1p
Minden harmadik kockázati tőkebefektetésnek bukás a vége. Jogi, kommunikációs problémák, elfolyó pénzek, az erőforrások nem megfelelő felmérése szerepelnek a leggyakoribb okok sorának élén
Minden harmadik kockázati tőkebefektetésnek bukás a vége – tartják hivatalos statisztikák hiányában a saját tapasztalataikra hagyatkozó befektetők. Az üzleti környezetből adódó kihívások (mint az erőteljes mértékben visszaeső banki finanszírozás, vagy a tervezettől elmaradó árbevétel) amúgy is megtizedelik a beruházási vagy fejlesztési jellegű projekteket, még azokat is, amelyeket a felek kellő gondossággal készítettek elő.

Nyár eleje óta folytatnak intenzív akvizíciót a gazdaságpolitikai szempontokból fontos szektorokba befektetni kívánó Széchenyi Tőkebefektetési Alapot kezelő zrt. munkatársai. Cél, hogy körülbelül 150 kisvállalat részesülhessen tőkebefektetés formájában az alap forrásaiból a következő négy év során. Az eddigi tapasztalatok, illetve a munkában résztvevő szakemberek korábbi évtizedes élményei alapján válogatták össze azokat a buktatókat, amelyek megkeseríthetik a tőkés és a vállalkozó közös projektjének életét.

Az elcsorgó tőke

Csuhaj V. Imre a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint egy projekt jövője a befektetett tőke hasznosulásától függ, ezért nem szabad hagyni, hogy a betett tőke jelentős része azonnal kiáramoljon készpénzben, vagy  rövid idő alatt elcsorogjon nem termelő kiadásokra. A pénzelcsorgás veszélye akkor áll fenn, ha csak a tőkebefektetés után derül ki, hogy éppen lejár az a tagi kölcsön, amelyet a vállalkozás tulajdonosa adott a cégének, s a visszafizetésre nincs más forrás, mint a betett tőke. Előfordulhat olyan eset is, hogy az egyik tulajdonos részvényhányadának csökkentéséhez kapcsolódó sajátrészvény-vásárlásra kell elkölteni a befektetett tőke javát. Hasonlóan végzetes hiba lehet, ha a betett tőke bankhitel-tartozások visszafizetésére megy el. Ezek az események elvileg előre láthatóak egy társaság életében, de ha a kockázati tőkés és a vállalkozás között ezt nem tisztázzák előre, akkor a pénz nem válik működő tőkévé.

Puha kiadások

Résen kell lenni az utazási, konferencia-, kiállítási és egyéb marketing jellegű költségek meghatározásánál. Egyrészt érdemes előre meghatározni a költségvetésben az ilyen jellegű kiadások arányát, másrészt célfüggvényt kell melléjük tenni: csak úgy költhető el rájuk a pénz, ha mérhető a kiadások árbevétel-emelő és hatékonyságjavító hatása, lehetőleg már középtávú eredményekkel.

Bizalmi kérdések

Kulcsfontosságú egy tőkebefektetés sikere szempontjából a kiszemelt cég menedzsmentjével kialakított viszony. Elsőre sokszor megütközést kelt a vállalkozásoknál a beszámoltatási kényszer, a korábban nem vezetett dokumentációk és riportok szükségességét inkább érzik felesleges tehernek, vagy bizalmatlanságnak. A tőkésnek nagy a felelőssége abban, hogy ennek valódi hasznáról meggyőzze a vállalkozás alapítóit, és rutinszerűvé váljon az eleinte nyögvenyelős adminisztráció. Az ezzel szükségszerűen együtt járó kezdeti konfliktusok nem spórolhatóak meg, rosszul teszi az a tőkés, aki a jó viszonyt úgy kívánja megalapozni, hogy enged e tekintetben: a túlzott bizalom nem mindig kifizetődő. Ha a befektető eltekint a kellő gyakoriságú adatszolgáltatástól, az ugyancsak oka lehet egy bukásnak. Legalább havonta látni kell adatokat a cég gazdálkodásáról, a kiadások és bevételek alakulásáról. Csuhaj V. Imre azt mondta: negyedéves adatközlés mellett ugyanis már elindulhatnak olyan folyamatok, amelyek visszafordítására már nem marad elég idő. Jó megoldás az is, ha a kockázati tőkés képviselője bekerül a cég gazdálkodását felügyelő és legalább havonta összeülő testületbe, mert így belefolyhat a cég életébe. A másik oldalon természetesen a tőkét kapott cég tulajdonosának is érdeke, hogy időben tájékoztassa a tőkebefektetőt a váratlan problémákról, arról, ha például hibás egy elszámolás vagy számítani lehet egy kártérítési perre, esetleg az innovációs projekt ütemezését kell újragondolni, és ehhez új cash-flow tervet kialakítani.

Amennyiben a kockázati tőkés a cég érdekében szükségesnek látja a személycseréket, ki kell állnia emellett is. Hibázik az a befektető, aki a konfliktusok elkerülése miatt ezt elmulasztja. Nem szabad úgy társulnia a cégtulajdonossal, hogy arra számít majd csak megoldódik valahogy a probléma, esetleg működés közben összecsiszolódnak a felek. „Az elodázott személyi kérdések, a tisztázatlan hatáskörök, a nyögvenyelősen átvett új vállalati működési mechanizmusok később hatékonysági veszteségként jelentkeznek, és kimutathatóan a tőke rossz hasznosulásához vezetnek” – mondta Csuhaj V. Imre.

A hiányzó plusz

Gondosan számba kell venni egy tőkebefektetési döntés előtt az erőforrásokat is, például azt, hogy a cég
A Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. a Magyar Állam 100%-os tulajdonában álló gazdasági társaság. Az alapkezelő feladata a Regionális Operatív Programok keretéből felállított Széchenyi Tőkebefektetési Alap 14 milliárd forintos forrásának eljuttatása a magyar KKV-szektor felé. Az alapkezelő 2015 végéig 120-150 projekt lebonyolítását célozta meg.
tulajdonosa tud-e saját forrást mozgósítani veszélyhelyzetben.  Az nem elég, ha a cégbeli társ hozományként egy nyertes pályázatot visz be a házasságba, bár sokszor előfordul, hogy a tőkét remélő vállalkozók egy megnyert pályázathoz a saját erőt a kockázati tőkebefektetőtől remélik.  Van azonban arra példa, hogy az így elinduló projekt – finanszírozási tartalék hiányában – megbukik, s a kockázati tőkés is elveszti pénzét. Csuhaj szerint ritka a 100 százalékra teljesülő projekt, a hiánytalanul lehívható támogatás, és a pénz beérkezése is csúszhat. Ezért tartalékot mindenképpen be kell tervezni, ha másért nem, hát a cash-flow fenntartása érdekében. Hüvelykujj-szabályt ugyan a Széchenyi Tőkebefektetési Alapnál nem tudnak mondani, de vezetői szerint veszély esetén egy cégtulajdonos ideális, ha képes a befektetett tőke 25 százalékának megfelelő összeget biztosítani, például tagi kölcsönként.
 
A jogi banánhéj

Az előzetes jogi átvilágítás a tőkebefektető felelőssége. A nem kellően tisztázott jogi helyzet, a tulajdonviszonyokban rejlő buktatók, a feltáratlan peres ügyek, a hiányzó engedélyek, a nem megfelelő munkaszerződések mind-mind olyan banánhéj, amelyen elcsúszhat a legjobb üzleti lehetőség is. A közelmúltban volt arra példa, hogy több százmilliós tőkebefektetést kellett leírni, mert a befektető társaság nem ellenőrizte kellően a céggel kapcsolatos jogi eljárásokat. Csakhogy a cégvezető a tőkebefektetési döntés előtt nem mutatott be egy fontos levelet, s a befektetésről szóló szerződés aláírását követő napon bejelentették, hogy felszámolási eljárás indult a cég ellen.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG