Korrigált a BUX: esett
A szerdai jelentős emelkedés korrekciója történt csütörtökön, a befektetők nyereségüket realizálták úgy a nemzetközi piacokon, mint Budapesten - mondta Dobár Péter, a CIB Bank elemzője.
Az elemző kiemelte a Mol-t, amelynek kereskedését délután 14.05 órakor felfüggesztették a társaság kérésére. A BÉT közleménye szerint a felfüggesztés a pénteki és a hétfői kereskedési napra szól. A BÉT határozata szerint a felfüggesztést az olajipari társaság azért kérte, mert olyan bejelentést kíván közzétenni, amely nagymértékben befolyásolhatja a részvény árfolyamát.
A várható bejelentés összefüggésben lehet a Mol és a horvát kormány közötti megállapodással. Ezt támasztja alá, hogy a horvát kormány csütörtöki ülésének egyik előterjesztése szerint módosítanák a Mollal kötött együttműködési szerződést az INA gázüzletágára vonatkozóan. Az információ a horvát kormány honlapján olvasható.
A horvát közszolgálati rádió csütörtökön délután azt jelentette, hogy a horvát kormány átveszi az INA olajtársaság gázüzletágát, és egyelőre nem csökkenti tovább a részesedését az INÁ-ban. Az állami Plinacro gázvezeték-üzemeltető 514 millió kunáért (20,15 milliárd forint) megveszi az INA okoli gáztárolóját.
Dobár Péter szerint az ezzel a történettel kapcsolatos híreket a horvát sajtó már megírta, így igazából nagy meglepetést nem okozott a piacon. Szerinte a kérdés az, hogy a Mol valóban meg tudta-e szerezni az operatív irányításhoz szükséges helyeket a menedzsmentben. Erről azonban csütörtökön nem adtak tájékoztatást - jegyezte meg.
A horvát olajvállalatban a horvát állam jelenleg 44,85 százalékot birtokol, a Mol-nak a múlt év őszén lezárult nyilvános vételi ajánlatnak köszönhetően 47,16 százalékos INA-részesedése van. Tavaly december végén több kérdésben már megállapodásra jutott a Mol és a horvát kormány az INA olajipari társaság közös működtetésével kapcsolatban. Eszerint a Mol döntő szerephez juthat az INA felügyelő bizottságában, jóllehet a döntéseket a testületnek egyhangúlag kell majd meghoznia. Az akkori várakozások szerint rövidesen lezárhatják tárgyalásaikat.
Az elemző kiemelte azt a piaci pletykát is, miszerint az OTP Bank felrakta az értékesítendő bankok listájára ukrán leánybankját. Megjegyezte, hogy ennek a hírnek sem volt az árfolyamra jelentős hatása. Hozzátette, hogy a bank délután közleményben adott válasza nem is erősítette meg, de nem is cáfolta a pletykát.
A Mol ára nem változott 9.400 forintot ért, 606,1 millió forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 76 forinttal, 3,04 százalékkal 2.421 forintra csökkent, forgalmuk 7,7 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,34 százalékkal 586 forintra esett, forgalma 2,1 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 845 forinttal, 3,00 százalékkal 27.305 forintra gyengült, a részvények forgalma 2,7 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 100,7 millió forintos forgalom mellett 225 forinttal, 1,81 százalékkal 12.180 forintra csökkentette értékét.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.447,99 ponton zárt csütörtökön, ez 3,54 pontos, 0,24 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI