Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozatának elnöke elmondta: a könnyűszerkezetes épületeknek Európai Uniós (ETA), vagy nemzeti (nálunk ÉME - Építőipari Műszaki Engedély) műszaki engedéllyel kell rendelkezniük.
Az önkormányzatok vegyes hozzáállását kiküszöbölendő elvileg a minősítéssel rendelkező házakról egy egyszerűsített engedélyezés keretében 22 munkanap alatt kell határozatot hozni, és a 15 napos fellebbezési időszak leteltével építési engedélyt kellene kapniuk - amennyiben az elbírálás pozitív. A szakember szerint a probléma az szokott lenni, hogy az önkormányzatoknál sokszor nem ismerik a jogszabályokat.
„Mivel nem állami az építésihatóság, hanem önkormányzati jogkörben van az engedélyeztetés, így ahány hatóság van kis országunkban, annyiféleképpen értelmezik és alkalmazzák a jogszabályokat. Az ügyintézőket kell ismerni, nem a jogszabályokat” - tette hozzá Kárpáti.
Darázs István, a www.a-keszhaz.hu szerkesztőjének tapasztalatai szerint a könnyűszerkezetes házak iránti kereslet Pest megyében a legnagyobb, de Győr-Moson-Sopron, Vas és Komárom-Esztergom megye is számottevő piacot jelent. Ezek mellett a Balaton környékén, Baranya megyében és az ország észak-keleti részén lehet beszélni némi érdeklődésről.
A szakember elmondta: az első könnyűszerkezetes házak 20 éve jelentek meg, bár nyaralós kivitelben már korábban is voltak próbálkozások. A kezdeti időszak után érezhető bővülés nagyjából 10 éve történt a piacon, azonban továbbra sem lehet azt mondani, hogy „beindult a piac”, ugyanis számos „műszaki és jogi anomália nehezíti” a könnyűszerkezetes házak térnyerését.
Darázs István szerint Magyarországon kb. 10-15 ezer könnyűszerkezetes ház lehet, ami 160-300 milliárd forint összértéket képvisel. Az átlagos házméret 90-100 m2, az átlagos építési költség (a telek ára nélkül) bruttó 16-20 millió forint. A piac aktivitásával, forgalmával kapcsolatban Kárpáti Józseftől megtudtuk, hogy míg 2008-ban körülbelül 2200 könnyűszerkezetes ház épült, addig tavaly csupán körülbelül 1900 ház készült ezzel a technológiával.
A könnyűszerkezetes házak négyzetméterárai igen széles skálán mozognak: ez az intervallum 140 ezer és 300 ezer Ft/m2 közötti. ”Aki azt hiszi, hogy olcsóbb a hagyományosnál egy ugyanolyan műszaki színvonalú könnyszerkezetes ház, az biztosan téved. A két technológia közt szinte csak a fal- és födémszerkezet különbözik, minden más ugyanaz (kicsit leegyszerűsítve). Ez a két szerkezeti elem a teljes kivitelezés 10-15 százaléka. Tegyük fel, hogy van 20 százalék különbség a könnyűszerkezetes ház javára ebben a két tételben; ez akkor is a teljes kivitelezés összköltségének csupán 2-3 százaléka. Vagyis hibahatáron belüli az eltérés!” - cáfolta a közkeletű tévhitet a könnyűszerkezetes házak olcsóságáról Darázs István. „Lényeges árkülönbséget csak és kizárólag gyenge minőségű anyagok használatával lehet elérni, és ez sajnos elő is fordul, ezért rossz az emberek többségének az attitűdje a készházakkal szemben” - tette hozzá.
Csere-bere: sokan szabadulnának az üdülési jogtól |
„Mivel 2018-tól csak közel nettó 0 energia felhasználású új házat lehet majd építeni, így a nagyfogyasztású házak, mint ahogy a 2000cm3 feletti autók is, elértéktelenednek” - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a különböző technológiák közül melyiket érdemes előnyben részesíteni a minőség, illetve az ár/érték arány szempontjából Darázs István elmondta: „minden megoldásnál a beépített anyagok minősége, a technológia korrekt betartása, a kivitelező lelkiismeretessége és szaktudása dönti el a végeredmény használhatóságát. Sokkal nagyobb hibákat lehet elkövetni, mint egy téglaháznál.” A paneles technológiát azonban kiemelte, ugyanis az standard minőséget ad, jobban ellenőrizhető a kivitelezés minősége, bár a telek megközelítése néha gondot jelenthet, ugyanis kamion és daru szükséges az elemek helyszínre szállításához, illetve mozgatásához.
Magyarországon a készházak vásárlói két csoportra szakadtak. A kisebb pénzű réteg az olcsóságot látja a technológiában, általában ők választják a helyszínen szerelt technológiát. A tehetősebbek a kényelmes és gyors - azonban drágább - megoldást, a paneles technológiát választják.
Kárpáti szerint azok a házak, melyek gyanúsan olcsón épülnek egy-két évvel az átvétel után megbosszulhatják önmagukat. Elmondta, hogy találkozott olyan házzal, amit olyan rossz minőségben kiviteleztek, hogy négy év után elkezdett rohadni. A megrendelő ebben az esetben is abban a tévhitben volt, hogy ha könnyűszerkezetes technológiával építkezik, akkor a téglaház költségeihez képest fél áron ugyanolyan minőséget kap.
Fa, panel, stb. - milyen technológiák vannak?
A fából készült lakóépületek szerkezeti megoldásai három fő irányra tagolhatóak, a besorolás alapja a falszerkezet - és részben a födémszerkezet - kialakítása. Az egyes szerkezeti kialakítások néha keverednek egymással, így öszvér megoldások is kialakulhatnak.
A „tömörfa” egység általános jellemzője, hogy a fal legfontosabb feladait - statikai váz, hőszigetelés, hangszigetelés, felületképzés - a tömör faanyag biztosítja. A táblásított fal is tömör faanyagból készül, de üzemi körülmények közt előre gyártott és teljes falmagasságú elemekből áll. Réteges felépítésű, az egyes rétegek egymáshoz rögzítésének módja alapján lehet dűbeles, szegezett vagy ragasztott.
Üdülőpiac: várjuk a második aranykort |
A „keretszerkezetes rendszer” a leginkább elterjedt építési technológiák összefoglaló neve. Ide tartoznak a helyszínen épített könnyűszerkezetes házak is, amelyeket szerkezeti megoldások szerint - az Egyesült Államokban járatos név szerint - a "balloon frame" (épületmagasságú falváz elemek) és a "platform frame” (emeletmagasságú falváz elemek) irányokra tagolódik.
A paneles rendszerek üzemben előre gyártottak, az elemeket a helyszínen szerelik össze. Az ezzel a technológiával épült lakóházakat nevezzük készháznak. A cellás technológia oly mértékű üzemi előkészítést jelent, hogy már egyes lakóegységek, helyiségek egyben kerülnek az építkezés helyszínére. Ez a megoldás főleg az Egyesült Államokban és Japánban szokásos.
Mélypont: 323 milliárd forint lakáshitelt vettünk fel
Olcsóbb lesz a lízing, mint a hitel
Eladósodott társasházak: 100 milliárdos hátralék?
A korábbi lakástámogatásokat nyögi a büdzsé
A lakásfelújítás akár 40 százalékot is hozhat
A technológiákról készült lista Darázs István, a www.faorszag.hu oldalon olvasható cikke alapján készült.
Privátbankár - Lovász Márton