.jpg)
Kijelentette azt is, hogy az országot sodródni hagyó vezetőkkel szemben az MDF-nek van válságkezelő programja, látja a valós helyzetet, és azt is tudják, hogy az ország élére Bokros Lajos, a párt európai parlamenti listavezetője lenne a legalkalmasabb személy. Mint mondta, itt a lehetőség, hogy az Európa szerte ismert, hiteles szakember vezesse ki az országot a válságból.
Dávid Ibolya emlékeztetett arra, hogy a parlamentben az ellenzéki pártoknak van többségük. Az MDF elnöke szerint Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc sokat beszélt a saját közönségének, de nem történt semmi. A pártelnök közölte: úgy tűnik, az ország jelenlegi vezetői nem látják, mekkora a baj. A kormány részéről nem érkezett válasz a felszólalásra.
Az ellenzéki pártok első reagálásaikban elutasították a kezdeményezést: az SZDSZ szerint nincs itt az ideje a személyi találgatásoknak, a Fidesz egy létéért küzdő párt kétségbeesett erőfeszítéséről beszélt, a KDNP pedig az előre hozott választásokat tartja megoldásnak, és Bokros Lajosra nem bízná az országot.
Herényi Károly közölte: biztos volt abban, hogy Bokros Lajos EP-listavezetői helyét akkor is megszavazza az MDF országos választmánya, ha tudják, hogy ezt követően miniszterelnöknek ajánlják a volt pénzügyminisztert. A frakcióvezető szerint "lehet, hogy sok embernek nehezen követhető, de átgondolt" lépés, hogy az EP-listavezetőjükből miniszterelnök-jelölt lett. Elmondta azt is, hogy Bokros Lajos nem az MDF, hanem az ellenzék miniszterelnök-jelöltje lenne.
Lendvai: az a dolgunk, hogy kitartsunk
Az a dolgunk, hogy kitartsunk 2010-ig, nem szeretnénk semmiféle politikai destabilizáció eszközévé válni - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője arra a kérdésre válaszolva, hogy a kisebbségi kormány kitart-e 2010-ig. Lendvai Ildikó hozzátette: mivel a pártok nem támogatták az MDF elnökének felvetését a konstruktív bizalmatlansági indítványról, most nem is fenyeget a destabilizáció veszélye.
A szocialista frakció álláspontja világos: továbbra is a saját kormányuk programját és saját kormányfőjüket támogatják - szögezte le a szocialista politikus, aki szerint az igazi kérdés nem is az MSZP-ről szól, hanem arról, hogy az MDF-frakció valamennyi tagja aláírja-e a pártelnök kezdeményezését, vagy nem.
Szomorú, hogy egy olyan kérdés, amely normális esetben a parlament legsúlyosabb döntése, mára teátrális eszközzé vált, amelyből új és új előadásokat lehet havonta tartani - közölte Lendvai Ildikó arra a felvetésre, hogy szinte havonta éri kihívás a kisebbségi kormányt vagy a parlament feloszlatása, vagy a konstruktív bizalmatlansági indítvány kapcsán.
Arra a kérdésre, hogy az MDF-frakció esetleges szétesése után a kisebbségi kormánynak nehezebb lesz-e az ellenzékkel egyeztetnie, s így szavazatokat szereznie, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: eddig is lehetett egyeztetni frakciókkal és egyéni képviselőkkel is, "ez az út a jövőben is előttük áll".
Lendvai Ildikó "nehezen tudja" elképzelni, hogy Gyenesei István önkormányzati miniszter, független képviselő csatlakozna az MDF-frakcióhoz, de - mint mondta - ezt a két érintett féltől kell megkérdezni.
Egy hete van az MDF-nek?
Saját halálára szavazott az MDF?
Beálltak Gyurcsány mögé az európai szocialisták
MTI