Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Megkezdte működését a Prágai Energiatőzsde (PXE), a Prágai Értékpapírtőzsde (PX) leányvállalata. Az első tőzsdei napon, kedden, az üzletekbe tíz energiacég kapcsolódott be, mondta az energiatőzsde főtitkára.
Megkezdte működését a Prágai Energiatőzsde (PXE), a Prágai Értékpapírtőzsde (PX) leányvállalata. Az első tőzsdei napon, kedden, az üzletekbe tíz energiacég kapcsolódott be, mondta újságíróknak David Kucera, az energiatőzsde főtitkára.
Az érdeklődés a várakozásoknak megfelelően igen nagy. Számolunk azzal, hogy a szabályzatban rögzített követelmények teljesítése után már a közeljövőben legalább 25 cég fog üzletelni a tőzsdén - mondta David Kucera.
A Cseh Energetikai Művek (CEZ), amely a Prazská Energetika céggel együtt elsőként írt alá szerződést a tőzsdével, megerősítette: a prágai energiatőzsdén kívánja eladni az általa megtermelt áram mintegy 40 százalékát. A CEZ lesz a Prágai Energiatőzsde legnagyobb szereplője.
A Magyar Áramtőzsde előreláthatólag az év végén, vagy a jövő év elején kezdi meg működését. A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) leányvállalata, a Mavir májusban előtársaságot hozott létre HUPX (Hungarian Power Exchange) néven az áramtőzsde megszervezésére.
A cseh kormány, ahogy azt korábban Martin Ríman ipari és kereskedelmi miniszter elmondta, azt reméli az újonnan létrehozott energiatőzsdétől, hogy átláthatóbb lesz az áram árának meghatározása, és megtorpan az utóbbi időben aránylag gyors áremelkedés. Szakértők szerint azonban a kormány várakozása hosszabb távon nem reális, mert a cseh áramtermelés a közeljövőben már nem lesz képes kielégíteni az egyre növekvő keresletet, és a jelenleg áramot exportáló országban 2012 körül áramhiány léphet fel, áramimportra lehet szükség. A cseh áramelosztó hálózatot üzemeltető CEPS állami cég éppen erre való tekintettel a napokban bejelentette: megerősíti keleti hálózatát, mert a térségben egyedül csak Oroszországból vagy Ukrajnából van reális esély árambehozatalra.
A Prágai Energiatőzsde az elképzelések szerint augusztus 27-től működik majd szokásos, szabványos rendszerben, és akkortól havi, negyedéves, féléves és éves áramkontraktusokkal is lehet majd üzletelni. A Prágai Energiatőzsde az első ilyen jellegű intézmény a volt szocialista országokban. Cseh energiacégeken kívül néhány külföldi energiacsoport - például a német RWE és az E.On - is jelezte érdeklődését a tőzsde iránt. Bár a prágai tőzsde eleinte csak árammal üzletel, a szakértők nem zárják ki, hogy a későbbiek folyamán a földgáz is a piacra kerül.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár