"A média által emlegetett 250 milliárd eurós összeg nem korrekt, mivel helytelenül értelmezi az EFSF európai pénzügyi stabilitási eszközt létrehozó 2010 májusi szerződésben foglalt pontos rendelkezéseket - mutat rá a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének (ifo Institut für Wirtschaftsforschung e.V. an der Universität München) elnöke Hans-Werner Sinn.
Abban az esetben ugyanis, ha Görögország után Írország, Portugália és Spanyolország is kiesik az alapot garantáló országok köréből, az általuk garantálandó összegért a szerződésben foglaltaknak megfelelően automatikusan a többi ország vállal garanciát.
Az AAA besorolású országok kötelezettségvállalása ezzel 315 milliárd euróra emelkedne. Az AAA besorolással rendelkező országok: Németország, Franciaország, Hollandia, Ausztria és Luxembourg.
Hozzáadva ehhez az EFSM európai pénzügyi stabilitási mechanizmus rendelkezésére álló 60 milliárd eurót, valamint azt a 187 milliárd eurót, amennyi az IMF részesedése a 250 milliárdos mentőcsomagból, a portugál, spanyol és ír adósságrendezés megsegítésére rendelkezésre álló AAA-fedezetű hitelkeret 562 milliárd eurót tesz ki, ami több mint duplája a média által emlegetett 250 milliárdnak.
Plusz A fenti összegek nem tartalmazzák sem a Görögország számára elkülönített 110 milliárd AAA-fedezetű mentőcsomagot, sem azt a 77 milliárd eurót, amit az EKB fordított euróövezeti államkötvények vásárlására. |
"Hiba tehát azt állítani, hogy túl kevés pénz áll az alap rendelkezésére" - hangsúlyozta ki Hans-Werner Sinn rámutatva, hogy a kimutatott többlet 43 szorosa annak az összegnek, amiből meg lehetne építeni azt a müncheni főpályaudvart a repülőtérrel összekötő mágneses lebegtetésű gyorsvasút pályát, amit a magas kivitelezési költség miatt vetettek el.
MTI