérigazgató-helyettes kifejtette, hogy nagy volumenű programot indítottak a gáztárolók kiépítésére, illetve kibővítésére. "A Salzburg tartományban lévő haidachi létesítményünket Közép-Európa második legnagyobb tározójává kívánjuk fejleszteni, de ezen túlmenően két tárolóprojektünk fut Magyarországon, egy-egy Szerbiában, Németországban és Nagy-Britanniában" - közölte.
Megítélése szerint a két hétig tartó válságnak - és elhúzódásának - az volt az oka, hogy az Európai Unió egyenlően kezelte Oroszországot és Ukrajnát, azt a benyomást keltve az utóbbiban, hogy tovább csinálhatja, amibe belefogott. Ukrajna a fejébe vette, hogy leállítja a gázexportot - vélekedett. Megítélése szerint a gáz árával kapcsolatos kereskedelmi-üzleti vitából végül politikai probléma kerekedett, voltaképpen az Európai Unió és Oroszország Ukrajna belpolitikai krízisének a túsza lett. "Hálásak vagyunk az EU-nak a közvetítésért, de őszintén szólva többet vártunk volna tőle. Az uniónak nem sikerült elérnie, hogy a megfigyelők - a megállapodásnak megfelelően - hozzáférhessenek a gázelosztó-állomásokhoz és a föld alatti tartályokhoz" - fogalmazta meg bírálatát.
Medvegyev cáfolta, hogy Oroszország a belső felhasználás esetleges megugrása miatt hosszú távon nem lesz képes fenntartani az exportszintet. Még ha feltételezzük is a hazai fogyasztás jelentős bővülését, elegendő készleteink maradnak a kivitel biztosítására - mondta.
Utolsó egyeztetések a Nabucco-csúcs előtt
Gázvita: kinek kell benyújtani a számlát?
A Nabuccora van pénze az uniós bankoknak
MTI