Őszi döntések: részletek szeptemberben
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn és kedden Pintér Sándor belügyminiszterrel, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel folytatott megbeszéléseket az euróválság Magyarországra gyakorolt hatásának kivédéséről. A kormányfő és a miniszterek emellett áttekintették az elmúlt egy év kormányzati tevékenységét is. |
Az euróválság egy újabb fellángolásával állunk szemben, komoly kihívás az euróövezet és Magyarország számára is. Magyarországnak a következő hónapokban arra kell felkészülnie, hogy rendkívül kedvezőtlen pénzügyi és gazdasági környezetben, a mainál nehezebb gazdasági helyzetben kell megpróbálni boldogulni - fogalmazott a miniszterelnök.
Magyarország a veszélyzóna magjától folyamatosan távolodik, de még nincs kívül a veszélyzónán. Szembe kell nézni azzal, hogy az euróválság súlyos kihívást jelent Magyarország számára is, elsősorban a devizahiteles családokra, akiknek biztonsága és otthona veszélybe került.
A veszélyzónától való távolodás érdekében további döntésekre van szükség - mondta Orbán, de hogy ezek pontosan mik, arról nem árult el többet. Konkrétumokat a szeptember 7-8-9-én esedékes Fidesz-KDNP közös frakcióülés utánra ígért.
A hiányt tartjuk, akármi történik - kerítenek 100 milliárdot
A miniszterelnök leszögezte: a kormány tartani fogja a korábban bejelentett hiányt, 3 százalék alá szorítják a GDP-arányos hiányt, "akármi is történik a világban." Magyarország nem sodródhat a görög útra, ezért a hiánycél mellett a kormány továbbra is ragaszkodik az államadósság csökkentéséhez is.
Nem az előrejelzéseket kell módosítani, hanem igazodnunk kell a realitásokhoz - kommentálta a makrogazdasági előrejelzések a vártnál rosszabb 2. negyedéves GDP-adatot követő esetleges módosítását a kormányfő. Miután az éves GDP-növekedés a várt 3 helyett 2 százalék körül lehet, nagyjából 100 milliárd forintos rést kell kitölteni - ehhez ősszel további intézkedések szükségesek. Hogy ezek mik lesznek, az legkorábban a szeptemberi frakcióülés után derülhet ki.
Árfolyamgát: a kormány garantálja a 15 százalékot - jön az otthonvédelmi monitoring-bizottság
A kormány a mai ülésén megállapította: az árfolyamgát megfelelő válasz a kialakult helyzetre, a kormány gyors kampányba kezd az árfolyamrögzítési lehetőség széleskörű elterjesztése érdekében.
Orbán Viktor szerint a szociális konzultáció azt is megmutatta, hogy az államnak kötelessége van a devizahitelesek felé. Az emberek kétharmada nyilatkozott ugyanis így, amiből az következik, hogy világos politikai utasításról van szó a választók részéről.
"Felkértem a nemzetgazdasági minisztert, hogy készítsen jelentést, miként jutottunk el az egykor biztonságosnak tartott devizahitelektől a mostani állapotig és kik ennek a felelősei. Arra is kértem, hogy állítson fel egy otthonvédelmi monitoring-bizottságot, amely átláthatóvá teszi a törlesztések gyakorlatát, a bankok számítási módszereit. Nincs egységes rend ugyanis a különböző bankoknál, nem csak az árfolyam, hanem a "hasraütésszerű" banki költségek tekintetében sem. Azt akarjuk elérni, hogy a számítási módszerek egységesek és átláthatóak legyenek" - mondta a miniszterelnök. A monitoring-bizottság tagjainak többsége az NGM-ből kerül ki, részt vesz benne az MNB és PSZÁF is, vezetésével Kármán Andrást bízták meg.
Orbán Viktor külön kiemelte: a kormány garanciát vállal arra, hogy akik igénybe veszik az árfolyamgát lehetőségét, azoknak 2015 után sem emelkedhet 15 százaléknál többel a törlesztőrészletük. A miniszterelnök kifejezetten kérte az embereket: éljenek az árfolyamgát lehetőségével.
Újságírói kérdésre a fészekrakó-programban részt vevőkkel kapcsolatban azt mondta: ma egy jogi korlát nem teszi lehetővé az árfolyamgát igénybevételét részükre, amit a kormány meg fog szüntetni.
Arra a feltevésre, miszerint a magyarországi bankok a regionális összehasonlításban az ügyfelek számára kedvezőtlen devizahitel-feltételekkel "váltják ki" a bankadót, Orbán Viktor azt közölte: a bankadót nem lehet áthárítani az ügyfelekre, és a bankok nem is fogják; ha a kormány mégis az ellenkezőjét tapasztalja, akkor be fog avatkozni.
Privátbankár