Ha önkéntes nyugdíjpénztárak esetében bármilyen oknál fogva az ún. 10 éves várakozási idő előtt szeretnénk pénzhez jutni, akkor erre a tagi kölcsön kínál lehetőséget, feltéve persze, hogy az adott kassza alapszabálya ezt lehetővé teszi. Azonban a nyugdíjpénztári tagi kölcsön is csak legalább három évnyi tagság után nyújtható, összege pedig nem haladhatja meg a kölcsönfelvétel időpontjában a tag egyéni számláján lévő összeg 30 százalékát, a kölcsön futamideje pedig maximum 1 éves lehet.
Fontos tudni, hogy ha a tagi kölcsönt a pénztártag nem hajlandó, vagí nem tudja visszafizetni, akkor a költségeket a kassza a tag egyéni számlájáról leemelheti, a leemelt hátralék pedig a tag adóköteles jövedelmének számít. Kölcsön tetszőleges alkalommal nyújtható, de nem igényelhető pl. fennálló tagi kölcsön, vagy tagi lekötés esetén.
Máshogy is lehet persze pénzhez jutni: az önkéntes nyugdíjpénztár tagja - a nyugdíjkorhatár betöltése, vagy a 10 éves várakozási idő letelte esetén - pénzintézeti kölcsön felvételekor fedezetként felajánlhatja ugyanis az egyéni számláján lévő összeg maximum felét. Ehhez az összeget tagi lekötésként zároltatni kell a pénztárnál.
Lekötésre csak akkor van a tagnak módja, ha nincs tagi kölcsönnel kapcsolatban tartozása. Ha a hitelező a lekötés terhére igényt érvényesít, akkor adózás szempontjából erre úgy kell tekinteni, mintha a tag maga vette volna fel az adott összeget.
Hogy úszható meg a nyugdíjbukta?
Így nullázódott le a nyugdíjkasszánk
Döbbenetes eltérések a nyugdíjpénztári hozamokban
Magánnyugdíj: kik táncolhatnak még vissza?
Nyugdíjpénztár: ne vegye ki, csak ha muszáj!
Privátbankár