1p
A tőkepiaci pánik miatt idén augusztusban elmaradt a nyári szünet a tőzsdén: az azonnali piac forgalma egy hónap alatt 53 százalékkal emelkedett
A világgazdaságot sújtó válság miatti tőkepiaci pánik következtében idén augusztusban elmaradt a nyári szünet a tőzsdén: az azonnali piac forgalma egy hónap alatt 53 százalékkal emelkedett, éves összehasonlításban több mint 26 százalékos a plusz. A nagy forgalom nem hozott árfolyamemelkedést a legtöbb részvénynél: nem volt 10 olyan papír a hónapban, ami pluszban tudta volna zárni augusztust.

Kétszeres árfolyamértéken számolva a teljes azonnali piaci forgalom 462,2 milliárd forint volt, a hazai részvények 423,1 milliárd forint értékben forogtak augusztusban.


Az első 8 havi kumulált azonnali piaci forgalom a Budapesti Értéktőzsdén 2008-2011
Forrás: BÉT / Privátbankár

A tőzsdén forgó részvények, befektetési jegyek, certifikátok, kárpótlási jegyek és hitelpapírok összkapitalizációja júliusban 17 417 milliárd forintra csökkent a júniusi 17 994 milliárd forintról. Az azonnali részvénypiac kumulált, első 8 havi forgalma 2628 milliárd forint 2011-ben, ami 35 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakánál.

Az egyes tőzsdei társaságok piaci tőkeértéke alapján összeállított top10-es lista a hónapban csak minimálisan változott: a 9-10. pozícióban helyet cserélt a CIG Pannónia és az FHB. Továbbra is a Mol kapitalizációja a legmagasabb, sorrendben az OTP, a Richter és a negyedik bluechip, a Magyar Telekom követi.



A legnagyobb forgalma augusztusban is az OTP-nek volt, közel 300 milliárdos értékben kereskedtek a bankpapírral. A második helyen jelentősen lemaradva a Mol áll, majd a Richter és a Magyar Telekom következik a sorban. A top10-es listán júliushoz képest új szereplő az Állami Nyomda és a Pannergy; a két papír az EST Médiát és a KEG-et szorította ki a top10-ből.


Budapesten sem múlt el nyomtalanul az amerikai és európai adósságválság miatti kockázatkerülő hangulat: a BUX augusztusban 12 százalékot veszített értékéből.


A BUX teljesítménye augusztusban
Forrás: BÉT / Privátbankár

Az árfolyamváltozás legnagyobb vesztesei között a 7. helyig jutott az OTP: a bankpapír a kiemelkedően legmagasabb havi forgalom mellett 23,85 százalékot veszített értékéből. A listát az Externet vezet -56 százalékkal, az előző hónapban 73 százalékot emelkedő EST Média 30 százalékot "fogyott" az augusztusi kánikulában.



A nyertesek között az első az EHEP, a top 10-es lista utolsó helye üresen maradt: nem akadt ugyanis 10 olyan részvény a teljes parketten, amely erősödni tudott volna augusztusban. A legnagyobb kötések top 10-es listáján 6 helyet foglal el az OTP, kettőt az Állami Nyomda, egyet-egyet a Richter és a Mol.



A részvény szekció legnagyobb piaci szereplője augusztusban az Erste Befektetési Zrt. volt 170 milliárd forint értékű forgalommal. Második a Concorde közel 130 milliárddal, harmadik a KBC Securities volt 75 milliárddal.

Az eddig eltelt időszak alapján szeptemberben sem várhatunk az augusztusinál derűsebb hangulatot a Budapesti Értéktőzsdén, a nemzetközi válság miatti időről-időre kiújuló pánik mellett azonban más is borzolja a kedélyeket a magyar parketten. A XETRA kereskedési rendszer bevezetésével kapcsolatos tervek alaposan felkorbácsolták a hangulatot a hazai befektetési szolgáltatók körében, példátlan összefogást eredményezve a konkurens cégek között. A többségi tulajdonos bécsi tőzsde által keresztül vinni szándékozott döntés áll Patai Mihály tőzsdeelnök váratlan lemondása mögött is, amelyet hétfő este szellőztettek meg a Privátbankárnak piaci szereplők. Kedden Cselovszki Róbert, a tőzsde felügyelő bizottságának elnöke is lemondott, a megüresedett helyekre újabb rendkívüli ülésen választják ki a tisztviselőket.  A keddi közgyűlésen végül a bécsi tőzsde engedett, 2012-re halasztották az új kereskedési rendszer bevezetésére irányuló projekt indítását.

Tovább gyűrűző európai adósságválság, élesedő viták a görög mentőcsomag körül, veszélybe sodródó európai bankrendszer, a "végső megoldáshoz" nyúló svájci jegybank, fenyegető amerikai recesszió: csak egy kis ízelítő abból, mi vár a tőzsdékre szeptemberben. A megszokott gazdasági hangulatmutatók mellé József Attila Ősz című versét ajánljuk azoknak, akik a várható kilátásokról szeretnének tájékozódni.

Tar ágak-bogak rácsai között
kaparásznak az őszi ködök,
a vaskorláton hunyorog a dér.

Fáradtság üli a teherkocsit,

de szuszogó mozdonyról álmodik
a vakvágányon, amint hazatér.

Itt-ott kedvetlen, lompos, sárga lomb

tollászkodik és hosszan elborong.
A kövön nyirkos tapadás pezseg.

Batyuba szedte rongyait a nyár,

a pirosító kedvü oda már,
oly váratlanul, ahogy érkezett.

Ki figyelte meg, hogy, mig dolgozik,

a gyár körül az ősz ólálkodik,
hogy nyála már a téglákra csorog?

Tudtam, hogy ősz lesz s majd fűteni kell,

de nem hittem, hogy itt van, ily közel,
hogy szemembe néz s fülembe morog.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG