.jpg)
A népszavazási kampányról azt mondta, hogy ideológiai értelemben két kultúra összecsapásáról szól. Egyik az öngondoskodás, a felelősségvállalás, a szabad piac, a minőség lehetőségeinek kultúrája, a másik pedig a kádári ingyenesség hamis illúziója.
Kóka János közölte, hogy az SZDSZ csütörtöktől szombatig tartja háromnapos kihelyezett frakcióülését Debrecenben. Ennek során a parlament tavaszi ülésszakának politikai menetrendjén túl a népszavazás legfontosabb kérdéseit is megvitatják. Napirendre kerül majd a közteherviselés átalakítása és az egészségügyi reform is. Az ülés pénteki napján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is meglátogatja a frakciót. Vele elsősorban a reformokról, az év tennivalóiról és a közteherviselés átalakításának lehetőségeiről tárgyalnak majd.
Szombaton a Magyar Nemzeti Bank elnöke és alelnöke, Simor András és Karvalics Ferenc vesz részt vendégként a frakcióülésen, hogy közösen értékeljék a konvergencia program eredményeit, illetve megvitathassák az adórendszerben szükséges változásokat.
A liberális pártelnök gyanúsításnak nevezte a Hír TV információját, amely szerint tavaly áprilisban, az SZDSZ elnökválasztásán olyan küldöttek adtak le rá szavazatot, akik szerepeltek a regisztrációs lapon, de nem voltak jelen a választáson. Kóka János felkérte a sajtótájékoztatón jelen lévő riportert, hogy nevezze meg ezeket a küldötteket. Miután az újságíró a készülő riportra hivatkozva egyetlen nevet sem mondott, a pártelnök visszakérdezett, hogy akkor milyen alapon merik meggyanúsítani.
Magyar Bálint, az SZDSZ oktatási szakpolitikusa arról beszélt, hogy a diploma a legjobb befektetés. Mondandóját azzal támasztotta alá, hogy egy diplomás várható élettartama 16 évvel magasabb, mint azé, aki csak az általános iskola nyolc osztályát végezte el. Hozzátette, hogy egy diplomás keresete 2-2,5-szerese egy érettségivel rendelkezőének, és egy diplomást feleakkora mértékben veszélyeztet a munkanélküliség, mint a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezőket.
Az államtitkár igazságtalannak nevezte, hogy azok a fiatalok, akik csak néhány ponttal értek el kevesebbet a felvételin, tanulmányaik során végig fizetnek a tanulásért, míg az államilag finanszírozott helyre bekerülőket későbbi teljesítményüktől függetlenül megilleti az ingyenesség. Hangsúlyozta, hogy a képzési költségekből keletkezett bevétel felét a jól tanuló, hátrányos helyzetű diákok ösztöndíjára fordítják, míg a másik felét az egyetemek fejlesztésére. Magyar Bálint elmondta, hogy az oktatási reform következő lépései közül azt tartja a legfontosabbnak, hogy az egyetemek az általuk kezelt állami vagyon teljes jogú tulajdonosaivá válhassanak.
Horváth Ágnes a szocializmus egyik utolsó bástyájának nevezte az egészségügyet. Mint mondta, a szocialista egészségügy az ingyenességről és egyenlő hozzáférésről beszélt, miközben kialakult és megerősödött a hálapénz rendszere, és felháborítóan nagy különbségek alakultak ki. A vizitdíj és a kórházi napidíj az egészségügyi miniszter szerint arról szól, hogy semmi sincs ingyen, de a befizetett pénzért a betegek ügyfélként jelennek meg az ellátórendszerben, és elvárják, hogy értük működjön a rendszer.
Horváth Ágnes megismételte korábbi kijelentését, hogy a kórházi napidíjból és a vizitdíjból éves szinten körülbelül 20 milliárd forint folyik be. Eközben a felesleges igénybevételek csökkenése további 40 milliárd forint megtakarítást eredményez. A miniszter felszólította a Fideszt, hogy álljanak ki és mondják el, hogy ezt az összességében hatvan milliárd forintos összeget miből akarják pótolni.
Újságírói kérdésre közölte, hogy tudomása szerint már a Magyar Közlönykiadó nyomdájában van a kórházi széfekre vonatkozó rendelet. Elmondta, hogy az intenzív osztályokon, az újszülött és csecsemőosztályokon, illetve olyan kórtermekben, ahol csak önellátásra képtelen betegek tartózkodnak, nem szükséges felszerelni a széfeket.
Horváth Ágnes közölte, hogy a gyógyszerösztönző szabályozáson még dolgozik az egészségügyi tárca. Ennek alapján a háziorvosok büntethetőek lesznek, ha sorozatosan és indokolatlanul az ugyanolyan hatóanyagú, de drágább készítményt írják fel betegeiknek. A miniszter megjegyezte: enyhíteni akarják a szabályozást, mert a korábbi elképzelés túl gyorsan és túlságosan nagy mértékben szűkítette volna az orvosok mozgásterét.
Az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálódik annak a betegnek az ügyében, aki január 26-án lett rosszul Budapesten, de a mentők Szentendrére szállították, mert lakcíme alapján oda volt bejelentve - közölte Horváth Ágnes. A beteg vasárnap életét vesztette. A miniszter szerint a vizsgálat során arra kíváncsiak, hogy az orvosok és a szakdolgozók eleget tettek-e a szakmai szabályoknak. A beteg február 3-án hunyt el.
Más kérdésre válaszolva közölte, hogy a kormány nem támogat semmilyen, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére irányuló módosítást. Kóka János hozzátette, hogy beszélt Lendvai Ildikóval, az MSZP frakcióvezetőjével, valamint Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, és mindketten határozottan megerősítették: az MSZP frakció sem támogatja a vizitdíj eltörlését.
Az SZDSZ vitára hívja a fideszeseket
Új politikát hirdet Gyurcsány!
MDF: Rendet kell tenni a kampánypénzek körül
MTI