1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Moody"s Investors Service szerint számos "szolidaritási mechanizmus" működik az EU-ban, és valószínűtlen, hogy a gondokkal küszködő tagországoktól megtagadnák a segítséget
A kelet-európai gazdaságok refinanszírozási kockázatainak megítélésében érvényesíteni kell a nemzetközi segítség kilátását, áll a Moody"s Investors Service kedden Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint az elsőrendű "A3"-as magyar szuverén adósbesorolásnak alátámasztást nyújt az európai uniós támogatás jelentős esélye.

A nemzetközi hitelminősítő 16 oldalas helyzetelemzése szerint Közép- és Kelet-Európát nem lehet úgy kezelni, mintha a térségi országok szuverén hitelképessége egyforma lenne. Ennek megítélésében az egyik alapkérdés, hogy az EU tud-e segíteni.

A cég négy kategóriába sorolta az egyes feltörekvő európai országok adósbesorolásainak szilárdságát. Lengyelország (A2 besorolással), Csehország (A1) és Szlovákia (A1) abba a csoportba került, amelynek osztályzatai a Moody´s meghatározása szerint "jól rögzítettek".

A szintén elsőrendű "A3"-as osztályzattal ellátott Magyarország, valamint Észtország (A1), Litvánia (A2) és Lettország (Baa1) csoportjáról a Moody´s azt írta, hogy e gazdaságok összehasonlítható adósi alapmutatói ugyan "eróziónak vannak kitéve", az érdemi támogatás kilátása azonban alátámasztást nyújt a jelenlegi besorolásoknak, hacsak "nem bizonyul megalapozatlannak" az e támogatáshoz fűződő várakozás. A Moody´s ugyanakkor megállapítja: számos "szolidaritási mechanizmus" működik az EU-ban, és valószínűtlen, hogy a gondokkal küszködő tagországoktól megtagadnák a segítséget.

A hitelminősítő az elemzésben emellett egyértelműen le is írja: csak azért nem fog leminősíteni egy országot, mert az a rendszerszintű, globális válság közepette, "a szélsőséges mérteket öltő kockázatkerülés miatt" külső pénzügyi támogatásra szorulhat.

A Moody´s a jelentésben egy kategóriába vette a listáján egyaránt még épphogy gyenge befektetői, "Baa3" osztályzattal szereplő Romániát, Bulgáriát és - a még nem EU-tag - Horvátországot, amelyek adósi fundamentumai "ellenállók ugyan", de a besorolásokban lehetséges "bizonyos mértékű kilengés" a nagyon feszes finanszírozási kondíciók, vagy az árfolyamkockázat miatt. Romániára a nagy nemzetközi hitelminősítők közül csak a Moody´s tart érvényben befektetői besorolást. A Standard & Poor´s és a Fitch Ratings egyaránt "BB plusz" - a Moody´s metodikájában "Ba1"-nek megfelelő -, spekulatív szinten tartja nyilván a román szuverén adósságot. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek adósosztályzatát több hitelminősítő is a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztette.

Ha a keddi Moody´s-elemzésben említett, lehetséges besorolási "kilengés" leminősítést jelent, akkor Románia e cégnél is a spekulatív sávba kerülhet át. Az S&P nemrég Lettország osztályzatát is hasonló, spekulatív   szintre rontotta.

A Moody´s keddi londoni elemzésében önálló kategóriába került a mélyen spekulatív, "B1" besorolású Ukrajna. E kategóriára az adósi alapmutatók eróziója és a sokkal kevésbé bizonyosra vehető külső támogatás egyszerre jellemző, áll a hitelminősítő jelentésében, amely szerint mindez együtt "csak Ukrajna esetében" érvényesül a térségben. A Moody´s Ukrajnával szemben még így is türelmesebb, mint a többi hitelminősítő. Az S&P nemrég a "B" sáv alá, már igen magas befektetői kockázatra figyelmeztető "CCC plusz" szintre süllyesztette az ukrán adósosztályzatot, a készenléti IMF-hitelprogram végrehajtásának növekvő kockázataira hivatkozva.

Európában Ukrajna az egyetlen szuverén adós, amelyet valamely nagy nemzetközi hitelminősítő a "CCC" adóskockázati besorolási sávban tart nyilván.

A Moody´s a keddi elemzésben összehasonlító táblázatot közöl az egyes EU-tagállamok idei teljes finanszírozási igényéről, megállapítva: Magyarország bruttó állami hitelfelvételi igénye 2009-ben a német bruttó hiteligény 4,7 százaléka lesz. Csehország hiteligénye Németországéhoz viszonyítva 1,8 százalék, a legnagyobb térségbeli gazdaság, Lengyelország esetében 11,7 százalék lesz 2009-ben a hitelminősítő becslése szerint.

Erős valuták is zuhanni kezdtek
Júliustól jön az újabb reformdömping 
Sokkal jobb a helyzet, mint mondják?
Nem írogathatnak akármit a hitelminősítők
Hatalmas pofont kaptunk a hitelminősítőtől

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG