Az elnök kijelentette, hogy egy olyan országnak, amely behozatalból fedezi napi szükségleteinek mintegy felét - Amerika 11 napi millió hordó kőolajat importál -, nemzetbiztonsági szempontból növelnie kell energetikai függetlenségét.
Obama hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az Egyesült Államok a technológia és a know-how területén együttműködjön az olyan partereivel, mint Kanada, Mexikó és Brazília, ahol nemrégiben jelentős olajkészleteket találtak.
Az elnök kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak emellett növelnie kell saját, hazai kitermelését. Ennek szintje tavaly a legmagasabb volt 2003 óta, és a kormány ösztönözni kívánja, hogy az olajvállalatok - hangsúlyozottan a biztonsági előírások betartásával - folytassák a tengeri feltárást és kitermelést.
Alternatívák után kutatnak
Obama ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok mindössze a világ bizonyított olajtartalékainak 2 százaléka felett rendelkezik, ezért meg kell találnia az energiahordozó kiváltásának módjait. Az elnök hangsúlyozta az energiafelhasználáson belül a földgáz és a bioüzemanyagok részesedésének növelését. Megemlítette, hogy az amerikai légierő lökhajtásos gépei üzemanyagának felét 2016-ban már alternatív forrásokból kívánja fedezni. Rámutatott, hogy kormányzati segítséggel a következő évben négy bioüzemenyag-finomító épül, amelyek teljesítménye egyenként meghaladja az évi 20 millió gallont (csaknem 76 ezer köbmétert).
Az elnök szerint kulcsfontosságú az üzemanyag-takarékosság javítása a közlekedésben, amely az amerikai kőolaj-fogyasztás 70 százalékáért felelős. Emlékeztetett rá, hogy Amerikában tavaly újraszabályozták a személy- és teherautók üzemanyag-felhasználási hatékonyságát. Kilátásba helyezte, hogy a nyáron új szabályozást vezetnek be a nagy teherbírású kamionokkal esetében is.
Obama bejelentette: elrendelte, hogy a szövetségi kormány gépkocsi-flottájába 2015-ig kizárólag alternatív üzemanyaggal hajtott, hibrid vagy elektromos autókat szerezzenek be. Az elnök emlékeztetett rá, hogy az Egyesült Államok az elmúlt években "történelmi" beruházásokat hajtott végre a nagy sebességű vasút, valamint a városi és külvárosi vasútvonalak fejlesztése érdekében, s hangsúlyozta: célul tűzte ki, hogy 2015-re 1 millió elektromos autó járja az amerikai utakat.
A tervek szerint még a környezet védelmére is ügyelnének
Elmondta, a következő években új villanyautó-üzemek épülnek majd, s a kormány 2 milliárd dollárnyi pályázati céltámogatást a következő generációs elemeket fejlesztő cégek számára. Hamarosan Amerikában fogják gyártani a világ összes ilyen akkumulátorának 40 százalékát.
A villamosenergia-termeléssel kapcsolatban az elnök aláhúzta: annak tisztábbnak, biztonságosabbnak és egészségesebbnek kell lenni a mostaninál. Rámutatott, hogy a kormányzat új programokat tervez beindítani a háztartások és a vállalkozások energiatakarékosságának ösztönzésére.
Obama szerint az amerikai energiafelhasználásnak jelenleg csak a kétötöde származik tiszta forrásból, vagyis szélgenerátorokból, napelemekből, földgázból, tiszta szénből és nukleáris reaktorokból. Ismételten felhívta a figyelmet, hogy januárban, az unió helyzetéről mondott beszédében célul tűzte ki, hogy Amerika 2035-ben már 80 százalékban tiszta energiát használjon fel, amit új Tisztaenergia Szabványnak nevezett el.
Tanulságok levonva, jönnek az új reaktorok
A nukleáris energiával kapcsolatban - amely az amerikai villamosenergia-szükségletek egyötödét fedezik - az elnök hangsúlyozta, hogy a japán katasztrófa után elrendelte a szövetségi biztonsági szabályozás felülvizsgálását, s hogy az új reaktorok építésénél már a legújabb tapasztalatokat is fel fogják használni. Obama közölte, hogy kormánya globális párbeszédet kezdeményezett a egy új nukleáris biztonsági keretegyezmény megkötéséről.
Az elnök hangoztatta, hogy a Tisztaenergia Szabvány kiszélesíti a lehetőségeket a megújuló energiákba történő befektetések előtt. Az elnök emlékeztetett rá, hogy miközben a 80-as években még Amerikában volt a világ szélenergia-kapacitásának 80 és napenergia-kapacitásának 90 százaléka, addig ma az első területen Kína, a másodikon pedig Németország a világelső.
Obama jelezte, hogy határozottan szembe fog szállni minden olyan kongresszusi költségvetés-csökkentési indítvánnyal, amely a tisztaenergia-termelés fejlesztése területén kíván takarékoskodni, mert - hangsúlyozta - az ártana az ország energiabiztonságának és tovább növelné az olajfüggőséget.
MTI