1p
A felzárkózó országok tavaly a globális GDP-ben már majdnem akkora részt hasítottak ki maguknak, mint az eurózóna és az Egyesült Államok együttesen. Robusztus növekedés kezdődött a világgazdaságban a JP Morgan szerint
Széles bázisú, robusztus ütemű növekedés kezdődött a világgazdaságban - állapította meg pénteken az egyik vezető befektetési csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzőmenedzser-index (PMI) alapján, amely csaknem ötéves csúcson van. Elemzők szerint a világgazdasági növekedés forrása egyre inkább a feltörekvő térség, elsősorban is Ázsia.

A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott pénteki kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató januárban 58,3 pontra emelkedett a decemberi 57,0-ről.

A ház szerint ez 2006 áprilisa óta a legmagasabb érték, és 4 százalékos - vásárlóerő-paritáson mérve 5 százalékos - éves szintre vetített világgazdasági növekedési ütemnek felel meg a jelen negyedévben. Ez az ütem több mint egy százalékponttal magasabb a hosszú távú adatsorok alapján számolt, még nem inflációs jellegű trendnövekedésnél - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.

A ház szakelemzői szerint az átfogó indexen belül különösen kirívó a feldolgozóipari és a szolgáltatási szektor új megrendelés-állományának értéknövekedését mérő részindexek meredek emelkedése. Az új megrendelések összesített részindexe mindkét ágazat e mutatójának figyelembe vételével 58,7 volt a múlt hónapban a decemberi 56,4 után. Külön-külön számolva, a globális gyáripar saját új megrendelési részmutatója 56,4-ről 59,8-ra, a szolgáltatásoké szintén 56,4-ről 58,3-ra emelkedett januárban.

A JP Morgan elemzői kiemelik, hogy e két részmutató 2003 vége óta nem növekedett ilyen mértékben, és akkor a világgazdaság éves szintre kivetített növekedési üteme meghaladta az 5 százalékot. A ház szakértői a mostani PMI-kimutatáshoz fűzött elemzésükben hangsúlyozzák ugyan, hogy a fejlett piacok gazdasági aktivitását visszahúzó strukturális és költségvetési tényezők miatt ezúttal nem jósolnak ilyen éves kilábalási ütemet, hozzátették azonban, hogy a jelenlegi környezetben - amelyet mind a globális feldolgozószektorban, mind a szolgáltatási szférában széles bázisú teljesítménybővülés jellemez - "nem szabad alábecsülni a robusztus növekedés lehetőségét". Más nagy londoni házak is viszonylag derűlátó globális növekedési előrejelzéseket tartanak érvényben az idei évre.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februári prognózisában a vártnál jobb amerikai és euróövezeti gazdasági teljesítmény hatására jelentősen javította a két gazdasági erőcentrumra, és ezzel együtt a világgazdaság egészére szóló növekedési becslését.

A cég 2,7 százalékra emelte az amerikai gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését az előző prognózisában szereplő 2,2 százalékról, az euróövezetben pedig jelenleg 1,5 százalékos éves növekedést vár 2011 egészére a múlt hónapban jósolt 0,9 százalék helyett.

Az EIU londoni szakelemzői ennek együttes hatásaként az előző előrejelzésben szereplő 3,8 százalékról 4,0 százalékra emelték a világgazdaság egészére adott - vásárlóerő-paritáson számolt - idei növekedési prognózisukat.

Szakértői előrejelzések szerint a globális növekedés egyre nagyobb mértékben a feltörekvő térségi gazdaságoktól, mindenekelőtt Ázsiától, ezen belül is Kínától függ.

A JP Morgan erről szóló, nemrégiben közzétett átfogó londoni elemzése szerint a felzárkózó piaci térség egésze a globális éves GDP-értéknek egyelőre csak a harmadát adja, a GDP-érték növekedéséhez azonban ez az országcsoport már többel járul hozzá, mint a fejlett ipari térség.

A cég becslése szerint a tavalyi egész éves világgazdasági összkibocsátás értéknövekedésének egyedül a kínai gazdaság hozzávetőleg a 30 százalékát adta, az ázsiai gazdaságok együttes hozzájárulása 45 százalék volt.

Az Egyesült Államok ugyanakkor 24 százalékkal, az euróövezet pedig mindössze 13 százalékkal részesedett a globális GDP-érték tavalyi bővüléséből - áll a JP Morgan elemzésében.

A felzárkózó térség súlya azonban a világgazdaság összteljesítményén - vagyis nemcsak annak növekedésén - belül is ütemesen emelkedik. A JP Morgan kimutatása szerint tíz éve ez a térség a globális GDP-érték 20 százalékát adta, részaránya azóta 33 százalékra nőtt, és a cég londoni elemzői azzal számolnak, hogy 2017-re a feltörekvő országcsoport adja a világgazdaság teljesítményének felét.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG